Palisz papierosy? Wiesz co to jest POChP?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – zagrożenie dla wszystkich palaczy papierosów. Czym jest, jak można je rozpoznać i leczyć mówi specjalista pulmonologii i zaburzeń oddychania podczas snu, dr n. med. Krzysztof Byśkiniewicz.
- Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)?
- Można powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna, która postępuje. Problem narasta, a związane jest to z powszechnym nałogiem palenia papierosów. Dym tytoniowy poprzez swoje drażniące działanie na układ oddechowy powoduje przemiany w oskrzelach, które stopniowo doprowadzają do ich zwężenia, co w konsekwencji może prowadzić do tzw. inwalidztwa oddechowego. Mówiąc wprost, oskrzela są tak zwężone, że nawet przy niewielkim wysiłku nie są w stanie dostarczyć wymaganej ilości powietrza do organizmu. Jeszcze raz podkreślam, że jest to głównie efekt palenia papierosów.
W Polsce pali nadal kilkanaście mln ludzi, a dwa mln Polaków ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Niestety 80 procent nie zdaje sobie z tego sprawy. To statystyki zgodne ze światowymi trendami. Świadomość tej choroby jest wciąż za mała. Ludzie ją lekceważą. Pierwsze sygnały choroba daje, gdy jest już w pewnym stopniu zaawansowania.
Palenie tytoniu nie jest jedyną przyczyną POChP. Można nigdy nie palić, ale można być palaczem biernym. Inną przyczyna to np. praca w szkodliwych warunkach (zapylone i zanieczyszczone pomieszczenia).
- Jak zdiagnozować POChP?
- Ludzie się nie badają, stąd mała rozpoznawalność choroby, a wystarczy zrobić badanie czynności układu oddechowego (spirometrię). Światowy standard mówi, że ciężki palacz papierosów (minimum paczka dziennie przez 10 lat) powinien wykonywać spirometrię raz w roku. To jedyne badanie mogące wykryć tak groźną chorobę lub ją wykluczyć. Jest to groźna choroba, bo traktuje się ją jako układową tzn. w wyniku niedotlenienia rozwijają się powikłania głównie sercowo-naczyniowe. POChP nie powoduje śmierci bezpośrednio. Duszności dają dyskomfort, ale ludzie tak naprawdę umierają
z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.
- Rozpoznanie choroby?
- Rozpoznanie choroby opiera się na zebraniu dokładnych wywiadów lekarskich - postępująca zadyszka (przy coraz mniejszych wysiłkach), kaszel, często świszczący oddech.
- Jak leczy się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc?
- Podstawowym warunkiem prawidłowego leczenia jest zaprzestanie palenia papierosów oraz wdrożenie nowoczesnego leczenia farmakologicznego. Aktualnie dysponujemy całą gamą leków, głównie inhalacyjnych, rozszerzających oskrzela. W wybranych przypadkach stosuje się leki przeciwzapalne- steroidy wziewne. Jeszcze raz należy podkreślić, iż dysponujemy arsenałem leków, które poprawiają komfort życia, ale nie hamują postępu choroby. Warunkiem koniecznym jest zaprzestanie palenia tytoniu.
Dr n. med. Krzysztof Byśkiniewicz: absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Posiada specjalizacje II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz z zakresu chorób płuc. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. jako wieloletni kierownik Pracowni Zaburzeń Oddychania Podczas Snu i Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Akademii Medycznej w Warszawie. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji dotyczących problematyki chorób płuc, w szczególności zaburzeń oddychania podczas snu. Członek Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (European Respiratory Society), Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem oraz Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Przyjmuje pacjentów w oddziałach Enel-med: Puławska, Promenada.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?