Przepuklina pachwinowa - przyczyny i leczenie
Przepuklina to przemieszczenie narządu poza jego prawidłowe położenie. Jakie są przyczyny często spotykanej przepukliny pachwinowej i jak wygląda jej leczenie?
Spis treści:
- Przepuklina pachwinowa – przyczyny
- Przepuklina pachwinowa – jak powstaje?
- Przepuklina pachwinowa – rodzaje
- Przepuklina pachwinowa – leczenie
Przepuklinawystępuje w wielu rodzajach, w zależności od położenia przepuklin. Do najczęstszych należą przepukliny brzuszne, zawierające narządy lub części narządów, które powinny znajdować się w obrębie jamy brzusznej. Należy do nich m.in. przepuklina pachwinowa. Występuje ona u prawie ¼ całej populacji – przepuklina pachwinowa u mężczyzn jest jednak spotykana częściej niż przepuklina pachwinowa u kobiet.
Przepuklina pachwinowa – przyczyny
Powstawanie przepukliny w pachwinie może być uwarunkowane rozmaitymi czynnikami, odgrywającymi różną rolę u poszczególnych pacjentów. Zwykle jest to:
- anatomiczne osłabienie ściany jamy brzusznej, często wrodzone, w okolicach kanału pachwinowego,
- nagłe zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas wysiłku, podnoszenia ciężaru, kichnięcia,
- choroby przebiegające z długotrwałym zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej, np. uporczywy kaszel różnorodnego pochodzenia, choroby jelita grubego lub przerost gruczołu krokowego.
Przepuklina pachwinowa – jak powstaje?
Przepuklina pachwinowa najczęściej występuje u mężczyzn, co ma związek z procesem zstępowania jąder z jamy brzusznej do worka mosznowego przez tzw. kanał pachwinowy. Wejście do kanału pachwinowego od strony jamy brzusznej to pierścień pachwinowy głęboki. Z jamy brzusznej przechodzą przez niego do jąder nasieniowody i naczynia krwionośne. Jest to miejsce dużo słabsze anatomicznie od pozostałych okolic ściany brzucha i właśnie tutaj na skutek wzmożonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej często tworzy się przepuklina pachwinowa. Są to tzw. wrota przepukliny, a fragment otrzewnej wyściełającej jamę brzuszną, który przedostaje się przez wrota przepukliny, tworzy worek przepuklinowy. Zawartość worka przepuklinowego stanowi ta część narządów jamy brzusznej, które znajdowały się najbliżej wrót przepukliny – w zależności od wielkości przepukliny najczęściej będzie to tkanka tłuszczowa okrywająca jelita, fragment jelita cienkiego lub grubego, czasem nawet pęcherz moczowy.
Przepuklina pachwinowa – rodzaje
Ze względów anatomicznych wyróżniamy przepuklinę pachwinową prostą i przepuklinę pachwinową skośną. Natomiast istotniejszy z punktu widzenia możliwości leczenia jest podział na przepukliny odprowadzalne uciskiem do wnętrza jamy brzusznej oraz nieodprowadzalne. Trzeba pamiętać o tym, że nawet jeżeli zawartość worka przepuklinowego daje się odprowadzić do jamy brzusznej, to wrota przepukliny nadal pozostają otwarte i często przepuklina tworzy się z powrotem niedługo po odprowadzeniu. W przypadku przepuklin nieodprowadzalnych możemy mieć również do czynienia z najpoważniejszą sytuacją, czyli przepukliną pachwinową uwięźniętą. Powstaje ona na skutek ucisku zawartości worka przepuklinowego we wrotach przepukliny, co powoduje jego niedokrwienie i obrzęk, a następnie może prowadzić do martwicy. Jest to sytuacja zagrażająca życiu pacjenta, która wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Przepuklina pachwinowa – leczenie
Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepuklin pachwinowych jest zabieg operacyjny, który może być przeprowadzony metodą laparaskopową lub metodami klasycznymi (operacja otwarta). Leczenie operacyjne jest wskazane ze względu na ryzyko uwięźnięcia przepukliny i związane z tym zagrożenia dla chorego, nawet w przypadku przepuklin niedających silnych dolegliwości. Po operacji wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego przez okres ok. 3 miesięcy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że pomimo zastosowania nowoczesnych technik wzmacniania ściany jamy brzusznej przepukliny mogą czasami nawracać. Każdy kolejny zabieg w tym samym miejscu jest natomiast technicznie trudniejszy i obciążony większym ryzykiem.
Data aktualizacji:
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.