Rozrusznik serca - jak działa stymulator serca?

Uroda

To dzięki temu małemu urządzeniu wiele osób może normalnie żyć. Jak działa stymulator (rozrusznik) serca i komu się go wszczepia?

Stymulator serca potocznie nazywany rozrusznikiem serca to małe urządzenie wszczepiane pacjentom, których serce nie pracuje wystarczająco szybko i wymaga wspomagania. Poprzez impulsy elektryczne wytwarzane przez stymulator w wymaganych momentach, serce jest pobudzane do pracy i pozwala na normalne funkcjonowanie.

Urządzenie składa się z komputera, zasilanego baterią, analizującego pracę serca i w razie potrzeby dostarczającego impulsy stymulujące mięsień sercowy. Ponadto rozrusznik ma przeważnie dwie elektrody, które z jednej strony połączone są ze stymulatorem, a z drugiej umieszczone są wewnątrz serca. Pamięć urządzenia pozwala zapisać wszelkie działania, przez co lekarz specjalista może odczytać dane i określić, czy serce działa prawidłowo. Podczas kontroli kardiolog uzyskuje m.in. informacje: jaki był rytm serca, czy występowała arytmia, czy układ stymulujący działa prawidłowo oraz czasami zapis EKG. Stymulator powinien być regularnie kontrolowany, by sprawdzić energię pozostałą w baterii.

Stymulator (rozrusznik) serca wszczepia się, gdy serce pracuje nieregularnie, bądź musi zostać pobudzone do normalnej pracy. Pacjentom zgłaszającym się ze zbyt wolną pracą serca (bradykardia) często towarzyszą zawroty głowy, omdlenia, ogólne osłabienie i duszności. Stymulator wszczepiany jest też osobom z trwałymi uszkodzeniami serca np. po zawale.

Należy pamiętać, że rozrusznik serca nie leczy choroby, która doprowadziła do jego dysfunkcji, ale eliminuje niektóre objawy i daje pacjentowi możliwość normalnego życia.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie