O soi często mówi się w kontekście korzyści zdrowotnych. Jednak u mężczyzn, jedzenie soi i produktów bogatych w izoflawony może zwiększać ryzyko wystąpienia raka prostaty.
Soja - co warto wiedzieć?
Wiele badań wykazało, że odpowiednia dieta może zmniejszyć ryzyko wstąpienia nowotworu prostaty. W ubiegłym roku, Medical News Today opublikowało wyniki badań, które połączyły regularne przyjmowanie przetworzonych węglowodanów z większym prawdopodobieństwem wystąpienia tej choroby. Z kolei w innych badaniach stwierdzono taką zależność z dietą wysokotłuszczową.
Nowe badanie - przeprowadzone przez dr Jianjuna Zhanga z Fairbanks School of Public Health z Indiana University w Indianapolis, sugeruje, że włączenie do diety izoflawonów może wpływać na ryzyko zachorowania na raka prostaty. W Stanach Zjednoczonych rak prostaty jest najczęstszym nowotworem po raku skóry. Prognozuje się, że w tym roku w USA zdiagnozuje się ponad 160 tys. nowych przypadków raka prostaty, a ponad 26 tys. mężczyzn umrze z powodu tej choroby.
Izoflawony i ryzyko wystąpienia raka prostaty
Izoflawony są to fitohormony, które naturalnie występują w roślinach strączkowych. Mają one podobny wpływ na organizm jak żeński hormon płciowy, estrogen. Soja i produkty sojowe takie, jak: zupa miso, tempeh oraz tofu zawierają najwyższe stężenie izoflawonów. Aby sprawdzić czy izoflawony w diecie wpływają na ryzyko wystąpienia raka prostaty, dr Zhang z zespołem przeanalizował dane 27 tys. mężczyzn uczestniczących w badaniu przesiewowym raka prostaty, płuc i jelita grubego. Naukowcy zidentyfikowali 2598 przypadków raka gruczołu krokowego wśród mężczyzn w medianie okresu 11,5 lat. Z tych przypadków 287 było zaawansowanym rakiem prostaty.
W ramach badania mężczyźni wypełniali ankiety dotyczące częstotliwości i rodzaju jedzenia. Następnie badacze wykorzystali dane z kwestionariuszy do oceny spożycia przez mężczyzn produktów bogatych w izoflawony.
W porównaniu z mężczyznami, którzy nie mieli izoflawonów w diecie, stwierdzono u tych osób wystąpienie większego ryzyka rozwinięcia się zaawansowanej postaci raka prostaty lub raka, który rozprzestrzenił się z gruczołu krokowego dalej.
Naukowcy nie znaleźli istotnego związku między dietą bogatą w izoflawony a niezaawansowanym rakiem prostaty.
W wyniku swoich odkryć dr Zhang jest przekonany, że włączenie izoflawonów do diety może zwiększać ryzyko wystąpienia raka prostaty, dalsze badania są uzasadnione. - Nasze wyniki dają nowe spojrzenie na to, że spożycie izoflawonów ma inny wpływ na zaawansowanego i niezaawansowanego raka prostaty - mówi dr Jianjun Zhang. - Te badania są ważne z punktu widzenia zrozumienia etiologii i zapobiegania rakowi prostaty, ale muszą zostać potwierdzone badaniami epidemiologicznymi między populacjami o różnych nawykach żywieniowych - zakończył.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?