Nowoczesna opieka zdrowotna to opieka wykorzystująca najnowsze rozwiązania technologiczne, ułatwiające kontakt z lekarzem i umożliwiające uzyskanie niezbędnej pomocy, zdalnie, nieomal z każdego miejsca. Jednym z takich rozwiązań jest przeznaczona dla pacjentów aplikacja mobilna enel-med. Dzięki niej można mieć lekarza “w zasięgu ręki”.

Aplikacja pozwala na skorzystanie z pomocy medycznej wszędzie, niezależnie od tego czy jesteśmy w pracy czy na urlopie (warunkiem jest oczywiście posiadanie dostępu do internetu). Zwłaszcza obecnie, w dobie epidemii, kiedy często pracujemy z domu, a w okresach wzmożonych zakażeń, ograniczamy kontakty z innymi, jest to idealne rozwiązanie. Umożliwia ono korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w sposób wygodny i w pełni bezpieczny.

Narzędzia cyfrowe obecne są w naszym życiu już od wielu lat, podłączone do internetu komputery i smartfony oraz wykorzystywane przez nie programy i aplikacje zrewolucjonizowały w ogromnym stopniu nasze życie zawodowe, a w wielu zakresach - także prywatne. 

Podobnie jak inne dziedziny gospodarki, zmieniły także opiekę zdrowotną. Powstało wiele rozwiązań określanych jako e-zdrowie.

Czym jest e-zdrowie?

Definicja określenia e-zdrowie mówi o tym, że jest to wykorzystanie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych do wspomagania działań związanych z ochroną zdrowia.

Jest to szerokie pojęcie, obejmujące wiele produktów, systemów i usług przeznaczonych dla instytucji zajmujących się ochroną zdrowia i dla pracowników tego sektora oraz opracowanych pod kątem zaspokajania indywidualnych potrzeb pacjentów. 

Są to zarówno sieci informatyczne i bazy zawierające dane dotyczące zdrowia, elektroniczne książeczki zdrowia i elektroniczna dokumentacja medyczna każdego pacjenta, elektroniczne skierowania i recepty czy usługi świadczone w ramach telemedycyny, umożliwiające zarówno zdalne przekazywanie wyników badań i ich opisów jak i obserwowanie operacji wykonywanych na drugiej półkuli ziemskiej. 

W ramach telemedycyny można sprawdzić parametry zdrowotne pacjenta, na przykład wykonując EKG i przesłać wyniki takiego badania lekarzowi, który zgodnie z tym, co stwierdzi, wydaje odpowiednie zalecenia.

Do rozwiązań w zakresie e-zdrowia należą także portale umożliwiające znalezienie odpowiedniego lekarza i umówienie wizyty a także jej odbycie za pomocą takich narzędzi jak telefon czy komunikator internetowy. E-zdrowie to także zdalna opieka medyczna, świadczona za pomocą aplikacji, wygodnego narzędzia instalowanego w telefonie komórkowym.

Nowe technologie ciągle się rozwijają. Ich stosowanie pozwala ograniczyć koszty opieki zdrowotnej i zaradzić problemom związanym z brakiem kadr, ale przede wszystkim umożliwia wygodnie korzystanie z wielu potrzebnych usług medycznych.
Przyszłość e-zdrowia to narzędzia umożliwiające zdalne badania pacjentów. Już obecnie testowane są takie rozwiązania jak e-stetoskop, którego używa pacjenta, a lekarz słyszy wydobywające się z niego dźwięki czy narzędzia do zdalnego wykonywania usg, którego podgląd na bieżąco obserwuje lekarz. Powstają systemy do zdalnego badania uszu i gardła oraz czynności serca i płuc a także do obserwacji zmian skórnych. Przyszłość medycyny będzie należała do tego typu rozwiązań.
We wprowadzaniu narzędzi informatycznych w zakresie e-zdrowia przodują placówki prywatne, które są pionierami wielu nowoczesnych rozwiązań. Jednym z takich pionierów jest Centrum Medyczne enel-med.

Nowoczesne rozwiązania w Enel-Med 

Enel-med od wielu lat stosuje najnowsze rozwiązania, ułatwiające świadczenie opieki zdrowotnej, także zdalnie. Były one dostępne dla pacjentów sieci na długo przedtem zanim stały się powszechnie używane. 

Między innymi enel-med jako jedna z pierwszych firm w Polsce kilka lat temu dokonał połączenia e-wizyty z e-receptą i e-zwolnieniem oraz dostępnymi online wynikami badań, zanim jeszcze te narzędzia zostały wprowadzone jako obowiązkowe do stosowania we wszystkich placówkach medycznych.

Obecnie oferuje pacjentom dostęp do wielu swoich usług za pomocą internetowego portalu pacjenta, który umożliwia umawianie wizyt i badań, zamawianie e-recept, dostęp do dokumentacji medycznej i posiada wiele innych przydatnych funkcji.

Nowoczesnym narzędziem, z którego pacjenci sieci enel-med mogą korzystać już od kilku lat, jest aplikacja mobilna. Jest ona stale unowocześniana i uzupełniana o nowe przydatne funkcjonalności i usługi.

Aplikacja enel-med

Aplikacja mobilna enel-med to narzędzie, które oszczędza czas, pozwala w wygodny sposób skorzystać z usług medycznych i łatwo uzyskać niezbędną pomoc. 

Przy jej pomocy można umawiać konsultacje lekarskie, zarówno wizyty stacjonarne w wybranej placówce, jak i teleporady czy e-wizyty i badania w aplikacji.

Gdy pacjentowi zależy na wizycie u konkretnego lekarza, a nie ma wolnego terminu wizyty w preferowanym przez niego czasie, może stworzyć swoją listę rezerwową. Gdy termin się zwolni, niezwłocznie otrzyma powiadomienie.

Dla pacjentów abonamentowi wprowadzona została funkcja aplikacji zwana FAST, czyli możliwość uzyskania terminu wizyty u preferowanego specjalisty w ciągu najbliższych dwóch dni.

Za pośrednictwem aplikacji można umawiać wizyty w placówkach enel-sport, w placówce oferującej zabiegi w zakresie medycyny estetycznej Estell, a także wizyty w placówkach stomatologicznych i zabiegi rehabilitacyjne.

Aplikacja ułatwia także pacjentowi wizytę odbywaną w przychodni. Jej posiadacz nie musi podchodzić do rejestracji, aby potwierdzić swoją obecność. Wystarczy, że w aplikacji odpowie na kilka pytań na temat swojego stanu zdrowia i uzyska numer gabinetu, w którym czeka na niego lekarz.

Za jej pomocą można odwołać wizytę, daje ona także na bieżąco dostęp do zaplanowanych i do zrealizowanych wizyt oraz do archiwum wszystkich wystawionych dotychczas zleceń, a także do dokumentacji medycznej, w tym do wyników badań laboratoryjnych. 

Aplikacja umożliwia też zamawianie e-recept i sprawdzenie w każdej chwili ich statusu oraz kodów. Wystarczy tylko udać sie do apteki i zrealizować receptę.
Korzystając z archiwum zrealizowanych wizyt, można sprawdzać ostatnie zalecenie lekarskie. Można także zarezerwować termin wykonania badania diagnostycznego i sprawdzić ważność posiadanych skierowań.

Rodzice mogą utworzyć konto dla dziecka i zarządzać nim za pomocą swojej aplikacji.

Wszystko to na wyciągnięcie ręki, za pomocą smartfona. Także założenie konta w aplikacji można wykonać zdalnie, za pomocą usługi mojeID (czyli zdalnego potwierdzenia tożsamości przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej).