Zmarszczki palacza: dlaczego powstają i jak je zminimalizować? Jak zlikwidować zmarszczki palacza?
Palenie papierosów, podobnie jak przebywanie w otoczeniu osób palących, ma negatywny wpływ na zdrowie. Dym papierosowy wpływa również na kondycję skóry twarzy, powodując powstawanie zmarszczek palacza. Czym one są, skąd się biorą i w jaki sposób można je zminimalizować?
Spis treści:
- Czym są zmarszczki palacza?
- Skąd się biorą zmarszczki palacza?
- Najskuteczniejsze sposoby usuwania zmarszczek palacza wokół ust
- Domowe sposoby na zmarszczki wokół ust spowodowane paleniem
Czym są zmarszczki palacza?
Organizm palacza, zarówno czynnego, jak i biernego, narażony jest na wpływ wielu toksycznych substancji, także tych sprzyjających rozwojowi nowotworów (głównie płuc, ale nie tylko). Palenie przyspiesza także procesy starzenia i powoduje powstawanie zmarszczek palacza. Mianem tym zwykło określać się zmarszczki wokół ust. Skóra może być wówczas wiotka, przesuszona, a także przybierać ziemisty, szary kolor.
Zmarszczki palacza to także pionowe zmarszczki twarzowe, które rozchodzą się promieniście pod kątem prostym, biegnąc od górnej i dolnej wargi albo od kącików oczu. Mogą one pojawiać się na policzkach i w okolicy żuchwy czy głębokich bruzdach w skórze.
Skąd się biorą zmarszczki palacza?
Dym tytoniowy ma negatywny wpływ na skórę człowieka. Nie brakuje informacji, opracowań naukowych, czy apeli organizacji prozdrowotnych, dotyczących niejednokrotnie tragicznych konsekwencji palenia. To jednak nie przekonuje wielu nałogowych palaczy. Zarówno oni, jak i osoby przebywające w ich otoczeniu, narażone są negatywne skutki wdychania dymu tytoniowego.
Destrukcyjnie oddziałuje na jej strukturę, przyspiesza proces starzenia się skóry oraz wpływa na nasilanie się przebiegu niektórych chorób skórnych. Wszystko przez to, że powstaje on w wyniku niecałkowitego spalania ponad 4000 różnych substancji, które mają mutagenne, kancerogenne i teratogenne działanie. W skład dymu wchodzą substancje toksyczne oraz wolne rodniki, które są uznawane za kluczowe czynniki procesów przyspieszonego starzenia się skóry palacza.
Wolne rodniki oddziałują negatywnie na biologiczne kwasy nukleinowe i białka w skórze. Niszczą komórki – uszkadzają je i doprowadzają do ich obumarcia – w wyniku czego skóra traci włókna kolagenowe i kwas hialuronowy. Jest mniej napięta, przesuszona i łatwiej powstają na jej powierzchni płytsze i głębsze zmarszczki. Paląc, powodujemy niedotlenienie skóry m.in. twarzy, a to zakłóca produkcję włókien kolagenu i elastyny.
Badania z 1999 roku, wykonane na grupie nałogowych palaczy, pokazały, że obecność większej liczby zmarszczek na twarzy takich osób i ich wygląd wskazują na starszy wiek niż w rzeczywistości.
Najskuteczniejsze sposoby usuwania zmarszczek palacza wokół ust
Pierwszym krokiem do zminimalizowania widoczności czy też usunięcia zmarszczek palacza będzie rzucenie palenia i wyzwolenie się spod wpływu dymu papierosowego. Później można zastosować określone zabiegi w gabinetach kosmetycznych, które mają doprowadzić do regeneracji skóry. Wśród nich wymienia się:
-
Peelingi chemiczne – powodują głębokie złuszczanie naskórka oraz skóry właściwej.
-
Mikrodermabrazję – jej efektem jest uelastycznienie i zregenerowanie skóry.
-
Peeling kawitacyjny połączony z sonoforezą – pozwala usunąć zanieczyszczenia skóry, dotlenić ją i poprawia mikrokrążenie, a także przyspiesza przenikanie substancji czynnych.
-
Mezoterapia bezigłowa i mikroigłowa – można w ten sposób minimalizować zmarszczki palacza, rozjaśniać i dotleniać skórę, stymulując ją do naturalnej odnowy.
-
Stosowanie wypełniaczy – przy głębokich zmarszczkach warto zastosować zabiegi wypełnienia za pomocą kwasu hialuronowego, kolagenu, hydroksyapatytu wapnia czy kwasu L-polimlekowego.
Domowe sposoby na zmarszczki wokół ust spowodowane paleniem
W przypadku tzw. cery nikotynowej i widocznych zmarszczek palacza w domowej pielęgnacji należy wykorzystywać preparaty kosmetyczne zawierające ukierunkowane na istniejący problem składniki aktywne. Wśród nich wymienia się m.in.
-
substancje nawilżające m.in. kwas hialuronowy, chitozan, śluzy roślinne;
-
substancje dostarczające wodę do głębszych warstw naskórka – sorbitol, kwas mlekowy, gliceryna;
-
substancje wzmacniające bariery lipidowe w głębi warstwy rogowej – sterole, skwalen;
-
substancje regenerujące i rewitalizujące – witamina A, E i C, NNKT, fitohormony, kwas alginowy, olej z awokado, aosaina, wyciąg z kiełków pszenicy;
-
substancje napinające i ujędrniające skórę – krzemionka, kolagen, elastyna, ekstrakt z alg;
-
substancje uszczelniające i uelastyczniające naczynia krwionośne – flawonoidy, antocyjany, saponiny itp.
Podstawą pielęgnacji domowej skóry palacza u kobiet jest demakijaż. U przedstawicieli obu płci należy przeprowadzać dokładne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Warto stosować kremy i toniki, przywracające właściwe pH skóry. W przypadku cery nikotynowej zalecane jest stosowanie raz w tygodniu peelingów enzymatycznych, złuszczających naskórek oraz poprawiających mikrokrążenie. Dwa razy w tygodniu należy też wykonywać maski nawilżające, natłuszczające i dotleniające.
Bibliografia:
https://www.researchgate.net/profile/Jacek-Arct/publication/347514250_Wplyw_dymu_tytoniowego_na_skore_Effect_of_tobacco_smoke_on_the_skin/links/5fdfd75f45851553a0db3a9c/Wplyw-dymu-tytoniowego-na-skore-Effect-of-tobacco-smoke-on-the-skin.pdf
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.3-3.pdf
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?