Bez bólu po operacji

Zdrowie

Szpital bez bólu to nie tylko komfort psychiczny, ale też szybszy powrót do zdrowia. - Podstawową zaletą tego że pacjent po operacji nie cierpi, jest to że można szybko prowadzić rehabilitację, bo pacjenta nie boli - mówi specjalista ortopedii i traumatologii dr n. med. Piotr Syrówka. Warszawski Szpital Centrum to miejsce gdzie nie boli i skuteczny proces rehabilitacji rozpoczyna się już przy szpitalnym łóżku.

Dr n. med. Piotr Syrówka

Nie boli po operacji

Certyfikat „Szpital bez bólu” oznacza, że pacjent, którego czeka tam zabieg operacyjny, nie musi obawiać się dolegliwości bólowych przed, w trakcie i po zabiegu. To zaleta, która pomaga w leczeniu i rehabilitacji na wiele sposóbów, choćby likwidując strach przed bólem przekładający się wymiernie także na nasz orgazm. To jednak nie jedyna korzyść płynąca z gwarancji, że nie będzie bolało. - Podstawową zaletą tego, że pacjent po operacji nie cierpi jest możliwość prowadzenie prawie natychmiastowej rehabilitacji bo pacjenta nie boli - mówi specjalista ortopedii i traumatologii dr n. med. Piotr Syrówka, lekarz który specjalizuje się w leczeniu operacyjnym m.in. schorzeń i urazów kończyn, szczególnie stawów łokciowego, kolanowego, skokowego, złamań dalszej nasady kości promieniowej i kości piętowej. Wykonuje endoprotezy stawu biodrowego czy kolanowego, zabiegi artroskopii, rekonstrukcji wiązadeł, leczy operacyjnie zespoły uciskowe nerwów obwodowych kończyn. Posiada więc ogromne doświadczenie przy zabiegach, po których szybkie podjęcie rehabilitacji jest niezwykle istotne. W Szpitalu Centrum są do tego warunki. - Pacjent jest po operacji tak prowadzony, że choć teoretycznie powinien odczuwać ból, nie boli, dzięki czemu już następnej doby można rozpoczynać proces skutecznej rehabilitacji przez zwiększenie zakresu ruchu i obciążanie kończyny jeśli taka możliwość istnieje; to daje lepsze rokowania na przyszłość - mówi lekarz.

Bez bólu czyli szybciej i skuteczniej

Zabieg operacyjny to sytuacja, po której często spodziewamy się bólu, w Szpitalu Centrum zupełnie niepotrzebnie. Przy operacjach ortopedycznych trzeba jednak mieć świadomość, że już od następnego dnia po zabiegu powinno się wkładać wysiłek w rehabilitację. - Nie jest tak, że robimy operację i problem się skończył - mówi dr Syrówka - Zrobienie operacji oznacza dla pacjenta początek ciężkiej pracy: walka z własnymi ograniczeniami, walka z bólem. Często po operacjach np. endoprotez kolana czy biodra zwiększa się zakres ruchu kończyny i trzeba nauczyć się jak najszybciej wykorzystywać tą kończynę, żeby to zrobić należy rozpocząć ćwiczenia jak najszybciej - wyjaśnia doświadczony lekarz, który przeprowadził już po kilkaset wspomnianych zabiegów. Rehabilitacja, która rozpoczyna się już przy szpitalnym łóżku i podczas pierwszej doby w szpitalu, to najszybszy możliwy start do walki o zdrowie i sprawność. 

Ćwiczenia po operacji

Po operacjach ortopedycznych w szpitalu bez bólu pacjentom łatwiej szybko zmobilizować się się do ćwiczeń. Ich zakres i intensywność w znacznym stopniu warunkuje powrót do zdrowia. - Ćwiczenia, im są intensywniejsze, tym szybciej pacjent wraca do zdrowia, zatem w tej sytuacji im mniej boli, tym bardziej możemy zwiększać zakres ćwiczeń i to działa - podkreśla. - Kiedy widzę, że pacjent ćwiczy, kilka dni po operacji chodzi o własnych siłach, nie odczuwa bólu za to ma uśmiech na twarzy, to wiem, że to najlepsze, co my lekarze możemy osiągnąć - podsumowuje dr Syrówka. Certyfikat „Szpital bez bólu” potwierdza więc, że pacjenci Szpitala Centrum mogą liczyć nie tylko na komfort psychiczny, ale też możliwość szybszego powrotu do zdrowia. 

Zobacz wideo

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie