Sylwester bez bólu głowy!

Uroda

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie nowego roku bez "kaca" jest... umiarkowanie. Jeśli to się jednak nie uda, warto skorzystać z kilku dobrych rad.

Jedyna taka w roku - noc sylwestrowa - noc niezapomnianej zabawy z szampańskimi bąbelkami w tle. Jednak jeśli przesadzisz z ich ilością, w Nowy Rok nie wejdziesz radosnym krokiem. Jak sprawić by była to zabawa do białego rana bez bólu głowy?

Skąd się bierze kac?
    Kac, fachowo nazywany zatruciem alkoholowym, jest skutkiem zatrucia produktami przemiany alkoholu w organizmie człowieka. Powstają dwie substancje aldehyd octowy oraz kwas octowy. Pierwsza z nich jest bardzo toksyczna i wywołuje bóle głowy, mdłości, wymioty, ospałość, zaburzenia równowagi, uczucie osłabienia i bóle brzucha. Ból głowy jest potęgowany dodatkowo przez wywoływane przez alkohol odwodnienie.  Do wystąpienia kaca przyczyniać mogą się również substancje dodatkowe zawarte w napojach alkoholowych.

Profilaktyka kaca  - jak zapobiegać przez zabawą?
    Przed zabawą koniecznie spożywaj przez cały dzień duże ilości płynów, najlepiej wody mineralnej, zabezpieczysz w ten sposób organizm przed odwodnieniem. Pomoże to również w wydalaniu alkoholu już podczas imprezy. Jedz regularnie, pamiętając by posiłki były bogate w składniki odżywcze. Nie zapomnij o jednym ciepłym daniu. Do swojej diety w dniu zabawy włącz pomarańcze, winogrona, mandarynki, jabłka, marchewki, czosnek, buraki oraz inne warzywa i owoce, które będą źródłem antyoksydantów działających ochronnie na wątrobę oraz składników mineralnych.

Jak zapobiec kacowi podczas trwania zabawy ?
    Podczas imprezy nie mieszaj alkoholu. Jeśli jesteś palaczem ogranicz ilość spalanych papierosów. Unikaj przekąsek podrażniających żołądek takich jak: chipsy, paluszki czy orzeski. Pamiętaj, aby nawadniać organizm najlepiej wodą mineralną niegazowaną przed każdym drinkiem, piwem i lampką wina. Po powrocie do domu wypij szklankę wody z sokiem z cytryny.   

Domowe sposoby na kaca
    Jeśli po przebudzeniu niestety pojawią się objawy kaca łagodzić je możesz przez:
•    Picie odpowiedniej ilości wody mineralnej z miodem i cytryną,
•    Zjedzenie lekkiego posiłku bogatego w cukry proste, np. z dodatkiem owoców, miodu,
•    Dostarczenie cysteiny, w którą bogate są jajka – dobrym pierwszym posiłkiem będzie więc jajecznica,
•    Napoje izotoniczne, które uzupełnią poziom elektrolitów,
•    Dostarczenie do organizmu potasu – banany, suszone, owoce, pomidory, ziemniaki, sok pomidorowy,
•    Dostarczenie do organizmu antyoksydantów – z owocami i  warzywami,
•    Dostarczenie witaminy C ( cytrusy, papryka, jabłka, kiszona kapusta) oraz witamin z grupy B ( mleko, przetwory mleczne),
•    Czosnek ,
•    Imbir – łagodzi mdłości i ból głowy,
•    Odpoczynek.
Unikaj:
•    Kawy,
•    Alkoholu – początkowo pomaga, później zaostrza objawy kaca. 
•    Środków przeciwbólowych, dodatkowo podrażniają żołądek i nasilają dolegliwości.
 

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie