Sanatoria i uzdrowiska - co możemy zyskać dzięki leczeniu uzdrowiskowemu i wczasom zdrowotnym

Uroda

Matka Natura obdarzyła naszą planetę szczególnymi miejscami, w których skumulowała bogactwo różnych naturalnych czynników, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Uzdrowiska, bo o nich tu mowa, obfitują w różnego rodzaju wody mineralne, borowiny, gazy oraz korzystne warunki klimatyczne. W jaki sposób z nich skorzystać? Czy leczenie uzdrowiskowe faktycznie działa?

Jak wyjechać do sanatorium?

Do jednego z uzdrowisk, w celu poprawienia stanu swojego zdrowia, wyjechać można na dwa sposoby: z własnej kieszeni, a także na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Sfinansuje nam on w pełni jedynie leczenie w szpitalu uzdrowiskowym. W przypadku pobytu w sanatorium musimy liczyć się z koniecznością partycypacji w kosztach. W jej ramach będziemy musieli pokryć częściowo koszty wyżywienia i noclegu. Ich wysokość jest uzależniona on standardu pokoi oraz pory roku, w jakiej przypadnie nam termin. Korzystając z wczasów zdrowotnych z pomocą NFZ, musimy się liczyć również z tym, że nie będziemy mieć możliwości wyboru czasu i miejsca pobytu, a od momentu złożenia skierowania do wyjazdu może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Jadąc do szpitala uzdrowiskowego przysługuje nam zwolnienie L4, zaś na czas odpoczynku w sanatorium będziemy musieli wziąć urlop wypoczynkowy.

Jakie uzdrowisko wybrać?

Gdybyśmy jednak zdecydowali się zafundować sobie taki wyjazd zdrowotny z własnego budżetu, warto przemyślanie dobrać jego miejsce. Zastanawiając się nad tym warto przede wszystkim zwrócić uwagę na schorzenia, z jakimi się borykamy. Jeśli chcemy wyjechać w celu ogólnej poprawy stanu zdrowia – na kompleksowość oferowanych zabiegów.

Ponadto pomocne może być zasięgnięcie informacji dotyczących stanu wykorzystywanego w placówce sprzętu, wykwalifikowania kadry i obecności lekarza. Do wielu sanatoriów możemy przyjechać bez skierowania, bo zatrudniany tam lekarz wystawi nam je na miejscu. Dodatkowym atutem może być ciekawa okolica i bliska obecność kawiarni lub innych miejsc, w których będzie można spędzić wolny od zabiegów czas. Osoby przyzwyczajone do płacenia za zakupy jedynie kartą płatniczą powinny sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się w bankomat – w mniejszych miejscowościach nie wszystkie lokale wyposażone są w terminal.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie uzdrowiskowe?

Lekarze balneolodzy (zajmujący się medycyną opartą na naturalnych czynnikach) podkreślają, że po leczeniu w sanatoriach nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów. Do zaobserwowania poprawy stanu zdrowia potrzeba czasu (dlatego NFZ zaleca wystawianie skierowania na kolejną rehabilitację uzdrowiskową dopiero po rocznej obserwacji), ale rezultaty są trwalsze i dotyczącą całego organizmu, a nie tylko pojedynczych układów.

Innym atutem, jaki niesie ze sobą leczenie uzdrowiskowe, jest fakt, że w odróżnieniu od farmakologii nie niesie ono ze sobą żadnego zagrożenia dotyczącego wystąpienia powikłań czy niepożądanych skutków obocznych. Terapia w uzdrowisku nie obciąża organizmu, ale daje mu optymalne warunki i stymuluje do wydajniejszej walki z chorobą i zwiększenia odporności.

Zdrowie nie tylko dla ciała

Wyjazdy zdrowotne poprawiają nasz stan nie tylko poprzez zabiegi. Podczas wizyty w sanatorium oddziałują na nasz organizm również czynniki o charakterze psychosomatycznym. Złagodzenie stresu, zwiększona ilość czasu na odpoczynek i sen, odcięcie się od codziennych problemów oraz przebywanie w miłej atmosferze sprawi, że poczujemy się zregenerowani i będziemy mieli więcej siły do działania.

Najlepsza inwestycja

Bez względu na to, czy zamierzamy zapłacić za wyjazd samemu, czy skorzystać z dopłat NFZ, a także bez względu na to, czy ruszymy w góry, nad morze, czy w inną atrakcyjną pod kątem uzdrowiskowym krainę – warto zdecydować się na taki wypoczynek, choćby jako alternatywę corocznego urlopu. Tym sposobem możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i zainwestować czas w to, co mamy najcenniejszego, czyli nasze zdrowie.

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie