Krew to płynna tkanka ustrojowa, której medycyna w żaden sposób nie może zastąpić. Nieznany dawca może uratować Ci życie, Ty możesz podarować je komuś innemu.
Krew od wieków była symbolem braterstwa, honoru i męstwa. Krwiodawstwo nie stawia aż takich wymagań, jest za to sposobem, by uratować komuś życie. Często wartość krwiodawstwa doceniamy dopiero w obliczu choroby własnej lub najbliższych. Warto zrobić to już dziś.
Kto może zostać krwiodawcą?
Krew oddawać mogą ludzie zdrowi, bo tylko taka krew pomoże, a nie zaszkodzi biorcy. Dawca musi być pomiędzy 18. a 65. rokiem życia i podjąć samodzielną decyzję - chcę pomóc i oddać krew.
Nie możesz zostać dawcą krwi jeśli chorujesz na cukrzycę, łuszczycę lub gruźlicę, jeśli dotyczą Cię problemy nowotworowe lub masz kłopoty z sercem. Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie wyklucza krwiodawstwa, dawcą nie powinnna jednak zostać osoba często zmieniająca partnerów seksualnych, lub uprawiająca seks z wieloma osobami.To samo dotyczy alkoholizmu i zażywania narkotyków.
Do czego służy krew?
Krew to płynna tkanka w skład której wchodzą krwinki czerwone (erytrocyty), białe (leukocyty), płytkowe (trombocyty) i osocze czyli około 55% objętości krwi. Zadaniem krwi jest głównie rozprowadzanie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla do płuc oraz rozprowadzanie substancji odżywczych wchłanianych z przewodu pokarmowego. Do funkcji krwi należy też odprowadzanie produktów przemiany materii do nerek i gruczołów potowych.
Cechy krwi
Twoja krew należy do jednej z grup dzielonych pod względem antygenów na A, B i O. Na krwinkach czerwonych oprócz antygenów układu ABO występuje także antygen D z układu Rh, który określa przynależność do grupy Rh D dodatniej albo Rh D ujemnej. Ta pierwsza występuje przy 85% populacji.
Twoja krew może uratować komuś życie, może to być ktoś obcy, ale równie dobrze ktoś ze znajomych lub rodziny. Jeśli nie masz ograniczeń zdrowotnych, masz szansę zrobić coś dobrego.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.