Objawy i leczenie odry

Uroda

Odra to wirusowa choroba zakaźna. Najczęściej dotyka niemowląt do 12 miesiąca życia. Zagrożone są też dzieci do 15. lat bez przypominającej dawki szczepionki i niezaszczepieni dorośli.

Odra u dzieci i dorosłych 

Odra u dorosłych występuje rzadziej, ma jednak znacznie cięższy przebieg niż u dzieci i bywa bardziej niebezpieczna. Jest bardzo zaraźliwa - jeśli dziecko nie zostało zaszczepione, a w bliskim środowisku ktoś zachoruje, to prawie pewne jest, że dziecko będzie chore. Każdy chory może zarazić nawet kilkadziesiąt osób. Wirus przenosi się głównie droga kropelkową. Odra jest najbardziej zaraźliwa 3-5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez pierwsze trzy dni od momentu jej wystąpienia.

Objawy

Początkowo występują objawy przeziębienia: wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel, katar i światłowstręt. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem odry jest wysypka, początkowo gruboplamista, zlewająca się w żywo-czerwone plamy z drobnymi grudkami, która najpierw pojawia się na głowie: za uszami, na twarzy i szyi a następnie na tułowiu, rękach i nogach. Twarz może wyglądać jak po kilku godzinach płaczu. Po 3-7 dniach zaczyna ona blednąć pozostawiając na skórze brunatne, lekko łuszczące się przebarwienia.

Leczenie odry

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe. Nie ma leków przeciwwirusowych, które byłyby skuteczne. Gorączkę u dziecka obniżamy lekami przeciwgorączkowymi, można podawać również leki przeciwkaszlowe. Dziecko powinno leżeć w łóżku (również przez kilka dni po ustąpieniu gorączki), w możliwie ciemnym pokoju, co złagodzi światłowstręt. Jeśli oczy dziecka są bardzo zaczerwienione, warto przemywać je roztworem soli fizjologicznej. Pokój, w którym przebywa chory musi być często wietrzony. Podobnie postępuje się w leczeniu odry u dorosłych, choć czas leczenia może się wydłużyć.

Powikłania

Powikłania odry są bardzo groźne i mogą prowadzić nawet do śmierci. Dziecko nie zaszczepione narażone jest na zapalenie płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego, podostre stwardniające zapalenie mózgu. To ostatnie mimo, że zasadniczo rzadkie (ale częste u małych dzieci, poniżej 2 roku życia), jest szczególnie podstępne, gdyż objawy rozwijają się kilka - kilkanaście lat po zachorowaniu na odrę i zawsze prowadzą do zgonu. U osób dorosłych powikłania występują częściej i są bardziej  niebezpieczne. Odra u kobiet ciężarnych prowadzi do poronienia.

 

 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie