Spaceruj nawet 2 godziny w tygodniu, a zwiększysz szansę na dłuższe życie. Nowe badania opublikowane w „American Journal of Preventive Medicine” sugerują, że nawet krótkie spacery mogą obniżyć wskaźnik śmiertelności.

Zaledwie 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej, bądź 75 minut intensywnej aktywności tygodniowo pozwala uzyskać znaczne korzyści zdrowotne. Wśród plusów są zmniejszone ryzyko: przedwczesnej śmierci, chorób układu krążenia takich jak choroba niedokrwienna serca i udar, nowotworów, cukrzycy typu 2. oraz osteoporozy.

Dzięki chodzeniu nasza kondycja poprawia się nie tylko pod względem fizycznym, ale też mentalnym. Żyjąc aktywnie zmniejsza się ryzyko depresji. Z badań dowiadujemy się, że „niektóre aktywności fizyczne są lepsze niż inne”. Studia na ten temat pogłębił zespół pod kierownictwem Alpy V. Patel, dyrektorki z American Cancer Society (ACS), skupiając się na najprostszej aktywności - chodzeniu. Główny wniosek opisywanych przez CNN badań jest taki, że nawet najkrótsze dystanse pokonywane na spacerach znacznie zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci.

Zespół naukowców przeanalizował blisko 140 tys. osób. Wśród uczestników 6-7 procent stwierdziło, że zupełnie nie było aktywnych fizycznie. Prawie 95 procent mówiło o chodzeniu, jako jedynej aktywności. W badaniu uwzględniono też inne czynniki ryzyka, takie jak: otyłość, palenie tytoniu oraz choroby przewlekłe.

Badanie wykazało, że w porównaniu do osób bez aktywności fizycznej zaledwie 2 godziny marszu tygodniowo wpływa na obniżenie ryzyka śmiertelności. Z kolei, spełnienie lub przekroczenie krajowych Wytycznych wiązało się z 20-procentowym obniżeniem śmiertelności.

Chodzenie świetnie wpływa na choroby układu oddechowego, 6 godzin wędrówek tygodniowo oznaczało 35-procentową obniżkę wskaźnika śmiertelności w porównaniu do osób nieaktywnych. W przypadku chorób układu krążenia osoby aktywne były o 20 procent mniej narażone, a chorzy na raka o 9 procent. Jak zapowiedziała dr Patel kolejne pogłębione badania dostarczą dodatkowych dowodów na korzystny wpływ chodzenia na zdrowie i długowieczność.

Dr Patel podkreśliła, że jest zadowolona z wyników badań. „Chodzenie to świetne ćwiczenie dlatego, że jest proste, wygodne, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ani dodatkowego treningu, a co najważniejsze może być wykonywane w każdym wieku. Nasze odkrycia są zachęcające dla wielu osób, które nie uczestniczą w żadnej aktywności fizycznej. Przedstawiając wyniki mówimy, że tylko przez chodzenie mogą osiągnąć korzyści zdrowotne” - mówiła CNN badaczka.

Miłego spaceru!