Podwyższona temperatura, ból głowy, kaszel oraz kłopoty z oddychaniem mogą zwiastować zwykłe przeziębienie. Nie można ich jednak bagatelizować, gdyż może być to zapalenie płuc.

Zagrożenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez powietrze wydychane, więc zarażenie się jest łatwe (wystarczy kichnięcie czy kaszlnięcie drugiej osoby). Co zrozumiałe, bardziej podatne na zachorowanie są osoby z obniżoną odpornością, dlatego dotyka ono częściej osób starszych i dzieci. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym szczególnie należy zadbać o zdrowie.

Objawy

Objawy zapalenia płuc są zróżnicowane w zależności od jego przyczyny, inne w przypadku bakteryjnego zapalenia płuc, inne w zapaleniu płuc o podłożu wirusowym.

Typowe objawy w zapaleniu płuc o podłożu bakteryjnym:

  • Silny kaszel, początkowo suchy, a następnie mokry;
  • Osłabienie;
  • Ból w klatce piersiowej, który nasila się przy oddychaniu i kasłaniu;
  • Wysoka gorączka, powyżej 38 stopni Celsjusza.

Wirusowe zapalenie płuc ma charakterystyczny, dwufazowy przebieg. W pierwszej fazie następuje podwyższenie temperatury ciała, złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i mięśniowe. W drugiej fazie pojawia się suchy kaszel i bóle w klatce piersiowej. Bywa ono skutkiem powikłań grypy, ospy wietrznej czy odry.

Następnie wprowadza się leczenie w zależności od rodzaju zapalenia płuc. Jeśli podłoże jest bakteryjne, stosuje się przede wszystkim antybiotykoterapię, często wspieraną lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi i przeciwgorączkowymi. Przy zapaleniu wirusowym leczenie ma postać zależną od wirusa je wywołującego. W obu przypadkach wskazany jest odpoczynek chorego spożywanie dużej ilości płynów.