Niedowaga stwarza ryzyko wystąpienia wcześniejszej menopauzy. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na próbie prawie 80 tysięcy kobiet, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Human Reproduction”.
Zespół naukowców pod kierownictwem dr Kathleen Szegdy prowadził badania w ramach projektu na Uniwersytecie Massachusetts w Amherst, a ich wyniki opublikowano w czasopiśmie „Human Reproduction”.
Pomysł przeprowadzenia badania pojawił się z wcześniejszych obserwacji faktu, że wysoki i niski poziom tłuszczu ma związek z funkcjami reprodukcyjnymi. W związku z tym, dr Szegda i jej zespół założyli hipotetycznie, że waga kobiety może wpływać na przebieg menopauzy. Aby sprawdzić to założenie przeanalizowali przypadki 78,759 kobiet w latach 1989-2011. Były to kobiety w wieku 25-42 lata, a naukowcy zbierali informacje w ankietach na temat ich wzrostu, wagi i stanu menopauzy. Te dane wraz z informacjami o stosowaniu terapii hormonalnej były aktualizowane co 2 lata oraz uzupełnione o dane z nastoletnich lat.
Na potrzeby badania „wczesną menopauzą” określono taką, która występuje przed 45. rokiem życia. Badacze wykorzystali wiele modeli regresji do oceny wczesnej menopauzy i wystąpiła ona u 2804 kobiet.
Narodowy Instytut Zdrowia w USA wagę w przedziale 18,5-24,9 kg na metr kwadratowy (wskaźnik BMI) uznaje za normę. W przypadku, gdy waga jest niższa uznaje się, że kobieta ma niedowagę. Z badań wynika, że kobiety ze wskaźnikiem masy ciała BMI poniżej 18,5 kg były o 30 procent bardziej narażone na wczesną menopauzę niż kobiety o prawidłowej wadze. Zbadano również założenie odnośnie osób, które w wieku 18 lat miały BMI poniżej 18,5 kg. U tych kobiet wystąpienie wczesnej menopauzy wyniosło aż 50 procent.
- Kobiety, które miały niedowagę we wczesnej dorosłości mogą być narażone na większe ryzyko wystąpienia wczesnej menopauzy. Jest to związane z wyższym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego i innych schorzeń jak osteoporoza. Są to istotne wyniki mające wpływ na kobiety i prowadzących je lekarzy - mówi dr Szegda.
Naukowiec doadała też, że warto by kobiety doświadczające wczesnej menopauzy konsultowały jej potencjalne skutki z lekarzami także odnośnie niedowagi. - Przyczyny wczesnej menopauzy nie są w pełni rozpoznane, ale nasze wyniki sugerują, że niedowaga może mieć wpływ na wcześniejsze pojawienie się menopauzy. Potrzebujemy pogłębionych badań, by dokładnie zrozumieć jak przekłada się to na wczesną menopauzę - tłumaczyła kierująca zespołem badawczym.
Naukowcy przyznali się do pewnych ograniczeń w badaniu. „Możliwe, że kobiety z niedowagą były źle sklasyfikowane z wcześniejszym wiekiem w okresie menopauzy, jeśli niedowaga doprowadziła do braku menstruacji” - napisano w raporcie z badania. Mimo wszystko już dziś, wynik prac dotyczące tego tematu warto wziąć sobie do serca.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.