Miażdżyca tętnic

Zdrowie dla Ciebie

Cichy zabójca czy przeciwnik, którego możesz pokonać? To schorzenie, które przez wiele lat może nie dawać widocznych objawów, a doprowadzić może nawet do zawału serca czy udaru.

Czym właściwie jest miażdżyca?
Choroba ta znana również pod nazwą arterioskleroza jest przewlekłym, zapalnym schorzeniem tętnic. W uszkodzonym śródbłonku naczyń zaczynają gromadzić się komórki zapalne oraz frakcje „złego” cholesterolu LDL, które przylegając do ścian tętnic tworzą tzw. blaszkę miażdżycową. Powstała struktura ulega zwłóknieniom i zwapnieniom. Zwężenie światła naczynia tętniczego wynikające z obecności blaszki miażdżycowej powoduje utrudnienia w przepływie krwi oraz związane z nim prawidłowe natlenienie i odżywienie poszczególnych komórek i narządów. Proces ten jest wieloletni. Rozpoczyna się w wieku nastoletnim i początkowo nie daje żadnych objawów. Choroba daje o sobie znać w bardziej zaawansowanym stadium, najczęściej około 50 roku życia.

Jakie są objawy miażdżycy?
W zależności od lokalizacji zmian miażdżycowych objawy niedotlenienia manifestują się w różny sposób. Jeżeli problem dotyczy tętnic szyjnych, które są odpowiedzialne za doprowadzanie krwi do mózgu mogą  pojawić się problemy z koncentracją, zawroty głowy czy omdlenia. Miażdżyca tętnic wieńcowych zaopatrujących serce może powodować bóle w klatce piersiowej czy duszności. Niedokrwienie kończyn dolnych objawia się bólem łydek i ud, uczuciem zimnych nóg. Z kolei ból brzucha to efekt zmniejszenia dopływu  krwi do jelit. 
Niestety, konsekwencje choroby mogą być bardzo poważne. Do bardzo niebezpiecznych dla życia sytuacji może dojść w wyniku tzw. pęknięcia blaszki miażdżycowej, czyli jej oderwania od ściany tętnicy. Wówczas oderwane elementy całkowicie zamykają światło naczynia i blokują przepływ krwi, efektem czego jest udar mózgu czy zawał serca.

Diagnostyka i leczenie miażdżycy
Lekarz diagnozuje miażdżycę na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów i wyników badań krwi, w których całkowity poziom cholesterolu oraz poziom frakcji „złego” cholesterolu LDL są za wysokie, a stężenie „dobrego” cholesterolu HDL za niskie. Wykorzystuje się także USG dopplerowskie, które ocenia kierunek i prędkość przepływu krwi w naczyniach, dzięki czemu możliwe jest wykrycie nawet niewielkich zmian. 
Leczenie najczęściej obejmuje podanie statyn, czyli leków hamujących syntezę cholesterolu. 
W  bardziej zaawansowanych przypadkach choroby pacjent kwalifikowany jest do zabiegu mającego na celu udrożnienie żył tzw. balonikowanie, a nawet do operacji wszczepienia by-passów, czyli nowych połączeń naczyniowych omijających zwężone tętnice.

Zapobiegać możesz od dziś
Chorobie można zapobiegać już od wczesnych lat młodzieńczych. Zdrowy styl życia powinien być nieodzownym elementem zarówno profilaktyki jak i terapii miażdżycy. Podstawowe znaczenie ma właściwa dieta, uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz cukry proste, a bazująca na produktach pełnoziarnistych oraz odpowiedniej podaży warzyw i owoców. Niebagatelną rolę odgrywa aktywność fizyczna, której powinniśmy poświęcać choćby 30 minut 3 razy w tygodniu. W utrzymaniu prawidłowej masy ciała świetnie sprawdza się bieganie, pływanie czy jazda rowerem, a w przypadku osób starszych może je zastąpić szybki marsz. Powstawaniu miażdżycy sprzyja również palenie tytoniu i stres. Warto zrezygnować z używek i zatroszczyć się o racjonalny i efektywny wypoczynek. 
 

Artykuły powiązane

Zdrowie dla Ciebie

Czerwiec alergików

To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.

Artykuły polecane dla Ciebie