Chrapanie: przyczyny i leczenie.

Zdrowie

Któż z nas nie próbował cmokania, gwizdania, szturchania lub innych sposobów, by osoba chrapiąca przestała to robić. Pozornie niegroźne nocne chrapanie może prowadzić do groźnego bezdechu sennego. Bez względu na wszystko staraj się ograniczyć stres i używki wzmagające chrapanie, zadbaj o wagę.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Częste przyczyny chrapania

Otyłość, ciąża i czynniki genetyczne

Do chrapania dochodzi podczas wibracji miękkich części gardła: podniebienia miękkiego i języczka. Najczęściej pojawia się ono podczas snu w pozycji na plecach. Ludzie otyli, mający nadwagę, czy kobiety będące w ciąży mogą mieć dodatkową tkankę w gardle, co także przeszkadza przepływowi powietrza przez zwężone drogi oddechowe i powoduje chrapanie. Czynnikami genetycznymi mogącymi powodować chrapanie są: dodatkowe tkanki gardła, powiększone migdałki, długie podniebienie miękkie, czy długi języczek.

Alergie, budowa nosa

Wszystko, co uniemożliwia oddychanie przez nos może być przyczyną chrapania. Przeziębienie, grypa, alergie, polipy w nosie, a także skrzywienie przegrody nosowej.

Alkohol i papierosy

Chrapanie może pojawiać się, gdy mięśnie są rozluźnione. Takie działanie ma spożywanie alkoholu i innych substancji powodujących zwiotczenie mięśni (np. leki nasenne) również długotrwałe palenie papierosów może relaksować mięśnie gardła i języka powodując chrapanie.

Objawy bezdechu sennego

Chrapanie samo w sobie nie jest groźne, ale stanowi problem dla osób przebywających w otoczeniu. Wszyscy znamy kogoś, kto chrapie, a spanie przy takiej osobie nie należy do łatwych zdań. Jednak chrapanie może być pierwszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).

Jeśli odgłosy chrapania narastają, a potem następuje długa chwila ciszy zakończona nagłym chrapnięciem, to właśnie bezdech. Jeśli dotyka Cię któryś z poniższych objawów może to być oznaka bezdechu sennego:

  • Nadmierna senność w ciągu dnia;
  • Przerwy w oddychaniu;
  • Poranne bóle głowy;
  • Trudności z koncentracją;
  • Częste oddawanie moczu w nocy.

Leczenie chrapania należy wprowadzić we współpracy z lekarzem laryngologiem, który oceni stan dróg oddechowych. W przypadku, gdy przyczyną są wady anatomiczne to mogą one zostać usunięte chirurgicznie. Jednak, gdy występuje bezdech senny, stosuje się różne metody lecznicze. Najczęściej wykonuje się zabiegi zmniejszenia masy podniebienia oraz języka. Nieleczony bezdech może prowadzić do arytmii, nadciśnienia oraz przerostu prawej komory serca. Z chrapaniem nie ma żartów.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie