Czy w Polsce przyjmie się moda na pośladki wzorowane Kim Kardashian i Jenifer Lopez? O rosnącym zainteresowaniu i metodach powiększania pośladków opowiada specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, dr n. med. Kamil Pietrasik z kliniki Estell.
- Jak wygląda zainteresowanie zabiegiem powiększenia pośladków?
- Zabieg powiększania pośladków w Polsce nie jest jeszcze popularny, ale trzeba powiedzieć o tym, że są pewne uwarunkowania kulturowe, które o tym decydują. W Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowałem, a w szczególności w Miami, gdzie istnieje bardzo liczna populacja latynoska, chirurgia estetyczna tej części ciała kwitnie. Nie bez znaczenia dla popularyzacji tych operacji jest obecność w mediach Jeniffer Lopez czy Kim Kardashian. Powiększenie pośladków, wg. danych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, w roku 2016 zanotowało 200% przyrost w stosunku do roku ubiegłego. W ostatnich latach dzięki dokładnym badaniom i wprowadzeniu nowych metod (t.j. przeszczep tkanki tłuszczowej) udało się uzyskać doskonałe i powtarzalne wyniki. Oczywiście ten olbrzymi progres nie byłby możliwy bez wkładu brazylijskich chirurgów plastycznych gdzie powiększenia pośladków jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu estetycznej chirurgii plastycznej.
- Jakie są metody powiększania pośladków?
- Chciałbym zaznaczyć, że powiększanie pośladków jest obecnie metodą bezpieczną choć nie wolną od powikłań. Rozróżniamy dwie podstawowe techniki:
- Umieszczanie implantu w obrębie mięśnia pośladkowego większego (to najbezpieczniejsza pozycja). Nienaturalne wyniki chirurgii estetycznej pośladków, które łatwo można znaleźć
w Internecie, wynikają ze złego doboru implantu jak i podskórnego umieszczenia implantu. - Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej – polega na wszczepieni w okolicę pośladkową wcześniej pobranego i przygotowanego tłuszczu pacjentki. Podstawowym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej ilości miejsc dawczych. Przeszczepiona tkanka tłuszczowa jest tkanką żywą co oznacza, że jeśli pacjentka chudnie, pośladki chudną, przy tyciu zwiększa swoją objętość. Chociaż pośladki uchodzą za okolicę „uprzywilejowaną” to i tak przeżywa ok 70% przeszczepionych komórek tłuszczowych i po 6 miesiącach często należy wykonać powtórny zabieg ale zazwyczaj są to zdecydowanie mniejsze objętości w porównaniu z pierwszym zabiegiem. Niestety jednorazowe podanie zbyt dużej objętości komórek tłuszczowych może spowodować ich całkowite obumarcie.
Najlepsze wyniki uzyskuję się stosując połączenie obu metod. Ze względu na anatomię pośladków istnieją okolice, których implant nie jest w stanie wypełnić. W te miejsca wszczepia się tkankę tłuszczową. Wymaga to dokładnej analizy uwarunkowań anatomicznych samych pośladków, miednicy jak i przyległych okolic tj. grzbiet i talia.
- Czy powiększanie pośladków może być niebezpieczne?
- Jeśli zabieg wykonuje się w sprawdzonym miejscu, u specjalisty chirurgii plastycznej, posiadającego doświadczenie w tego typu zabiegach to jest metoda bezpieczna, choć nie można wykluczyć możliwości wystąpienia powikłań. Trzeba uczciwie powiedzieć, że niestety w piśmiennictwie fachowym opisywane są kazuistyczne przypadki zgonów po powiększeniu pośladków. Do tej tragicznej sytuacji dochodzi gdy tłuszcz podany zbyt głęboko, drogą żył pośladkowych i żyły głównej dolnej trafia do serca a dalej do płuc powodując zatory tłuszczowe.
Chirurgia estetyczna pośladków wymaga właściwego zbadania pacjentki, poznania jej oczekiwań, oceny możliwości ich uzyskania, analizy uwarunkowań anatomicznych pośladków i przyległych okolic, zaplanowania i właściwej realizacji przyjętego planu, a ponad wszystko, specjalisty chirurgii plastycznej posiadającego doświadczenie w tego typu zabiegach. W Polsce zabiegi te, jak powiedziałem na wstępnie, wykonywane są rzadko więc ja nabywałem doświadczenia w Miami w klinice Dr Mendiet’y oraz w Brazylii u Dr Gonzalez’a. Obaj Ci wybitni specjaliści chirurgii plastycznej są autorami podręczników z zakresu chirurgii estetycznej pośladków, z których korzystają chirurdzy plastyczni na całym świecie. Wyniki ich operacji wzbudzały zawsze mój podziw i uznanie. Wdzięczny jestem im za przekazaną wiedzę i doświadczenie.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?