Żylaki odbytu to dolegliwość, której nie wolno lekceważyć. Prócz obniżenia komfortu życia i bólu, mogą wystąpić poważniejsze konsekwencje. Żylaki mogą być oznaką poważnej choroby.
Przypadłość ta dotyczy wielu osób i niestety, często bywa lekceważona. Kto nie doceni wagi problemu, może wpędzić się w poważne kłopoty. Objawy takie jak choćby krwawienie mogą być spowodowane poważniejszą chorobą. Ważne więc, by z żylakami odbytu zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje co Ci dolega.
Zewnętrzne żylaki odbytu mogą wystąpić na skutek problemów z przepływem krwi lub podwyższonego ciśnienia jamy brzusznej. Przyczyną może być jednak także jazda na rowerze, czy jazda konna.
- Leczenie żylaków odbytu warto zacząć samemu: zmienić tryb życia, zmienić to co jemy i jak spędzamy czas - mówi dr hab. Łukasz Krokowicz, chirurg, proktolog z Enel-Med. - Później włącza się leki specjalistyczne, od wspomagających krążenie żylno-obwodowe, do leków miejscowych jak czopki czy maści. U niektórych chorych wymagane jest leczenie zabiegowe: skleroterapia czy nawet leczenie operacyjne - mówi specjalista Enel-Med.
W przypadku wystapienia żylaków odbytu nie warto zwlekać i odkładać wizyty u proktologa. Wczesna diagnoza i opieka lekarska pozwoli skuteczniej walczyć z żylakami odbytu, a jeśli lekarz stwierdzi inną chorobę, może uratować Ci życie. Twoje zdrowie i komfort codziennego życia są tego warte.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.