Objawy i leczenie zaćmy

Uroda

Jak wyglądają objawy, badanie i leczenie zaćmy? Na czym polega operacja i czy jest bezpieczna? O zaćmie rozmawiamy z okulistą lek. Julią Dezor-Galus z Enel-med. 

 

- Czym jest jest zaćma? 

- Zaćma to choroba soczewki polegająca na jej zmętnieniu. Przez to, na przymgleniu środków optycznych, co skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia.

- Jak można rozpoznać zaćmę?

- Powinniśmy pomyśleć o zaćmie, gdy korekcja okularowa lub soczewki, które dotychczas nosiliśmy stają się niewystarczające. Jeśli najlepiej dobrana korekcja nie poprawia wzroku, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia właśnie zaćmy. 

- Jak wygląda badanie i leczenie?

- Lekarz potwierdza lub wyklucza zaćmę na podstawie badania w biomikroskopie (lampie szczelinowej). Do tego badania trzeba się odpowiednio przygotować, gdyż konieczne jest farmakologiczne rozszerzenie źrenicy. Np. nie można prowadzić samochodu przez kilka godzin po podaniu kropli. Jeśli lekarz stwierdzi zaćmę, leczenie zależy od stadium choroby. Jeśli to zaćma początkowa, zalecamy obserwację i okresowe kontrole okulistyczne. Dotychczas jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki. 

- To poważna operacja?


- Jak każda operacja, także i ta wiąże się z ryzykiem pewnych powikłań, o tym zawsze trzeba pamiętać. Ryzyko to wzrasta w przypadku dodatkowych chorób oczu, np retinopatii cukrzycowej, w jaskrze. 

- Jak wygląda operacja zaćmy?

- Na początku oko jest znieczulane, najczęściej za pomocą kropli, rzadziej konieczne są iniekcje okołogałkowe. Operator wprowadza narzędzia i usuwa zmętniałą soczewkę, w jej miejsce wszczepiając sztuczną, przejrzystą soczewkę, która pozostaje już w oku na stałe. 

- I zdrowie wraca?

- Tak, ale pod warunkiem, że to właśnie zaćma była przyczyną obniżenia ostrości widzenia. Nieraz oko zmaga się z wieloma chorobami, my w tym przypadku leczymy chorobę soczewki, a pogorszenie wzroku może być też spowodowane chorobą siatkówki, nerwu wzrokowego. Jeśli jednak przyczyną była zaćma, operacja pozwala przywrócić ostrość widzenia.   

Artykuły powiązane

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie