Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Uroda

Wirusowe zapalenie wątroby należy do największych zagrożeń epidemiologicznych naszego stulecia. Jednym z wirusów, który je wywołuje jest wirus HCV.

Co to jest HCV ?

HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zakażenie wirusem HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się po wielu latach od zarażenia w postaci marskości wątroby lub nowotworu. Szacuje się, że tylko jedna na dziesięć osób zainfekowanych wirusem HCV ma świadomość choroby. Według badań epidemiologicznych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych. Wyniki tych badań oznaczają, że na każde 100 osób dorosłych jedna może być zakażona tym wirusem.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

WZW C - wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywołana wirusem HCV. W okresie od dwóch tygodni do 6. miesięcy po zakażeniu, może pojawić się ostre zapalenia wątroby. Często nie pojawiają się jednak żadne objawy choroby choć niezależnie od tego może rozwijać się przewlekła postać choroby. Dochodzi wtedy do uszkodzenia miąższu wątroby, co w konsekwencji może prowadzić do niewydolności lub marskości wątroby. Możliwe jest także rozwinięcie się pierwotnego raka wątroby wątrobowokomórkowego.


Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często przebiega bezobjawowo. Wśród około 20% pacjentów wstępują jednak:

- nudności, wymioty, zgaga

- bóle mięśni, bóle stawów, stany podgorączkowe

- zmęczenie, osłabienie, senność

- utrata apetytu, utrata masy ciała

- zażółcenie skóry

Zakażenie wirusem HCV

Wirus HCV znajduje się we krwi i innych tkankach osoby zakażonej. Wirus może przenosić się na inne osoby przez przetoczenie skażonej krwi lub przez wspólnie użytkowanie przedmiotów zanieczyszczonych krwią (igły, nożyki, żyletki). Warunkiem zakażenia innej osoby jest naruszenie ciągłości tkanek przez przekłucie, uszkodzenie skóry lub błony śluzowej. Wirus HCV może przedostać się do krwi podczas zastrzyków, pobrania krwi, operacji i zabiegów. Do zakażenia może dojść także podczas piercingu, tatuażu lub kontaktu z krwią np. podczas uprawiania sportów walki. Ryzyko zakażenia drogą kontaktów seksualnych jest niewielkie, wzrasta jednak w przypadku uszkodzeń oraz stanów zapalnych skóry, błon śluzowych okolic narządów płciowych, odbytu i jamy ustnej. Grupą szczególnie narażoną są osoby biorące dożylnie narkotyki. Zakażeniu wirusem HCV sprzyja zakażenie HIV. W kilku procentach przypadków wirus może przenosić się z matki na dziecko w czasie ciąży i porodu, do zakażenia nie dochodzi w trakcie karmienia piersią.


Jak wykryć zakażenie wirusem HCV?

Aby stwierdzić zakażenie wirusem HCV należy wykonać badanie krwi mające na celu wykrycie przeciwciał anty-HCV. Dodatni wynik badania oznacza kontakt z wirusem, jednak nie zawsze świadczy o zakażeniu. Potwierdzeniem zakażenia wirusem HCV może być dopiero wynik testu molekularnego na obecność materiału genetycznego wirusa HCV (HCV RNA). Jeśli we krwi wykryto materiał genetyczny wirusa HCV, pacjent jest zakażony.


Jak można zapobiegać zakażeniu wirusem HCV ?

Dopóki naukowcy nie odkryją szczepionki na wirus HCV wywołujący WZW typu C (istnieją szczepionki zapobiegającej WZW typu B oraz typu A) jedynym sposobem uniknięcia choroby jest profilaktyka. Wybierając gabinet medycyny estetycznej, kosmetyczny lub salon tatuażu trzeba mieć pewność, że przestrzegane są tam odpowiednie procedury i zasady higieny. Warto korzystać z dobrych i sprawdzonych gabinetów kosmetycznych czy salonów tatuażu. Staranność musi być zachowana przede wszystkim we wszystkich placówkach medycznych, gdzie przeprowadzane są iniekcje. Ważna jest odpowiednia sterylizacja narzędzi, ich właściwa utylizacja i dezynfekcja powierzchni, która miała styczność z materiałem biologicznym. Zagrożeniem będzie także dożylne przyjmowanie narkotyków, szczególnie przy użyciu wielorazowych igieł bez odpowiedniej sterylizacji.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - leczenie

Wiedza i umiejętności, którymi dysponują dziś lekarze dają szansę na wyleczenie prawie wszystkich przypadków choroby. Według oficjalnych danych ponad 98% pacjentów jest skutecznie wyleczonych z zakażenia wirusem HCV. Najskuteczniejszym sposobem jest obecnie leczenie terapią bezinterferonową. Leki działające bezpośrednio na wirusy są skuteczniejsze i mają mniej działań niepożądanych niż wcześniej stosowane terapie. Leczenie polega na przyjmowaniu tabletek przez okres najczęściej 8-12, maksymalnie 24. tygodni.

Leczeniem wirusowego zapalenia wątroby typu C zajmują się specjaliści chorób zakaźnych.

 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie