Badania urodynamiczne

Zdrowie

Badanie urodynamiczne jest wykorzystywane w diagnostyce urologicznej przy zaburzeniach oddawania moczu. Celem badania jest oceny pracy pęcherza moczowego i cewki moczowej. Badania urodynamiczne pomagają podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego sposobu leczenia, niekiedy leczenia zabiegowego. Dowiedz się na czym polegają badania i do kogo skierowane. O badaniu urodynamicznym mówi specjalista urologii lek. Paweł Pudełko z enel-med.

lek. Paweł Pudełko
specjalista urologii

Badanie urodynamiczne - do kogo jest skierowane

Badanie urodynamiczne powinno być końcowym elementem diagnostyki - wcześniej powinny zostać wykonane inne niezbędne badania, np.USG, czy badanie ogólne moczu.Na badanie najczęściej kierowane są pacjentki mające problemy z nietrzymaniem moczu. Jest pomocne jeśli na podstawie wywiadu trudno określić z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia. Dotyczy to kłopotów bardziej złożonych, bo w przypadku niepowikłanego wysiłkowego nietrzymania moczu wybór odpowiedniego sposobu leczenia jest najczęściej możliwy bez wykonywania urodynamiki.

Drugą grupę stanowią pacjenci, a właściwie są to częściej pacjentki, z zespołem pęcherza nadreaktywnego. Jest to choroba przewlekła charakteryzująca występowaniem parć naglących i popuszczania moczu z parć, leczona najczęściej tabletkami. Jeśli leczenie farmakologiczne okazuje się nieskuteczne lub pacjentki nie akceptują tabletek wykonuje się ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową. Badanie urodynamiczne pomaga potwierdzić rozpoznanie ale należy zaznaczyć, że nie jest niezbędne do rozpoczęcia leczenia.

Kolejną grupą są mężczyźni uskarżający się na dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych związanych z przeszkodą w odpływie moczu, np jest to powiększona prostata. Na badanie kierowani są głównie panowie, u których zabieg ma zastąpić farmakoterapię, a lekarz kierujący na operację nie jest pewien korzyści płynących z zabiegu dla pacjenta.Inną bardzo dużą grupą, są chorzy z pęcherzem neurogennym. Są to pacjenci, którzy mają problemy z oddawaniem moczu na wskutek choroby neurologicznej lub urazu, który spowodował uszkodzenie układu nerwowego. Na przykład po urazie kręgosłupa. Badanie wykonywane jest wtedy w celu rozpoznania problemu, a głównym celem jest zminimalizowanie ryzyka wtórnego uszkodzenia nerek.

Badanie urodynamiczne - na czym polega?

Badanie wykonywane jest w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie. Przystępując do badanianie trzeba być na czczo, ale w dniu badania zalecana jest lekkostrawna dieta. Należy pamiętać o porannym wypróżnieniu, a u osób z zaparciami o przyjęciu czopka glicerynowego w dniu poprzedzającym badanie. Na badanie zgłaszamy się z pełnym pęcherzem, najlepiej w swobodnym ubraniu. Badania urodynamiczne polega na założeniu dwóch niewielkich cewników, które mierzą ciśnienia hydrostatyczne w pęcherzu oraz w brzuchu. Wypełnieniu pęcherza solą fizjologiczną i kolejno oddaniu moczu.

Badania urodynamiczne - dlaczego warto?

Pęcherz ma dwie funkcje. Po pierwsze gromadzi mocz, a po drugie odpowiada za jego wydalanie w momencie skurczu podczas mikcji. To jest szczególny rodzaj mięśnia, który w sytuacji zbierania moczu zachowuje niskie ciśnienia zwiększając swoją pojemność. Samo badanie ma naśladować przebieg różnych faz czynności pęcherza i wykrywać nieprawidłowości. Badanie wykonywane jest u pacjentów z dolegliwościami ze strony układu moczowego, takimi jak: parcia naglące, trudności w oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, czy moczenie nocne po konsultacji z lekarzem urologiem. Na badanie urodynamiczne kieruje lekarz urolog. Badanie wykonuje przeszkolona osoba, czyli lekarz lub pielęgniarka po zebraniu wywiadu z pacjentem, jest to to niezwykle ważna część badania urodynamicznego. Zadaniem osoby wykonującej badanie jest zebranie jak najwięcej informacji od pacjenta, jeszcze przed wykonaniem badania.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie