Jakie są przyczyny nadciśnienia? Jak wyglądają objawy choroby? W jaki sposób możesz sobie pomóc i walczyć z chorobą ? Działa odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.
Spis treści:
Przyczyny nadciśnienia
W większości przypadków nie udaje się wykryć jednej, konkretnej przyczyny tej choroby – mówimy wtedy o nadciśnieniu pierwotnym. Pojawia się ono wówczas na skutek łącznego działania czynników środowiskowych takich jak nadmiar soli w diecie, stres, brak ruchu, otyłość, palenie papierosów i predyspozycji genetycznych. Może też pojawiać się bez przyczyny.Początkowo może ono nie dawać żadnych objawów i jest wykrywane przypadkowo ale z czasem występują bóle głowy i zaburzenia widzenia.
Nadciśnienie wtórne towarzyszy chorobom innych narządów, np. przewlekłym chorobom nerek, zaburzeniom hormonalnym, może też współistnieć z wadami serca i zaburzeniami neurologicznymi. Nadciśnienie może być również wywołane ciążą i jest wtedy groźne zarówno dla życia matki jak i dziecka, szczególnie w okresieokołoporodowym.
Objawy nadciśnienia
W większości przypadków wartości ciśnienia tętniczego krwi wzrastają powoli. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do zmiany, nie sygnalizuje początków choroby. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego zazwyczaj wychwytywane są w wyniku rutynowego badania lekarskiego. Nagły wzrost ciśnienia może powodować bezsenność, nadmierną pobudliwość, zasłabnięcia, szum w uszach, zawroty i ból głowy. Może dojść też do pękania drobnych naczyń krwionośnych w gałce ocznej czy
wymiotów. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków hipotensyjnych, które mają znormalizować ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszyć częstość powikłań. Leczenie niefarmakologiczne polega na zmianie stylu życia i ograniczeniu stresu. Osoby z nadwagą i otyłością powinny zredukować masę ciała. Dodatkowe korzyści przynosi również wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennego życia. Najważniejsze jest ograniczenie soli kuchennej i wzbogacenie diety w potas i magnez. Bardzo dobre rezultaty przynosi zastosowanie diety śródziemnomorskiej i diety DASH.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?