Praca zdalna a wzrok. Jak zadbać o swój komfort i zdrowie?
Pandemia COVID-19 i przejście do modelu pracy zdalnej postawiło wiele wyzwań przed pracownikami. W biurach, większość ludzi miała dostęp do idealnie wyprofilowanych foteli oraz biurek ustawionych na takiej wysokości, by światło monitora nie podrażniało oczu. Ergonomia w kontekście pracy zdalnej stała się wyzwaniem, które wpłynęło na komfort wielu osób. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych, jest pogorszenie wzroku oraz dyskomfort związany z ciągłym wpatrywaniem się w ekran komputera. Jak w takim razie można zadbać o wzrok podczas pracy zdalnej?
Polacy spędzają przed ekranami telefonów, komputerów oraz tabletów nawet ponad 10 godzin dziennie. Praca zdalna postawiła przed pracodawcami jak i pracownikami, wyzwania nie tylko organizacyjne, ale również zdrowotne. Zadbanie o odpowiednie stanowisko pracy, spełniające takie same wymogi BHP, jak te biurowe, dla wielu stało się niemożliwe do zorganizowania. Jednym z problemów, z którymi muszą się mierzyć pracownicy jest pogarszający się wzrok. Przesuszenie oczu, zaczerwienienia, jak i przemęczenie znacząco wpłynęły na komfort wykonywanej pracy.
Przyczyny i objawy zmęczenia wzroku
Przy długim i nieprzerwanym wpatrywaniu się w komputer pojawia się cyfrowe zmęczenie wzroku. Taki stan jest związany z przeciążeniem mięśni rzęskowych, które są odpowiedzialne w układzie optycznym za nastawność oka. W dużym uproszczeniu - za załamanie światła i dostosowanie widoczności obiektu.
Jakie są przyczyny przeciążenia? Do najczęściej wymienianych przez lekarzy specjalistów należą:
- długie i nieprzerwane korzystanie z urządzeń elektronicznych: komputerów, tabletów i laptopów,
- jasność ekranu nie dostosowana do oświetlenia pomieszczenia,
- zła postawa - pochylenie nad ekranem, złe odchylenie monitora lub telefonu.
W przypadku wystąpienia przeciążenia, mogą się pojawić alarmujące objawy takie jak:
- pieczenie i swędzenie spowodowane suchością w oczach,
- zaczerwienienie białek,
- wrażliwość na światło,
- zamazane widzenie.
Oprócz konsultacji z okulistą, istnieje również kilka sposób na to, jak zadbać o wzrok w trakcie pracy zdalnej.
Jak zadbać o wzrok w domowych warunkach
W internecie można znaleźć wiele porad dotyczących tego, jak zadbać o swój zmęczony wzrok. Jedną z najczęstszych sugestii jest zminimalizowanie czasu spędzanego przed ekranem - jednak biorąc pod uwagę pracę zdalną, trudno się do takiej rady zastosować. Istnieje jednak kilka prostych do zastosowania zasad, które pomogą podnieść komfort podczas pracy przed monitorem:
- pamiętaj o częstym nawilżaniu oczu - sprawdzą się nie tylko krople nawilżające, ale również odpowiednie nawodnienie organizmu.
- długie wpatrywanie się ekran, może być przyczyną suchości gałek ocznych. Oko ma zdolności nawilżające,. dlatego warto w trakcie długiego przebywania przed ekranem pamiętać o systematycznym mruganiu.
- zadbaj o odpowiednie oświetlenie - czasami wystarczy inaczej ustawiona lampka przy komputerze, żeby znacząco poprawić jakość pracy.
- dostosuj ustawienia komputera i zminimalizuj jasność - wszystkie komputery posiadają opcje dostosowania jasności ekranu. Żeby zadbać o wzrok warto zmniejszyć proporcję naświetlenia, tak by nie podrażniały oczu.
- rób przerwy - jakiekolwiek symptomy zmęczenia wzroku, są jasnym sygnałem organizmu, że czas na przerwę. W trakcie tych kilku chwil, możesz na przykład rozgrzać ręce a następnie schować zamknięte oczy w dłoniach, żeby przez chwilę odpoczęły od bodźców.
Przy długich godzinach spędzanych przed komputerem, trudno będzie zaradzić wszystkim objawom - z pewnością jednak będzie można sobie trochę ulżyć, a jednocześnie poprawić komfort pracy. Jeśli jednak pomimo zastosowania powyższych rad, w dalszym ciągu masz problemy ze wzrokiem, warto skonsultować je z lekarzem okulistą. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów i najczęściej nasze główne narzędzi pracy - nie lekceważ objawów i zadbaj o swoje zdrowie.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Stres w pracy? Nie daj się pokonać!
Zdarza nam się denerwować. Praca w stresie nie służy dobrze sprawom zawodowym i prywatnym. Warto „zmniejszyć napięcie”. Jak to zrobić?
Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?
Dbanie o zdrowie psychiczne staje się coraz częściej niezbędnym elementem wsparcia udzielanego pracownikom przez pracodawców. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdy sytuacja związana z pandemią wpływa na pogłębienie odczuwanego przez pracowników stresu.
Jak zmieniają się oczekiwania pracowników dotyczące zdrowia?
Zmieniają się wymagania pracowników dotyczące zdrowia. Aby im sprostać, pracodawcy oferują dostosowane do ich potrzeb rozbudowane pakiety, odzwierciedlające holistyczne podejście do zdrowia.
Jak nowoczesne rozwiązania pomagają w dbaniu o zdrowie?
Nowoczesna opieka zdrowotna wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest aplikacja mobilna enel-med, dzięki której można mieć lekarza "w zasięgu ręki".
Praca przy komputerze - jak dobrać prawidłową pozycję?
Praca przy komputerze to obciążenie nie tylko dla oczu, ale również dla kręgosłupa. Mogą boleć nadgarstki, piec oczy, a w palcach zacznie się mrowienie.