Zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS ( ang. premenstrual syndrome ), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego towarzyszy kobietom od kilku do kilkunastu dni przed miesiączką. Jakie dolegliwości ze sobą niesie i jak można im zaradzić?
Często do dziś, w społeczeństwie PMS traktowany jest pobłażliwie, pokutuje stereotypowe przekonanie, że nie jest to choroba a jedynie kobieca fanaberia. Prawda jest jednak inna. Zespół napięcia przedmiesiączkowego został uznany i sklasyfikowany przez WHO ( Światowa Organizacja Zdrowia) jako choroba, która może charakteryzować się bardzo szeroką gamą objawów zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej.
Objawy PMS
Do symptomów PMS zaliczyć można nawet 200 różnych dolegliwości. Wśród najczęściej występujących i najbardziej dokuczliwych objawów kobiety wymieniają bóle głowy, podbrzusza, bóle pleców, szczególnie w części lędźwiowej, tkliwość piersi, uczucie ciężkości i puchnięcia, wzrost masy ciała związany z zatrzymywaniem wody w organizmie, wzdęcia, zaparcia, trądzik.
U każdej kobiety PMS ma indywidualny przebieg i mogą go charakteryzować inne objawy, występujące ze zmiennym nasileniem, również w poszczególnych miesiącach. Przyczyn dolegliwości poprzedzających wystąpienie miesiączki upatruje się w zmianach hormonalnych zachodzących w tym czasie w organizmie kobiety – chodzi głównie o spadek poziomu progesteronu.
Leczenie PMS
Leczenie PMS zależy od występujących u danej pacjentki objawów oraz stopnia ich nasilenia. Przy PMS o łagodnym przebiegu dodatkową poprawę uzyskać można stosując preparat ziołowy: owoc niepokalanka zwyczajnego. Bóle głowy, pleców czy podbrzusza znosić można za pomocą środków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych takich jak naproksen czy ibuprofen dostępnych bez recepty. W nasilonym gromadzeniu wody w organizmie pomogą środki moczopędne, wymagające jednak recepty. Epizody depresji również wymagają konsultacji lekarskiej i być może zastosowania środków przeciwdepresyjnych. Aby uniknąć objawów PMS lekarz może zapisać środki hormonalne wyrównujące ich poziom w organizmie. Sama możesz sobie pomóc nie tylko poprzez stosowanie farmaceutyków. Ogromne znaczenie ma również styl życia: lekkostrawna, niewzdymająca dieta, uboga w sól, która dodatkowo powoduje zatrzymywanie wody, a bogata w witaminy i minerały wspomagające pracę m.in. układu nerwowego. Poprawę przynosi regularny wysiłek fizyczny czy techniki relaksacyjne oraz medytacja pomocne w unikaniu stresu. Staraj się być wypoczęta: zapewniaj sobie sen o odpowiedniej długości i jakości. Jeżeli któryś z objawów Cię niepokoi lub jest wyjątkowo nasilony umów się na wizytę lekarską. Dolegliwości te nie zawsze muszą być związane z PMS, mogą dotyczyć innych chorób, które wymagają dokładniejszej diagnostyki i konsultacji ze specjalistą.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.