Głos jest podstawowym narzędziem komunikacji. Odgrywa kluczową rolę w naszych kontaktach ze światem, dlatego trzeba o niego dbać, bo służy nam również jako narzędzie pracy.

Największym zagrożeniem dla przedstawicieli zawodów opartych na operowaniu głosem są oczywiście choroby strun głosowych. Jak się przed nimi chronić? Przede wszystkim należy zadbać  o otoczenie i prawidłowe posługiwanie się głosem. Jeżeli będziemy przemawiać lub śpiewać w nieodpowiednich warunkach, np. na mrozie lub w bardzo wysuszonym powietrzu, nasz aparat mowy zacznie szwankować, a nadwyrężone struny głosowe bardzo szybko odmówią posłuszeństwa. Ludzki głos może być wydajny tylko przez określony czas. Poprzez trening można ten czas wydłużać, ale struny głosowe po intensywnym wysiłku i tak muszą się zregenerować. Problemy ze strunami głosowymi mogą być powodowane również przez spożywanie zbyt gorących, bądź zbyt zimnych potraw i napojów. Palenie tytoniu i spożywanie napojów alkoholowych także szkodzi, nie tylko strunom głosowym.

Warto wyrobić w sobie zestaw prozdrowotnych nawyków i stosować je na co dzień. Można na przykład stale, powoli przełykać ślinę i regularnie pić wodę o temperaturze pokojowej. Unikaj także krzyczenia, żeby niepotrzebnie nie nadwyrężać strun głosowych i zawsze oddychaj przez nos, dzięki czemu powietrze, które dotrze do gardła będzie już ocieplone i nawilżone. Chcąc dbać o struny głosowe w nieco większym stopniu, płucz gardło zaparzonym siemieniem lnianym. Wskazane jest również pić codziennie jedną łyżeczkę oliwy z oliwek.

Jeżeli zastanawiasz się jak dbać o głos na chwilę przed wystąpieniem, zjedz kilka suszonych owoców, takich jak morele, daktyle lub inne owoce miąższowe, a następnie popij je paroma łykami letniej owocowej herbaty. Taki zabieg natychmiastowo nawilży strony głosowe, wzmocni głos i sprawi, że nie zachrypniesz w trakcie przemowy. Bezpośrednio przed występem unikaj słodzonych napojów, mleka i wszystkich napojów gazowanych. Cukier zagęszcza ślinę i przyczynia się do wysuszenia śluzówek gardła a spożywanie napojów gazowanych skutkować może "odbijaniem”. Warto o tym pamiętać, przed każdym wystąpieniem. To Twój głos i warto o niego zadbać!