Olejek arganowy do włosów i nie tylko - poznaj jego właściwości i zastosowania
Olej arganowy otrzymywany jest z drzewa arganowego (arganii żelaznej). Za sprawą swojego składu i wpływu na organizm olejek arganowy zyskał przydomek płynnego złota. Wyróżnić można olej arganowy jadalny oraz kosmetyczny, które różnią się metodą otrzymywania. Sprawdź, jakie właściwości ma olejek arganowy i jak powinno się go stosować. Dlaczego i kiedy warto skorzystać z dobrodziejstw, które oferuje olej arganowy?
Spis treści:
Olej arganowy - właściwości
Olej arganowy jadalny otrzymuje się z pestek owoców poddanych wcześniej prażeniu, z kolei olej kosmetyczny z pestek, które nie były prażone za pomocą ekstrakcji. Na rynku dostępny jest też olejek, który pozyskiwany jest z surowych pestek, ale metodami mechanicznymi. Olej jadalny jest bogaty w przeciwutleniacze, a jego smak przypomina orzechy laskowe. Kosmetyczny zawiera znacznie mniej antyoksydantów, co wiąże się z jego mniejszą trwałością. Olej arganowy jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 9 (kwas oleinowy) i omega – 6 (kwas linolowy), steroli i stanoli, karotenoidów, tokoferoli, alkoholi triterpenowych, skwalenu oraz polifenoli. Badania wykazały, że jadalny olej arganowy charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, a jego regularne spożywanie wiąże się z obniżeniem stężenia frakcji LDL cholesterolu i trójglicerydów, z równoczesnym podniesieniem poziomu frakcji HDL cholesterolu. Zmniejsza również parametry ciśnienia krwi. Ponadto olej arganowy przeciwdziała starzeniu się skóry, zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego i chorób nowotworowych. Korzystnie wpływa na układ immunologiczny, wykazuje właściwości przeciwutleniające, działa przeciwcukrzycowo i przeciwnowotworowo. Jadalny olej arganowy poprawia walory smakowe potraw, co czyni z niego cenny dodatek do wielu dań czy sosów.
Olejek arganowy do włosów - jak działa?
Olejek arganowy do włosów zwiększa zawartość składników odżywczych we włosach, wzmacnia je i chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wykazuje również właściwości nawilżające, odbudowuje włosy, nadaje gładkość i blask, zapobiega rozdwajaniu się końcówek, a także chroni przed nadmiernym przesuszeniem suszarką czy prostownicą oraz działaniem promieni słonecznych. Olejek arganowy może być stosowany jako odżywka, nakłada się go wówczas na mokre włosy od połowy długości, a po kilku minutach dokładnie spłukuje, aby nie pozostawić go na włosach. W celu nawilżenia i odżywienia włosów olejek arganowy powinno się nałożyć na włosy na całą noc, a rano umyć delikatnym szamponem. Zabieg taki należy powtarzać co 4 – 7 dni. Aby nadać włosom miękkości, blasku oraz ułatwić ich rozczesywanie olejek arganowy nakłada się na włosy bezpośrednio po ich umyciu, gdy są jeszcze wilgotne.
Olej arganowy kosmetyczny - inne zastosowania
Olej arganowy wskazany jest dla skór wrażliwych, suchych, dojrzałych, ze skłonnością do alergii. Olej arganowy odżywia, regeneruje oraz pielęgnuje skórę, a także chroni ją przed przedwczesnym starzeniem się i niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Przeciwdziała podrażnieniom wywołanym przez opalanie i wzmacnia paznokcie. Neutralizuje wolne rodniki, chroni tkankę łączną i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, rewitalizuje i wspomaga odnowe komórek. Dzięki temu, że szybko i dobrze się wchłania, a skórę wygładza i uelastycznia olej arganowy znalazł zastosowanie jako składnik kosmetyków do skóry zniszczonej i dojrzałej, kremów ochronnych do rąk, balsamów do ciała, a także kremów pod oczy. Wykorzystuje się go również do produkcji szamponów, mydeł oraz płynów po goleniu. Olej arganowy stosowany jest w takich schorzeniach skóry jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, ospa wietrzna. Spłyca blizny i wyrównuje koloryt.
Olej arganowy może być ;wcierany w paznokcie, dzięki czemu zwiększa ich odporność na złamania i czyni je twardszymi, jak również nawilża przesuszone skórki wokół paznokci. Jest skuteczny w pielęgnacji skóry z cellulitem, rozstępami oraz bliznami zmniejszając ich widoczność, wzmacniając i uelastyczniając. Olej arganowy jest polecany dla kobiet w ciąży do wcierania w skórę brzucha, bioder, ud w celu zapobiegania powstawaniu rozstępów. Olej arganowy powinien być ostrożnie stosowany u pacjentów z trądzikiem zwykłym, różowatym i innymi skórnymi problemami związanymi z nadmierna produkcją sebum, stosowany w nadmiarze może przeciążać skórę trądzikową, tłustą, mieszaną i w konsekwencji prowadzić do zaostrzenia choroby.
Sprawdź także: olej rycynowy
Źrodła:
- Matławska I., łajs I. Znaczenie spożywcze, lecznicze i kosmetyczne oleju arganowego. Postępy fitoterapii 2010; 2: 106 – 113.
- Hałas P., Nawrocka – Bogusz H. Zastosowanie oleju arganowego w kosmetologii. Kosmetologia estetyczna 2014; 3(4): 267 – 270.
- Charrouf Z., Guillaume D., Argan oil: Occurence, composition and impast on human health, Eur. J. Lipid Sci. Technol. 2008; 110: 632-636.
- Guillaume D., Charrouf Z., Argan oil and other argan products: Use in dermocosmetology, Eur. J. Lipid Sci. Technol. 2011; 113: 403-408.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Czym jest hirsutyzm?
Gdy u kobiet włosy zaczynają pojawiać się w znacznym nadmiarze oraz w miejscach typowo męskich, może się okazać, że mamy do czynienia z zaburzeniem równowagi hormonalnej organizmu. Dowiedz się czym jest hirsutyzm, jakie są jego objawy i w jaki sposób można je leczyć.
Terapia komórkami macierzystymi
Terapia komórkami macierzystymi jest wykorzystywana w medycynie estetycznej. Choćby w przypadku ubytku włosów daje dobre efekty.
Jak odżywić włosy po lecie?
Tak długo wyczekiwane lato to trudny czas nie tylko dla naszej skóry, ale też włosów. Wystawiane na działanie słońca, wiatru i morskiej wody szybciej ulegają przesuszeniu i uszkodzeniu, mogą też nadmiernie wypadać.
Łupież pstry - przyczyny, objawy i leczenie. Czy łupież pstry jest zaraźliwy?
Łupież pstry to często występująca choroba skóry wywołana przez drożdżakopodobne grzyby, które żyją na skórze, będąc jednym z licznych gatunków stale zasiedlającej ją mikroflory. Dowiedz się więcej o łupieżu pstrym i możliwościach jego leczenia.
Wypadanie włosów: przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak brak mikroelementów, stres lub choroby. Zdiagnozowanie przyczyny pomaga uporać się z tym problemem.