Praca biurowa, a hemoroidy, jak zapobiegać i leczyć żylaki odbytu
W dzisiejszych czasach większość pracowników umysłowych w ciągu dnia spędza długie godziny przed komputerem. Zbyt długie siedzenie przed monitorem bez zmian pozycji, może prowadzić do różnych chorób, między innymi do wewnętrznych żylaków odbytu zwanych potocznie hemoroidami.
Spis treści:
- Przyczyny hemoroidów, czyli praca siedząca
- Hemoroidy, czyli żylaki odbytu
- Zapobieganie hemoroidom, czyli praca biurowa kontra aktywny tryb życia
- Jak leczyć żylaki odbytu?
Przyczyny hemoroidów, czyli praca siedząca
Rewolucja informatyczna sprowadziła wiele zagrożeń na zdrowie ludzi wykonujących pracę umysłową. Brak ruchu i możliwości spożytkowania kalorii prowadzące do nadmiernego gromadzenia się tłuszczu mogą skutkować wieloma poważnymi chorobami. Do tego dochodzi zła dieta i mało aktywny tryb życia, zakładające, że po kilku godzinach siedzenia w pracy wraca się do domów, by zjeść obiad i zasiąść przed komputerem lub telewizorem. Odkładająca się tkanka tłuszczowa zaczyna wpływać na ogólny stan zdrowia, przyczyniając się między innymi do chorób takich jak hemoroidy czy żylaki odbytu.
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu
Guzki krwawiczne (potocznie hemoroidy) ma każdy człowiek. Służą do uszczelniania kanału odbytu, a we współpracy z mięśniami zwieracza pozwalają panować na oddawaniem gazów i stolca. Ich działanie polega na opróżnianiu się z krwi, gdy pojawi się bodziec z mózgu sygnalizujący parcie. Problem rodzi się w momencie, kiedy guzki krwawiczne są rozciągnięte, za bardzo wypełniają się krwią i nie chcą opróżnić się z niej do końca. Na skutek zalegania krwi otrzymujemy stan zapalny obejmujący zarówno same guzki, jak i tkanki odbytu.
Pierwszym objawem hemoroidów jest świąd w okolicach odbytu. Może również wystąpić drobne uszkodzenie tkanki oraz sączenie się wydzieliny z odbytu. Kolejnym objawem jest uczucie niepełnego wypróżnienia, co może sugerować osobie cierpiącej na hemoroidy, że mocniejsze parcie usunie to wrażenie. Zwiększając nacisk, dodatkowo utrudnia się odpływ krwi z guzków krwawicznych, hemoroidy stają się większe, przez co dochodzi ostatecznie do krwawienia. O ile wcześniejsze objawy łatwo zignorować (choć absolutnie nie powinno się tego robić), to w przypadku krwawienia konieczne jest udanie się do lekarza. W przypadku niepodjęcia żadnych środków zaradczych, z czasem dochodzi do wypadania guzków krwawicznych z odbytu. Z początku może cofać się samoistnie, jednak w późniejszym stadium choroby trzeba mu pomóc wrócić na miejsce. Ostatecznie guzek będzie zbyt duży, by wrócić do odbytu.
Istnieje wiele metod leczenia hemoroidów, choć warto najpierw poruszyć o wiele łatwiejsze sposoby zapobiegania im. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że najprostszą metodą na nieposiadanie hemoroidów jest zdrowy tryb życia, a przede wszystkim dobra dieta (bogata w warzywa, owoce, ciemny chleb, kasze i sporą ilość płynów) oraz aktywność fizyczna. Poleca się tu przede wszystkim sporty, podczas wykonywania których mamy pozycję wyprostowaną (bieganie, pływanie), co pozwala lepiej pracować jelitom ściśniętym w wyniku pracy przy biurku. Nie można zapominać, że regularne uprawianie sportu pozwala nie tylko uchronić się przed hemoroidami, ale pozytywnie wpływa niemal na każdy aspekt życia.
Zapobieganie hemoroidom, czyli praca biurowa kontra aktywny tryb życia
Podczas leczenia hemoroidów wiele czynników wspomagających pokonanie choroby pokrywa się z czynnikami, które pozwalają jej zapobiec – są to, między innymi, dbanie o odpowiednie nawodnienie ciała oraz dieta bogata w warzywa, owoce oraz produkty z grubego przemiału. Jeśli chodzi o wczesne stadia hemoroidów, to najczęstszymi sposobami leczenia są tabletki, czopki oraz maści. Zmniejszają świąd oraz opóźniają rozwój guzków. Sporą ulgę mogą dawać kąpiele nasiadowe z dodatkami: korą dębu, kwiatu nagietka lub rumiankiem. W przypadku wczesnych stadiów choroby sposoby te są głównymi metodami leczenia hemoroidów, w bardziej zaawansowanych przypadkach wciąż należy je stosować, jednak większą rolę odgrywają metody usuwania guzków.
Jak leczyć żylaki odbytu?
Wśród metod leczenia żylaków warto wymienić:
- Metoda Barrona – polega ona na nałożeniu na guzek pierścienia (gumowej opaski), która odcina do niego dopływ krwi. Wskutek tego guzek obumiera i w ciągu 10 dni odpada. Można po nim wrócić do pracy.
- Skleroterapia – jest to sposób leczenia małych hemoroidów, opierający się na wstrzyknięciu specjalnego preparatu w śluzówkę wokół powiększonego guzka. Specyfik tworzy zakrzep, który również odcina dopływ krwi do guzka, który po jakimś czasie odpada.
- Laseroterapia – polega na naświetleniu guzka. Na skutek wysokiej temperatury naczynia guzka się kurczą i zamykają, co prowadzi do jego zniszczenia.
- Metoda Morinagi – jest nieinwazyjną alternatywą dla tradycyjnej operacji pozbywania się hemoroidów, stosowana we wszystkich stadiach choroby. Polega na wprowadzeniu do odbytu sądu Dopplera oraz założeniu szwów na tętnicach. Stosunkowo najbezpieczniejsza metoda, która minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań i nawrotów.
- Metoda Milligana-Morgana – polega na usunięciu guzków z pozostawieniem otwartych ran, co wydłuża czas gojenia oraz zwiększa bóle pooperacyjne, jednak jednocześnie zapobiega zwężeniu odbytu.
- Metoda Fergusona – polega na usunięciu guzków oraz zaszyciu ran, co zmniejsza bóle pooperacyjne i czas gojenia. Metodę tą stosuje się tylko w przypadku małych hemoroidów z powodu ryzyka spowodowania zbyt dużych ubytków śluzówki i skóry.
W przypadku każdej z tych metod istnieje ryzyko (mniejsze lub większe) wystąpienia powikłań, z których najczęstszymi są ból, krwawienia oraz zaparcia lub brak wypróżnień. Większość z nich można leczyć farmakologicznie. Znacznie groźniejsze są powikłania, jakie mogą wystąpić dopiero po kilku lat od operacji usuwania hemoroidów. Jest to nietrzymanie stolca, zwężanie odbytu lub jego przetoka. W związku z tym warto wspomnieć początkowe słowa, że o wiele łatwiej jest zapobiegać hemoroidom niż je leczyć i że w przypadku najmniejszego nawet podejrzenia o hemoroidy, należy skonsultować je z lekarzem.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jak nowoczesne rozwiązania pomagają w dbaniu o zdrowie?
Nowoczesna opieka zdrowotna wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest aplikacja mobilna enel-med, dzięki której można mieć lekarza "w zasięgu ręki".
Praca przy komputerze - jak dobrać prawidłową pozycję?
Praca przy komputerze to obciążenie nie tylko dla oczu, ale również dla kręgosłupa. Mogą boleć nadgarstki, piec oczy, a w palcach zacznie się mrowienie.
Jak zmieniają się oczekiwania pracowników dotyczące zdrowia?
Zmieniają się wymagania pracowników dotyczące zdrowia. Aby im sprostać, pracodawcy oferują dostosowane do ich potrzeb rozbudowane pakiety, odzwierciedlające holistyczne podejście do zdrowia.
Praca zdalna a wzrok. Jak zadbać o swój komfort i zdrowie?
Skutkiem długiego spędzania czasu przed monitorem jest pogorszenie wzroku oraz dyskomfort związany z ciągłym wpatrywaniem się w ekran komputera. Jak w takim razie można zadbać o wzrok podczas pracy zdalnej?
Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?
Dbanie o zdrowie psychiczne staje się coraz częściej niezbędnym elementem wsparcia udzielanego pracownikom przez pracodawców. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdy sytuacja związana z pandemią wpływa na pogłębienie odczuwanego przez pracowników stresu.