Jak pomóc dziecku po sportowej porażce

Uroda

  - Zbawienne skutki zrozumienia i akceptacji porażki w sporcie będą widoczne także w innych obszarach życia dziecka - mówi pracująca z dziećmi psycholog sportu mgr Karolina-Dyrla Mularczyk z Enel-med.

 

 - Porażka w sporcie,  da się z nią żyć?

 

 - Da się, a nawet trzeba. Ze świecą szukać tego, kto porażek nie odnosi. Błędy i porażki pełnią ważną rolę w karierze sportowca, dając mu informację o jego mozliwościach, a wyjście z nich obronną ręką wzmacnia poczucie samoskuteczności i pewności siebie sportowca,

 

- Czy to prawda, że sportowe porażki kształtują charakter?

 

Zdecydowanie tak, ale pod pewnym warunkiem. Jeśli są częste i stanowią ciąg , wtedy rośnie ryzyko odejścia od uprawianej dyscypliny (z ang. drop-out), co zgodnie z amerykańskimi badaniami, jest dość popularne wśród najmłodszych adeptów sportu. Dyskusyjnym pozostaje, czy jest to negatywne zjawisko, zwłaszcza w wypadku przenoszenia się do innej dyscypliny (z ang. sampler drop-out).

 

- Czego nie powinniśmy robić jako rodzice?

 

- Przede wszystkim nie możemy okazywać swojego zawiedzenia czy dezaprobaty. Nie można także porównywać dziecka do rówieśników i wartościować jego wykonania. Absolutnie nie może być mowy o karaniu czy jakiejkolwiek formie sankcji (przegrałeś, więc przez miesiąc nie będziesz mógł/mogła...). Negatywny stosunek rodzica do przegranej okazywany dziecku będzie skutkował równie negatywnym stosukiem do porażki u dziecka. Pamiętajmy, że najmłodsi uczą się m.in. przez modelowanie, czyli przyjmowanie zachowań obserwowanych u wzorca, jakim jest rodzic.

 

- Jak pomóc dziecku po porażce?

 

- Dziecka należy uczyć przegrywać od najmłodszych lat nie tylko w sporcie (np. podczas wspólnych popołudniowych godzin spędzonych na grach planszowych). Im wcześniej dziecko zrozumie, że porażka jest naturalną konsekwencją podejmowania działania, tym lepiej dla niego. Zbawienne skutki zrozumienia i akceptacji porażki w sporcie będą widoczne także w innych obszarach życia dziecka (np.szkolnym). Polecam również nastawianie się na zrealizowany podczas meczu/wykonania cel a nie efekt w postaci wyniku. Nastawienie na konkretną punktację czy miejsce na podium skutkuje niezadowoleniem w wypadku porażki. Pomoc dziecku w realizacji celu związanego ze sposobem wykonania, szybkością sprawnością uchroni go przed negatywnymi skutkami ewentualnej niższej noty końcowej. Czemu? Bo gdy uda się zrealizować cel, nie ma mowy o porażce :) Ponadto, polecam celebrować wygraną, chwalić, gratulować. A gdy jest taka potrzeba - zdrowo krytykować, a najlepiej słowa krytyki pozostawić trenerowi! Pamiętajmy, rodzic to nie trener!

 

Karolina Dyrla-Mularczyk: Psycholog, specjalizuje się w dwóch obszarach: psychologii sportu i psychologii pracy. Aktualnie w trakcie studiów doktoranckich na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (wszczęty przewód „Osobowościowe i temperamentalne uwarunkowania wypalenia zawodowego trenerów piłki nożnej”) i Politechniki Poznańskiej (obszar badawczy: innowacyjność przedsiębiorstwa a kreatogenny klimat pracy).
Ukończony kurs Racjonalnej Terapii Zachowania. Prelegentka podczas konferencji naukowych w różnych ośrodkach akademickich w Polsce (m.in. UKSW, UMCS, Uniwersytet Szczeciński, AWF Warszawa). Autorka i współautorka artykułów w czasopismach naukowych i publikacji popularnonaukowych. Doświadczenie w zakresie psychologii sportu (warsztaty dedykowane drużynom piłkarskim i konsultacje indywidualne) z zakresu motywacji, radzenia sobie z emocjami, ustanawiania celów, treningu mentalnego, budowania drużyny, etc. Prowadzi szkolenia i prelekcje z zakresu kompetencji miękkich, takich jak: radzenie sobie ze stresem, wypalenie zawodowe, komunikacja, kreatywność. Ponadto posiada doświadczenie w pracy warsztatowej z dziećmi i młodzieżą.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie