Odra to wirusowa choroba zakaźna. Najczęściej dotyka niemowląt do 12 miesiąca życia. Zagrożone są też dzieci do 15. lat bez przypominającej dawki szczepionki i niezaszczepieni dorośli.

Odra u dzieci i dorosłych 

Odra u dorosłych występuje rzadziej, ma jednak znacznie cięższy przebieg niż u dzieci i bywa bardziej niebezpieczna. Jest bardzo zaraźliwa - jeśli dziecko nie zostało zaszczepione, a w bliskim środowisku ktoś zachoruje, to prawie pewne jest, że dziecko będzie chore. Każdy chory może zarazić nawet kilkadziesiąt osób. Wirus przenosi się głównie droga kropelkową. Odra jest najbardziej zaraźliwa 3-5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez pierwsze trzy dni od momentu jej wystąpienia.

Objawy

Początkowo występują objawy przeziębienia: wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel, katar i światłowstręt. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem odry jest wysypka, początkowo gruboplamista, zlewająca się w żywo-czerwone plamy z drobnymi grudkami, która najpierw pojawia się na głowie: za uszami, na twarzy i szyi a następnie na tułowiu, rękach i nogach. Twarz może wyglądać jak po kilku godzinach płaczu. Po 3-7 dniach zaczyna ona blednąć pozostawiając na skórze brunatne, lekko łuszczące się przebarwienia.

Leczenie odry

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe. Nie ma leków przeciwwirusowych, które byłyby skuteczne. Gorączkę u dziecka obniżamy lekami przeciwgorączkowymi, można podawać również leki przeciwkaszlowe. Dziecko powinno leżeć w łóżku (również przez kilka dni po ustąpieniu gorączki), w możliwie ciemnym pokoju, co złagodzi światłowstręt. Jeśli oczy dziecka są bardzo zaczerwienione, warto przemywać je roztworem soli fizjologicznej. Pokój, w którym przebywa chory musi być często wietrzony. Podobnie postępuje się w leczeniu odry u dorosłych, choć czas leczenia może się wydłużyć.

Powikłania

Powikłania odry są bardzo groźne i mogą prowadzić nawet do śmierci. Dziecko nie zaszczepione narażone jest na zapalenie płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego, podostre stwardniające zapalenie mózgu. To ostatnie mimo, że zasadniczo rzadkie (ale częste u małych dzieci, poniżej 2 roku życia), jest szczególnie podstępne, gdyż objawy rozwijają się kilka - kilkanaście lat po zachorowaniu na odrę i zawsze prowadzą do zgonu. U osób dorosłych powikłania występują częściej i są bardziej  niebezpieczne. Odra u kobiet ciężarnych prowadzi do poronienia.