Morfologia krwi

Uroda

Morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne krwi. Wyniki morfologii krwi pomagają lekarzowi wstępnie ocenić stan zdrowia pacjenta, rozpoznać infekcję, stan zapalny i inne procesy chorobowe.


Morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne krwi. Polega na oszacowaniu liczby i ocenie pod względem budowy występujących w niej elementów morfotycznych, takich jak krwinki białe (leukocyty), czerwone (erytrocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). Badanie to jest standardowo wykonywane w diagnostyce, jak i w celach profilaktycznych i kontrolnych.

Wyniki morfologii

Wyniki morfologii krwi pomagają lekarzowi wstępnie ocenić stan zdrowia pacjenta. Pomogą w rozpoznaniu infekcji, stanu zapalnego i innych procesów chorobowych. Wyniki należy zawsze porównywać z normami obowiązującymi w laboratorium wykonującym badanie. Krew jest tkanką płynną krążącą wewnątrz naczyń krwionośnych. Składa się z osocza, które stanowi ok 55-60% objętości krwi oraz z krwinek czerwonych – erytrocytów, krwinek białych – leukocytów oraz płytek krwi – trombocytów. Morfologią krwi obwodowej nazywa się zatem szereg analiz pozwalających określić ilościowo i jakościowo liczbę krwinek czerwonych, białych, płytek krwi. Bada się się wartość hematokrytu, stężenie hemoglobiny oraz parametry określające wielkość erytrocytu i zawartość hemoglobiny w krwinkach czerwonych oraz wielkość płytek. 

Przygotowanie do morfologii 

Do badania morfologii krwi należy się odpowiednio przygotować. Kolacja zjedzona poprzedniego dnia powinna być lekkostrawna. Ponieważ niektóre parametry krwi zmieniają się w ciągu doby, na badanie należy przyjść rano, najlepiej do godziny 10. Dzięki pobieraniu krwi w podobnym czasie uzyskujemy powtarzalność wyników. Przed badaniem przez 2-3 dni warto wyeliminować z diety alkohol i ograniczyć inne używki, w tym kawę i papierosy.

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie