Zapalenie prostaty - przyczyny, objawy i leczenie

Uroda

Zapalenie prostaty to choroba, która może dotknąć każdego mężczyznę w każdym wieku - mówi lek. Maciej Jurczak urolog z poznańskiego oddziału Enel-med. Jakie są przyczyny, objawy i jak wygląda leczenie zapalenia prostaty?

Czym jest zapalenie prostaty?

Zapalenie prostaty, z łaciny prostatitis, to choroba, która może dotknąć każdego mężczyznę w każdym wieku. Może przebiegać burzliwie, dające silne i niepokojące objawy, czyli ostre zapalnie prostaty lub jako choroba trwająca długotrwale,  lecz o wiele mniejszym natężeniu - przewlekłe zapalenie prostaty.

Jakie są objawy zapalenia prostaty?

Przy ostrym zapaleniu prostaty występuje wysoka gorączka, ból krocza, odbytu, ból krocza promieniujący do prącia i moszny, ból przy oddawaniu moczu i częste oddawanie moczu. Przy przewlekłym zapaleniu prostaty objawy są łagodniejsze, ale występują w dłuższym okresie czasu.  

Jakie są przyczyny tej choroby?

Z jednej strony zapalenie prostaty może być wywołane nie do końca wyleczonym zakażeniem układu moczowego spowodowanym przez bakterie przenoszone drogą płciową np. rzeżączka bądź chlamydia. Istnieje też możliwość, że bakterie normalnie bytujące w cewce moczowej przedostaną się do prostaty, powodując stan zapalny. Nie zawsze zapalenie prostaty jest jednak wywoływane przez mikroorganizmy. Istnieją też pewne typy tej choroby, które nie mają nic wspólnego z bakteriami i podawanie antybiotyków nic nie pomoże. Przyczyny w takich przypadkach nie są do końca znane. Niektórzy badacze piszą o autoagresji czyli zapaleniu prostaty wywołanym przez atakowanie gruczołu krokowego przez komórki białe organizmu. Na pewno wiemy, że te rodzaje choroby nie są wywołane przez infekcje i bakteryjne.

Jak wygląda leczenie?

Przy ostrym i przewlekłym zapaleniu prostaty podajemy antybiotyki, które najczęściej pozwalają poradzić sobie z chorobą spowodowaną bakteriami. jeśli jednak przyczyny nie są bakteryjne, leczenie jest dość skomplikowane. Obejmuje różne dziedziny medycyny - fizjoterapię, neurologię,psychologię,a czasami ortopedię. Stosuje się ćwiczenie mięśni dna miednicy, elektrostymulację i podawanie preparatów mających na celu zmniejszenie stanu zapalnego. Niektórzy badacze piszą też o skuteczności akupunktury czy jogi. 

Czy można się ustrzec tej choroby?

Na pewno należy wykonywać zalecenie lekarskie w przypadku zachorowania na jakąkolwiek chorobę układu moczowego. Należy dokładnie i zgodnie z planem zażyć kompletną dawkę antybiotyku przez określoną przez lekarza ilość dni. To ważne, by zapalenie cewki moczowej, jądra, czy pęcherza moczowego, nie przekształciło się w zapalenie prostaty.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie