Andropauza, czyli ważny okres w życiu kazdego mężczyzny

Zdrowie

Andropauza jest okresem, gdy u mężczyzn obniża się poziom testosteronu i w konsekwencji tego procesu mogą, ale nie muszą, wystąpić nieprzyjemne objawy. Wbrew dość powszechnej opinii, że andropauza u mężczyzn to odpowiednik kobiecej menopauzy, nie jest to prawda. Andropauza nie przebiega jak menopauza, gdyż u mężczyzn nie dochodzi, jak ma to miejsce u kobiet, do całkowitego zatrzymania funkcji hormonalnych czy reprodukcyjnych, zostają one jedynie upośledzone. W przeciwieństwie do kobiet, nie każdy mężczyzna doświadcza andropauzy - tłumaczy specjalista endokrynolog lek. Małgorzata Smędek z enel-med.

lek. Małgorzata Smędek
specjalista endokrynologii i chorób wewnętrznych

Czym jest andropauza

Czym jest andropauza?

- Andropauzą nazywamy stopniowe upośledzenie czynności jąder w zakresie ich funkcji hormonalnej i reprodukcyjnej. Andropauza jest częścią procesu starzenia się organizmu mężczyzny. U mężczyzn nie dochodzi do gwałtownego upośledzenia czy wygaśnięcia czynności gonad, tak jak u kobiet. W przeciwieństwie do kobiecej menopauzy, andropauza nie dotyczy wszystkich mężczyzn.

Andropauza - objawy

Jakie są najczęstsze objawy andropauzy?

- Do objawów andropauzy związanych z niedoborem hormonów płciowych zaliczamy obniżenie popędu seksualnego i zaburzenia potencji. Wśród objawów psychicznych można wymienić: drażliwość i obniżony nastrój. Natomiast do symptomów wegetatywnych: wzmożoną potliwość, kołatanie serca, uderzenia gorąca, osłabienie siły mięśniowej, zmniejszenie masy mięśni, wzrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tłuszczu trzewnego. Bardzo rzadko występują wszystkie objawy, najczęściej pojawia się tylko ich część i jest to sprawa indywidualna.

Czy są jakieś szczególne objawy, które powinny skłonić pacjenta do wizyty lekarskiej?

- Jeżeli po pięćdziesiątym roku życia pojawiają się objawy, o których wcześniej powiedziałam, a mężczyzna nie jest przewlekle leczony na choroby, dające podobne dolegliwości, np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę to warto zwrócić się do specjalisty celem przeprowadzenia diagnostyki w kierunku andropauzy.

Kiedy pojawia się andropauza i jak długo trwa?

- Najczęściej pierwsze objawy występują po 50. roku życia. Jeśli tak się dzieje, to andropauza trwa do końca życia.

Andropauza - leczenie

Jak wygląda leczenie andropauzy?

- W leczeniu andropauzy stosuje się hormonalną terapię zastępczą, czyli leczenie testosteronem. Pod kontrolą lekarza specjalisty podaje się preparaty domięśniowo, na skórę lub doustnie. Niezwykle istotna jest też zmiana stylu życia, polegająca na codziennej aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu. Należy zrezygnować z używek, co poprawia samopoczucie i zmniejsza objawy andropauzy.

Czy partnerka może jakoś pomóc mężczyźnie z andropauzą?

- Na pewno wsparcie bliskiej osoby i zrozumienie problemów, które występują w czasie andropauzy, są bardzo pomocne. Wiele objawów dotyczy psychiki i zachowania, dlatego istotna jest wyrozumiałość i akceptacja ze strony drugiej osoby. Przy wsparciu bliskiego łatwiej prowadzić proces leczenia.

Jak żyć z andropauzą?

- Dużą poprawę przynosi hormonalna terapia zastępcza prowadzona przez lekarza, która pozwala zminimalizować negatywne skutki andropauzy. Warto prowadzić zdrowy tryb życia, a akceptacja tego, że pewne rzeczy w życiu się zmieniają również jest pomocna. Dodatkowo lekarz może wprowadzić leczenie objawowe, np. leki antydepresyjne, w przypadku wystąpienia depresji.

Czy mężczyźni boją się iść do lekarza z andropauzą?

- Myślę, że większość mężczyzn tak, ponieważ jest to temat drażliwy, godzący w ich ego i poczucie męskości. Wzorzec społeczny mówi, że mężczyzna nie może być słaby.

Dlaczego warto i kiedy zgłosić się do specjalisty?

- Warto zwrócić się do specjalisty z objawami andropauzy, gdy utrudniają one normalne funkcjonowanie, leczenie może poprawić komfort życia. Niedobory hormonalne są przyczyną chorób organicznych, np. zespołu metabolicznego. Wobec tego, stosowanie hormonów stanowi profilaktykę chorób metabolicznych, cukrzycy, osteoporozy i chorób układu krążenia. Dlatego warto się diagnozować i w przypadku wystąpienia wskazań, leczyć się.

Andropauza - badania

Jakie badania wykonuje się w celu diagnostyki andropauzy?

- Jeśli pacjent obserwuje u siebie objawy sugerujące andropauzę, wówczas warto zgłosić się do specjalisty jakim jest lekarz endokrynolog, który zaleci wykonanie badań hormonalnych. Diagnozując andropauzę oznaczamy poziom hormonów płciowych we krwi (testosteron, FSH, LH), oznaczamy też białko wiążące hormony płciowe. Na podstawie wyników badań jesteśmy w stanie określić, czy mamy do czynienia z niedoborami hormonów czy nie.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Artykuły polecane dla Ciebie