Znamiona barwnikowe

Uroda

Potocznie nazywamy je pieprzykami. Na co zwrócić uwagę przy znamionach barwnikowych, co powinno niepokoić? Na te pytania odpowiada dr n. med. Krzysztof Jakubowski, kierownik medyczny Kliniki Estell.

Znamiona barwnikowe (znamiona melanocytowe), potocznie nazywane pieprzykami, to zmiany skórne powstające z melanocytów (komórek zawierających barwnik). Możemy je podzielić na: zwykłe i atypowe, wrodzone oraz nabyte i ze względu na umiejscowienie na: złożone, łączące i skórne. Znamiona barwnikowe mogą przybierać różne kolory, od niebieskiego do jasnobrązowego. Pojawiają się głównie na tych częściach ciała, które wystawiane są na działanie promieni słonecznych.

- Znamiona barwnikowe są tylko po części problemem estetycznym. Pacjenci zgłaszają się ze znamionami na twarzy czy kończynach, bo przeszkadzają im ze względów estetycznych - mówi dr n. Med. Krzysztof Jakubowski, specjalista z zakresu chirurgii onkologicznej. Istnieje jednak zagrożenie, o którym warto pomyśleć. 

W ocenie znamion oraz zagrożeń jakie ze sobą niosą, najważniejszą rolę odgrywa ich wielkość. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo wystąpienia czerniaka. Dlatego tak istotna jest regularna obserwacja przez specjalistę. - W przypadku wystąpienia zmian skórnych należy udać się do lekarza dermatologa, chirurga onkologa lub onkologa. Doświadczony lekarz, na podstawie wyglądu, koloru i kształtów znamiona barwnikowego oraz wywiadu z pacjentem, oceni czy jest to znamię, z którym może być problem. najpierw będzie to ocena makroskopowa, następnie dermatoskopia. Wtedy podejmuje się decyzję o wykonaniu biopsji, czyli wycięcia i zbadania fragmentu celem zdiagnozowania w kierunku czerniaka - tłumaczy Jakubowski.

Rozpoznanie znamienia melanocytowego przeprowadza się na podstawie obrazu klinicznego, a dalsza ocena odbywa się za pomocą dermatoskopu. To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, umożliwiająca obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej oraz górnych warstw skóry właściwej z użyciem mikroskopu powierzchniowego. Pozwala rozróżnić zmianę łagodną od zmiany złośliwej, barwnikową z niebarwnikową oraz odróżnić czerniaka od łagodnej zmiany barwnikowej. - Niestety zapadalność na czerniaka stale wzrasta. Na szczęście, jeżeli jest wcześnie rozpoznany, to istnieje duża szansa na wyleczenie. Z racji tego, że jestem chirurgiem onkologiem oraz lekarzem medycyny estetycznej jest mi łatwiej oceniać. Istnieje jednak jedna prosta zasada: wszystko to, co zawiera melaninę, czyli barwnik nie powinno być usuwane laserowo, nie powinno być zamrażane, ani usuwane elektrokoagulacją - ostrzega kierownik medyczny Kliniki Estell.

Znamiona barwnikowe profilaktycznie się usuwa, gdyż powszechnie uważa się, że mogą przyczyniać się do powstania czerniaków złośliwych. Czynnikiem to powodującym jest nadmierna ekspozycja na słońce. W tym celu należy stosować kremy z filtrami UVA/UVB oraz unikać wystawiania się na słońce miedzy godziną 10 a 16.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie