„Zmarszczki marionetki”: jak powstają i jak zredukować „bruzdy marionetkowe”?

Uroda

U każdego człowieka procesy starzenia mogą postępować w innym tempie, co warunkuje wiele czynników. Starzenie się organizmu jest naturalnym, fizjologicznym procesem, który objawia się między innymi występowaniem zmarszczek. Jednym z ich rodzajów są tzw. zmarszczki marionetki. Jak powstają? Jak z nimi skutecznie walczyć?

Czym są „zmarszczki marionetki”?

Wśród różnego rodzaju bruzd i zmarszczek będących wynikiem procesu starzenia się skóry, można wyróżnić kilka rodzajów zmian:

  • zmarszczki mimiczne,

  • bruzdy nosowo-gardłowe,

  • bruzdy nosowo-wargowe,

  • bruzdę bródkowo-wargową,

  • zmarszczki międzybrwiowe.

Które z nich to „zmarszczki marionetki”? Mianem tym określa się z reguły bruzdy nosowo-wargowe. To charakterystyczne zmarszczki w postaci linii biegnących od kącików ust w kierunku dolnym do linii podbródka. Powodują one, że na pierwszy rzut oka twarz wygląda na smutną, rozgoryczoną, zagniewaną. Nic więc dziwnego, że większość z nas chciałoby się ich pozbyć. Na szczęście istnieją skuteczne, mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi kosmetyczne, które na to pozwalają.

Nazwa „zmarszczki marionetki” pochodzi od charakterystycznego wyglądu dawnych, drewnianych lalek na sznurkach – marionetek, które mają ruchomą żuchwę z wyraźnymi liniami po bokach.

Badanie „Ocena świadomości kobiet o procesie starzenia się skóry oraz możliwościach zabiegowych w gabinecie kosmetologicznym” przeprowadzone w 2020 roku wykazało, które zmarszczki najwcześniej pojawiały się u respondentek. Ankietowane wskazały na:

  • kurze łapki – 30 proc. wskazań,

  • lwia zmarszczka – 27 proc.,

  • zmarszczki na fałdzie nosowo-policzkowym – 16 proc.,

  • zmarszczki pod oczami – 13 proc.,

  • zmarszczki na czole – 13 proc.,

  • zmarszczki wokół ust – 10 proc.,

  • zmarszczki marionetki – 5 proc.

Z badań wynika, że u niewielkiego odsetka respondentek „zmarszczki marionetki” pojawiają się najpóźniej.

Przyczyny powstania „zmarszczek marionetek”

Tempo pojawiania się zmarszczek na twarzy zależy od wielu zmiennych m.in. genów, stylu życia, palenia papierosów czy od nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry również przyczynia się do szybszego jej starzenia. Co jednak sprawia, że u jednych szybciej, u drugich wolniej pojawiają się „zmarszczki marionetki”, a niektórzy w ogóle ich nie mają?

One również są wynikiem starzenia się skóry, która wraz z upływem czasu zaczyna tracić kolagen i elastynę. Włókna kolagenowe naturalnie obecne w skórze ulegają osłabieniu, a wraz ze spadkiem poziomu elastyny czy kwasu hialuronowego skóra staje się zwiotczała i przesuszona. Powstanie „marionetek” wpływa na zmianę owalu twarzy. Pojawia się niepożądany efekt opadających policzków, które tworzą tzw. chomiki, podkreślając tym samym bruzdy symetrycznie biegnące od kącików ust.

U kogo najczęściej powstają „zmarszczki marionetki”?

Rzeczywiście istnieje grupa, która jest bardziej narażona na powstanie „zmarszczek marionetek”. To osoby z okrągłym kształtem twarzy, które nie mają wyraźnie zarysowanych kości policzkowych, a ich policzki są najczęściej płaskie. Bruzdy w postaci zmarszczek marionetek rzadziej występują natomiast u osób o trójkątnej twarzy, które mają wysoko zarysowane kości jarzmowe.

„Bruzdy marionetki” – jak zlikwidować?

Jedną z metod usuwania linii marionetek jest wykonanie zabiegu z zastosowaniem wypełniacza. We współczesnej medycynie estetycznej wykorzystywane są różne sposoby wypełniania zmarszczek. Podawany jest m.in. kwas hialuronowy. Standardowy wypełniacz ma postać nieusieciowaną, czyli jego molekuły są rozproszone w swobodny sposób. Organizm szybko go metabolizuje, co przekłada się na krótkie utrzymywanie efektu wypełnienia. Do usuwania „zmarszczek marionetek” lepiej nadaje się wypełniacz w postaci usieciowanego kwasu hialuronowego połączonego z dodatkowymi cząsteczkami, który jest bardziej odporny w ciele człowieka na rozkład enzymatyczny. Z tego względu efekt wypełnienia „zmarszczek marionetek” utrzymuje się dłużej.

Przed zabiegiem lekarz stosuje krem znieczulający, który minimalizuje dyskomfort związany z nakłuciami. Preparat wypełniający wstrzykiwany jest podskórnie z wykorzystaniem cienkiej igły lub kaniuli. Na koniec lekarz masuje obszar wstrzyknięcia, co pozwala na równomierne rozprowadzenie podanej substancji i osiągnięcie założonych efektów.

Kwas hialuronowy wstrzyknięty w okolice „zmarszczek marionetek” wywołuje wiązanie wody w skórze, co z kolei przyczynia się do zwiększenia objętości tkanki. W efekcie nawet duże zagłębienia są wypełnione lub wymodelowane. Co ciekawe plastyczny żel niemal natychmiast wyrównuje bruzdy i zmarszczki w tym „zmarszczki marionetki”. Kwas hialuronowy z powodzeniem jest stosowany w modelowaniu owalu twarzy i przy korekcji asymetrii np. opadających kącików ust.

Innym wypełniaczem jest hydroksyapatyt wapnia. To wypełniacz bioceramiczny, zawierający drobinki CaHa znajdujące się w wodnym przekaźniku żelowym, który ma duże natężenie oraz słabą rozpuszczalność. Hydroksyapatyt wapnia to jeden z najbardziej skutecznych i długotrwałych wypełniaczy. Po wstrzyknięciu utrzymuje się w skórze nawet przez rok. Wyrównuje powierzchnię bruzd, ujędrnia skórę i pobudza włókna kolagenowe do regeneracji. Do zastosowania hydroksyapatytu wapnia szczególnym wskazaniem są właśnie „zmarszczki marionetki”.

Do zabiegów kosmetycznych zalecanych w takim przypadku należy też wstrzykiwanie wypełniacza w postaci kwasu L-polimlekowego PLLA. To syntetyczny polimer pobudzający wytwarzanie kolagenu. Dzięki temu skóra staje się lepiej odżywiona i gładsza. Po zabiegu wstrzyknięcia PLL zalecane jest wykonanie masażu, który pozwoli na równomierne rozprowadzanie preparatu w skórze właściwej.

Zabiegi kosmetyczne z iniekcją kwasu L-polimlekowego powodują wygładzenie skóry. Zwiększają jej napięcie, pobudzają włókna kolagenowe i poprawiają jakość czy ujędrnienie skóry. Wyrównują jej powierzchnię nawet przy głębokich „zmarszczkach marionetki”.

 Źródła:

  • https://www.researchgate.net/profile/Grazyna-Adler/publication/316885374_Characteristics_and_role_of_Toll-like_receptors_in_Crohn's_disease/links/591639f10f7e9b70f49dc389/Characteristics-and-role-of-Toll-like-receptors-in-Crohns-disease.pdf#page=54

  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/07/ke-2020-03-eng-wronowska-ocena-%C5%9Bwiadomo%C5%9Bci-kobiet-o-procesie-starzenia-si%C4%99-sk%C3%B3ry.pdf

  • https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/03/ACM-2022-01-v8-Grzadziel-PL.pdf

Artykuły powiązane

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie