Płyny zamiast sprejów
Zespół badaczy z uniwersytetu w norweskim Bergen kontrolował przez 20 lat grupę sześciu tysięcy osób, mieszkających w różnych warunkach, które w swoich domach odpowiedzialne były za utrzymanie porządku. Przez ten czas zespół kontrolował między innymi ich pojemność wydechową płuc. Z roku na rok wyniki badań pulmonologicznych w tej grupie znacznie się pogarszały, odbiegając ostatecznie od wszelkich norm. Ten stan objawiał się między innymi dotkliwymi atakami duszności u pacjentów. Autorzy badania opublikowanego wAmerican Thoracic Society's American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine sugerują, że osoby używające środków do czyszczenia w spreju narażają się na wdychanie szkodliwych związków. Substancje chemiczne mogą podrażniać błony śluzowe wyściełające nasze drogi oddechowe, co prowadzi w dłuższej perspektywie do uszkodzeń układu oddechowego.
Mężczyźni sprzątają... inaczej
Jeden z norweskich badaczy Ostein Svanes w rozmowie z BBC zauważa, że zmiany płucne znacznie częściej i dotkliwiej dotykają kobiety. Oddychanie mężczyzn odpowiedzialnych za sprzątanie w domu, wraz z wiekiem pogarszało się w podobnym stopniu do tych, którzy prawie wcale nie sprzątali. Członek zespołu badaczy z uczelni w Bergen daje odbiorcom do zrozumienia, że kobiety sprzątają po prostu częściej, bardziej intensywnie (przyspieszony oddech) i używają więcej środków chemicznych. Nie oznacza to jednak, że robią to efektywniej!
Powrót do octu, kwasku i sody oczyszczonej?
Za pomocą naturalnych środków o właściwościach czyszczących obecnych w każdej kuchni o porządek w domu dbały jeszcze nasze babcie. Ocet chociażby skuteczny jest w walce z niektórymi szczepami E. Coli, salmonelli czy prątkami gruźlicy. W internecie prowadzonych jest mnóstwo blogów opisujących i dokumentujących efekty tak zwanego „ekosprzątania”. Nie zapominajmy, że dla zdrowia naszych płuc równie ważne co unikanie wdychania rozpylonych chemikaliów, jest też częste wietrzenie domowych pomieszczeń. Oregularnych badaniach nie wspominając!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.