Pęcherzyk żółciowy

Uroda

Pęcherzyk żółciowy, potocznie nieprawidłowo nazywany woreczkiem żółciowym, znajduje się w prawym podżebrzu, pod prawym płatem wątroby i połączony jest drogami żółciowymi z wątrobą i dwunastnicą. Często dotykają go choroby, a pacjenci mylą jego ból z bólem leżącej obok wątroby.

Pęcherzyk żółciowy jest istotnym elementem dróg żółciowych, którymi żółć, wytwarzana przez komórki wątrobowe (hepatocyty), przedostaje się do wnętrza przewodu pokarmowego. Dzięki niej organizm jest w stanie wchłonąć przede wszystkim tłuszcze, ale też niektóre witaminy (A, D, E, K).

Pęcherzyk żółciowy to mały, kilkucentymetrowy narząd, który magazynuje żółć. Z reguły ma wymiary 10 cm na 4 cm, a jego kształt przypomina gruszkę. Składa się z dna, trzonu oraz szyjki, która przechodzi w przewód pęcherzykowy (przewód wątrobowy wspólny), łączący pęcherzyk z drogami żółciowymi. Za pomocą przewodu, którego ujście znajduje się na brodawce większej dwunastnicy tzw. brodawce Vatera, żółć odprowadzana jest do wątroby. Regulatorem odpływu żółci jest zwieracz bańki wątrobowo-trzustkowej czyli zwieracz Oddiego.

Podstawową funkcją pęcherzyka jest magazynowanie i zagęszczanie żółci wyprodukowanej przez wątrobę. Żółć wątrobowa ma jasnożółty kolor i jest rzadka, natomiast w pęcherzyku staje się ciemniejsza i brunatna. Około 70 ml żółci znajduje się w narządzie w okresie głodu, natomiast w czasie posiłku zostaje ona uwolniona do dwunastnicy. Gdy znajduje się w niej zbyt dużo tłuszczu, a przyswojenie go staje się utrudnione, wydzielanie żółci stymuluje cholecystokinina, czyli hormon peptydowy. To dzięki niemu dochodzi do skurczu pęcherzyka żółciowego i wyrzutu jego zawartości. Wraz z żółcią ogranizm wydala szkodliwy cholesterol, kwasy żółciowe, toksyny i inne substancje.

Ból po posiłku

Czasami, szczególnie po obfitym posiłku, mamy do czynienia z bólem po prawej stronie, pod żebrami, potocznie mówimy, że “boli nas wątroba”. Tymczasem wielokrotnie w ten sposób daje o sobie znać pęcherzyk żółciowy.Ni estety mogą go dotykać różne choroby, a najczęstszą z nich jest kamica. Dużo częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego należy do najczęściej obserwowanych chorób tego narządu.

Zapalenia pęcherzyka żółciowego

Objawami charakterystycznymi dla przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego są bóle o różnym nasileniu, zlokalizowane w okolicy podżebrowej z prawej strony, promieniujące do łopatki i kręgosłupa. Mogą wystąpić też w nadbrzuszu. Dolegliwościom bólowym spowodowanym przez przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego towarzyszą częste odbijania, mdłości, wzdęcia brzucha oraz niesmak w ustach. Dolegliwości te może nasilać wysiłek fizyczny połączony ze wstrząsami, choroby przebiegające z gorączką, używki i stres.

Jeśli pojawią się powyższe objawy należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o ewentualnym zabiegu chirurgicznym. Rozpoznanie następuje na podstawie wywiadu i badania USG jamy brzusznej, w którym lekarz stwierdza złogi (kamienie) oraz zgrubienia ściany pęcherzyka żółciowego. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest wskazaniem do chirurgicznego usunięcia tego narządu wraz ze złogami.

Artykuły powiązane

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie