Medycyna estetyczna po chorobie nowotworowej

Uroda

Mastektomia, wypadające włosy, wykruszone zęby, czy też zwiotczała i postarzała skóra –  to problemy, z którymi mierzą się kobiety po wygranej walce z nowotworem. Obawa przed nawrotem choroby, u wielu pacjentek powoduje, że pomimo ogromnego dyskomfortu, starają się pogodzić ze swoim nowym wyglądem. - Choroba nowotworowa nie musi oznaczać rezygnacji z kobiecości i dobrego samopoczucia - mówi kierownik medyczny Kliniki ESTELL – dr n. med. Krzysztof Jakubowski, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i specjalista z zakresu chirurgii onkologicznej.

Medycyna estetyczna wyróżnia się tym, że działania lekarzy podejmowane w jej ramach mają na celu nie tyle ratowanie życia pacjentów i leczenie chorób, co poprawianie jakości tego życia. Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to ogólnie rzecz ujmując m.in. usuwanie zmarszczek, redukcja cellulitu, usuwanie blizn, korekta i lifting wybranych części ciała.

Patrząc na medycynę estetyczną w kontekście chorób  nowotworowych, warto pamiętać, że leczenie onkologiczne jest leczeniem zespołowym. Bierze w nim udział chirurg onkolog, chemioterapeuta i radioterapeuta. Kluczową rolę przy planowaniu zabiegów medycyny estetycznej odgrywa więc zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego – tłumaczy dr   Jakubowski . – Na podstawie historii dotychczasowego leczenia, jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej, które są odpowiednie zarówno dla stanu fizycznego pacjentki, aktualnego stanu leczenia oraz ewentualnych zabiegów, które mogą być niezbędne przy leczeniu zasadniczym. Na pewno jednak należy wyraźnie podkreślić – mitem jest, że pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać z medycyny estetycznej – dodaje dr Jakubowski.

Po zebraniu wnikliwego wywiadu lekarskiego, kolejnym krokiem jaki podejmuje lekarz medycyny estetycznej jest rozpoznanie histopatologiczne oraz zapoznanie się z rokowaniami leczniczymi. Dopiero na tej podstawie, lekarz stwierdza jakie jeszcze badania należy wykonać przed przystąpieniem do zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Przykładowo, mogą to być badania INR.d-dimery, próby wątrobowe, mocznik i kreatynina oraz glukoza i elektrolity.

Planując zabiegi dla pacjentek onkologicznych,  w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że nie mogą one spowodować powikłań w leczeniu zasadniczym. Zabiegi medycyny estetycznej można wdrożyć dopiero po zakończeniu choroby, a więc przeciwskazaniem do zabiegu będzie  aktualne leczenie onkologiczne, chemioterapia i radioterapia.

Dr n. med. Krzysztof Jakubowski: Specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej. Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej. Ukończył Pierwszą w Polsce Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej w Warszawie, uzyskując tytuł Lekarza Medycyny Estetycznej nadawany i honorowany przez Polskie Towarzystwo Lekarskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej (UIME) w Paryżu. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie