Praca przy komputerze to obciążenie nie tylko dla oczu, ale również dla kręgosłupa. Mogą boleć nadgarstki, piec oczy, a w palcach zacznie się mrowienie.

Zagrożenia pracy przy komputerze

Praca przy komputerze może być znacznym obciążeniem nie tylko dla oczu, ale również dla kręgosłupa. Mogą boleć nadgarstki, piec oczy, a w palcach dłoni i stóp zacznie się nieprzyjemnie mrowienie. Ten bóle specjaliści nazywają CTD (Cumulative Trauma Disorders), co oznacza zespół dolegliwości powstałych w wyniku wielu mikrourazów. Bez prawidłowej pozycji przy biurku grozi Ci zakłócenie krążenia i niedotlenienie tkanek. Wszystkie te dolegliwości są potęgowane przez stres, a dodatkowo pogarszane przez ogólny brak ruchu. Pytanie zatem brzmi – jak siedzieć przy biurku?

Prawidłowa postawa przy komputerze

Warto zadbać oto, by mieć podparte wyprostowane plecy. Nie powinniśmy zbytnio zginać karku, by widzieć wszystko co się dzieje na monitorze. Nieprawidłowa postawa w tym przypadku może doprowadzić do bólów głowy, zaburzeń widzenia i nasilenia zmian zwyrodnieniowych. Ręce powinny być odpowiednio podparte a klawiatura - leżeć bezpośrednio przed nami.

Ważne jest także ułożenie nóg. Cierpnące nogi nie są zbyt przyjemnym doświadczeniem, a ułożenie ich pod kątem prostym pozwala uniknąć tych wrażeń. Idealną sytuacją jest posiadanie podstawki na stopy, dzięki czemu nasza wygoda i komfort pracy jeszcze wzrasta.

Właściwa postawa podczas pracy przy komputerze

1. Ustaw wysokość krzesła tak, żeby siedzieć w pozycji wyprostowanej, lekko odchylonej do tyłu, z podparciem pleców. Krzesło z regulowaną wysokością bocznych oparć odciąży mięśnie przedramion.

2. Optymalna odległość od monitora to długość wyciągniętej ręki. Aby nie przeciążyć kręgosłupa szyjnego, ustaw monitor tak, żeby jego górna krawędź była na linii wzroku lub lekko poniżej.

3. Monitor i klawiatura powinny być w linii prostej do Ciebie, by uniknąć niepotrzebnych skrętów tułowia.

4. Warto ustawiać monitor bokiem do okna. Każde inne ustawienie, na wprost, czy tyłem, sprawiają, że światło słoneczne oślepia pracującego, niekorzystnie wpływając na wzrok.

5. Aby nie zmęczyć nadgarstków, ustaw klawiaturę lub komputer na poziomie łokci lub nieco poniżej. Jeśli nie możesz tego zrobić, zainwestuj w żelową podkładkę.

6. Nie należy siedzieć z nogami założonymi jedna na drugą. Pod kolanami znajdują się dwie tętnice, których nacisk może wywoływać problemy z krążeniem.

Dbanie o prawidłową postawę pracy przy komputerze jest dla zdrowia bardzo istotne. Siedzący tryb życia i brak ruchu sprawia, że jesteśmy o wiele bardziej podatni na wszelkie choroby krążenia i systematyczne pogarszanie się wzroku. Wszystkie kłopoty z widzeniem powinno się jak najszybciej konsultować z lekarzem.