Jak rozpoznać i wyleczyć osteopenię

Uroda

 Osteopenia to choroba polegająca na zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, uznawana za wczesne stadium osteoporozy.

 O ile osteoporoza dotyka głównie osób starszych, to osteopenia może wystąpić nawet w wieku młodzieńczym. W lżejszych przypadkach może pomóc odpowiednia dieta i ćwiczenia. Osteopenia, w przeciwieństwie do osteoporozy jest na szczęście odwracalna.

Przyczyny i objawy 

Bezpośredni wpływ na rozwój osteopenii ma niedobór wapnia i problem z jego wchłanianiem do kości, związany z niedostatkiem witaminy D . Taki stan rzeczy mogą powodować przede wszystkim: brak ruchu czy długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Wpływ mogą mieć również choroby układu pokarmowego (np. stany zapalne jelit, celakia), choroby układu oddechowego, krwi, choroby nerek czy choroby reumatyczne. Osteopenię może wywołać także częste picie alkoholu, kawy i innych napojów zawierających kofeinę, palenie papierosów i siedzący tryb życia. Twardym dowodem na osteopenię jest zmniejszenie gęstości mineralnej kości, wykazane na podstawie testu densytometrycznego.

 Jak wykryć zanik masy kostnej?

Stopień zmniejszenia masy kostnej można sprawdzić dzięki badaniu densytometrycznemu, polegającemu na naświetlaniu promieniami X o niskim natężeniu, najczęściej lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia badania tych obszarów, naświetla się wtedy kość przedramienia. Wynik oparty jest o relację gęstości kości osoby badanej do osoby młodej i w pełni zdrowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia, gęstość mineralna kości jest w normie, gdy mieści się w przedziale od +1.0 do -1.0. Kolejny przedział, poniżej – 1.0 do -2.5, wskazuje na osteopenię, a wartości jeszcze niższe – już na osteoporozę. W przypadku podejrzenia o osteopenię powinno się wykonywać badanie densytometryczne profilaktycznie. W podejrzeniu czy diagnostyce osteopenii raz na 3-4 lata, a przy osteoprozie raz w roku raz w roku.

Dieta i ćwiczenia

 W lekkiej postaci osteopenii pomogą regularne ćwiczenia, wysiłek fizyczny, dieta bogata wapń, magnez, witaminę D i witaminę K. Warto także zapewnić sobie przy okazji odpowiedni poziom białka w posiłkach, a zarazem unikać soli i sodu, fosforu. Szkodliwa jest kofeina, warto też ograniczyć spożycie alkoholu wysokoprocentowego.

 

 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie