Nowe badania sugerują, że regularne treningi grupowe skuteczniej wpływają na jakość życia i redukcję stresu, niż zajęcia indywidualne. Ćwiczenia grupowe mają działać korzystniej!
Powszechnie wiadomo, że regularne ćwiczenia poprawiają stan zdrowia. Zapobiegają wystąpieniu nadwagi i sprawiają, że ciało jest kształtne. Ponadto redukują poziom stresu. Dowiedziono, że nawet godzina treningu tygodniowo może zapobiec depresji. Inne badanie wykazało, że ćwiczenia poprawiają kondycję mięśni oraz mają pozytywny wpływ na długość życia.
Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie New England College of Osteopathic Medicine in Biddeford sugeruje, że kontekst, w jakim ćwiczymy może znacząco wpłynąć na efektywność treningu. Dokładniej mówiąc, ćwiczenia z grupą ludzi są korzystniejsze niż trening indywidualny.
„Spotkania ze znajomymi i wspólne ćwiczenia, robienie czegoś trudnego i wzajemnie motywowanie się daje dużo lepsze efekty niż trening w pojedynkę” - przyznaje prowadząca badanie dr Dayna Yorks. Wyniki badania zostały opublikowane w „The Journal of the American Osteopathic Association”.
Treningi grupowe obniżają poziom stresu
Dr Yorks i jej zespół wybrał 69 studentów medycyny z Uniwersytetu New England College of Osteopathic Medicine. Naukowcy postawili na grupę studentów tego kierunku, gdyż poprzednie badania pokazały, że są oni narażeni na znaczny stres i zgłaszają niższą jakość życia. Uczestnicy decydowali, czy dołączyć do 12-tygodniowego programu ćwiczeń grupowych czy postawić na 12-tygodniowe zajęcia indywidualne. Trzecia grupa, tzw. kontrolna nie wykonywała żadnych ćwiczeń oprócz chodzenia i jazdy na rowerze na trasach z domu do pracy.Naukowcy zauważyli, że uczestnicy, którzy dołączyli do grupowych treningów, wykazali ponad 26 procent niższy poziom stresu i poprawę jakości życia na koniec programu.
W tym samym czasie, uczestnicy indywidualnych treningów włożyli więcej wysiłku, ale korzyści nie były tak wymierne: brak wyraźnego obniżenia poziomu stresu oraz niewielka poprawa jakości życia. „Wyniki potwierdziły koncepcję mentalnego, fizycznego i emocjonalnego podejścia do zdrowia, które jest ważne dla przyszłych lekarzy” - mówi dr Yorks.
Udoskonalenia psychiczne, emocjonalne i fizyczne
W miesięcznych odstępach uczestnicy programu wypełnili ankiety oceniające poziom stresu i ogólną jakość życia. Odnieśli się do trzech kategorii: mentalnej, emocjonalnej i fizycznej. Ci, którzy dołączyli do treningów grupowych mieli do wykonania program CXWORX - program treningowy koncentrujący się na wytrzymałości i sprawności funkcjonalnej - 30 minut przynajmniej raz w tygodniu przez 12 tygodni. Pod koniec programu uczestnicy zajęć grupowych zgłosili znaczną poprawę we wszystkich badanych kategoriach. Uczestnicy, którzy wybrali tryb indywidualny mogli wybrać sobie własny trening, ale zostali poproszeni o ćwiczenie samodzielnie lub z udziałem maksymalnie dwóch partnerów. Samotni uczestnicy ćwiczyli dwa razy dłużej niż ich grupowi odpowiednicy, a jedyną poprawą było samopoczucie psychiczne w 11 procentach.
Badacze twierdzą, że grupowe ćwiczenia pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem, czuć się lepiej mentalnie i fizycznie. To może potencjalnie złagodzić syndromy wypalenia zawodowego, niepokoju i podnieść jakość naszego życia. Jedno jest pewne: kto nie spróbuje, ten się nie przekona!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?