Zapalenie spojówek

Uroda

Czy zapaleniem spojówek można się zarazić? Dlaczego powinnismy zgłaszać się z tą chorobą do lekarza? O zapaleniu spojówek rozmawiamy z okulistą lek. Julia Dezor-Garus z Enel-med.

- Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?

- Najczęściej to choroby bakteryjne, alergiczne oraz podrażnienia spojówek spowodowane zespołem suchego oka. Dużo rzadziej przyczyną zapalenia są wirusy. Te ostatnie mogą jednak występować w postaci epidemii.

- Można się zarazić zapaleniem spojówek?

- Tak, do zapalenie spojówek dochodzi w przypadku bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczonymi przedmiotami. W wyniku pocierania oczu lub twarzy np. ręcznikiem, na którym znajdują się bakterie bądź wirusy dochodzi do przeniesienia tych drobnoustrojów, co skutkuje zapaleniem. 

- Jakie są objawy?

- Przede wszystkim czerwone oko. Kiedy budząc się czujemy, że oko jest zaczerwienione, sklejone, jest wydzielina, nie widzimy dobrze, to objawy choroby. W przypadku bakteryjnego zakażenia wydzielina jest obfita, gęsta, przy wirusowym będzie bardziej wodnista. Także powieki mogą być zmienione, obrzęknięte. Sygnałem ostrzegawczym jest jednak przede wszystkim zaczerwienione, czasami piekące oko, czy uczucie ciała obcego pod powiekami. 

- Czy objawy są szybko widoczne?

- Zapalenie nie rozwija się od razu. Okres inkubacji może wynosić nawet kilka dni. Możemy mieć zakażenie, a jeszcze o tym nie wiedzieć, przez co higiena często nie jest taka jak powinna być w tym przypadku. To dodatkowo sprzyja rozszerzaniu się zakażenia. 

 - Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

 - Zapalenie spojówek samo się ogranicza. Gdybyśmy nic nie robili, po kilku dniach może samo ustąpić, ale są także groźniejsze zapalenia trwające dłużej. Warto udać się do lekarza i to niekoniecznie okulisty, ale lekarza pierwszego kontaktu, który zapisze odpowiednie leki. Jeśli nie włączymy leczenia, nieświadomi pacjenci mogą rozprzestrzeniać chorobę. Gdy objawy nie ustąpią potrzebna jest wizyta u okulisty. Okulista bada wówczas oczy w biomikroskopie (lampie szczelinowej) i szuka przyczyny choroby.

- Czy zapalenie spojówek jest groźne?

-  Rzadko zdarzają się powikłania w postaci uszkodzenia rogówki (np. w przypadku nieleczonego zapalenia wirusem opryszczki). Odpowiednio leczone zapalenie spojówek nie powinno nas szczególnie niepokoić. Niekiedy jednak, pomimo stosowanego leczenia wygląd pacjenta jest mocno zmieniony. Zaczerwienione, obrzęknięte powieki, obfita wydzielina, obrzęk spojówek. Nieraz ciężko nawet domknąć powieki. Okulista zapisuje leki pod postacią kropli, które stosuje się kilka razy dziennie. Warto się leczyć by nie przenosić choroby na najbliższe otoczenie.-

- Jak odróżnić zapalenie infekcyjne od alergicznego?

 - Zapalenie wywołane przez bakterie lub wirusy najczęściej dotyczy na początku jednego oka.  Przy zapaleniu alergicznym oczy ulegają zapaleniu w tym samym czasie, towarzyszy temu obfite łzawienie, mocno nasilony świąd oraz wodnisty katar. Zdarzają się jednak zapalenia wywołane przez różne patogeny, które atakują oczy równocześnie. W przypadku wątpliwości zawsze warto zgłosić się do lekarza okulisty.

lek. Julia Dezor-Galus: W 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywa na Oddziale Okulistycznym Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Stale poszerza swoją wiedzę biorąc udział w licznych kursach i szkoleniach. Przyjmuje pacjentów w języku polskim i angielskim. 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie