Nadciśnienie tętnicze

Uroda

Nadciśnienie tętnicze to problem milionów Polaków. To najczęstsza choroba układu krążenia polegająca na stałym lub czasowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi.

Wartość ciśnienia to odpowiedź organizmu na zmieniające się warunki (np. stres, wysiłek fizyczny). Wahania ciśnienia tętniczego krwi powinny jednak mieścić się w ustalonych przedziałach i być odpowiedzią na potrzeby naszego organizmu. Niewyjaśnione zmiany oraz zbyt wysokie ciśnienie mogą być niebezpieczne dla organizmu.  W momencie utrzymującego się zbyt wysokiego spoczynkowego ciśnienia tętniczego mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym.

Rozpoznanie nadciśnienia

Wartości graniczne opisywane są za pomocą dwóch liczb: wartości skurczowej (górne) i rozkurczowej (dolne). Ciśnienie skurczowe powinno być mniejsze niż 140 mmHg, a rozkurczowe nie powinno przekraczać 90 mmHg. By stwierdzić nadciśnienie tętnicze wystarczy przekroczenie tylko jednej z tych wartości.

Większość chorych przez wiele lat nie zdaje sobie sprawy z występowania choroby, gdyż nie powoduje ona widocznych dolegliwości. Nie można jednak go lekceważyć, gdyż nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych komplikacji takich jak: zawał serca, niewydolność serca, udar, czy niewydolność nerek.

Pryczyny i leczenie nadciśnienia 

Główną przyczyną nadciśnienia są obciążenia genetyczne (nadciśnienie pierwotne). Przyczyną nadciśnienia wtórnego są przede wszystkim choroby: nerek, zaburzenia hormonalne, wady serca. Przed wprowadzeniem leczenia nadciśnienia należy podjąć próbę wyeliminowania przyczyn wtórnych. Leczenie nadciśnienia tętniczego odbywa się pod nadzorem lekarza specjalisty, który w zależności od przyczyn i indywidualnego profilu pacjenta, dobierze prawidłową terapię.

Chorzy mogą też sami podjąć próbę poprawy swojego ciśnienia przez zrzucenie wagi, ograniczenie soli w codziennej diecie, wysiłek fizyczny, rzucenie palenia czy alkoholu, lub choćby jego ograniczenie. Należy pamiętać, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która oznacza przyjmowanie leków obniżających wartość ciśnienia do końca życia. Kilka razy w roku warto mierzyć ciśnienie tętnicze krwi, by monitorować jego poziom. Nieprawidłowe wyniki powinny skierować nas do lekarza.

 

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie