Gigantyzm - od jakiego wzrostu się zaczyna?

Zdrowie

Gigantyzm, nazywany też nadmiernym wzrostem, to schorzenie występujące bardzo rzadko. Rozwija się u osób, u których nie doszło jeszcze do zarośnięcia nasad kostnych - u dzieci, czasem u młodzieży. Objawia się nadmiernym wzrostem, grubymi rysami twarzy, dużymi dłońmi i stopami, przerostem narządów wewnętrznych. Główną przyczyną pojawienia się gigantyzmu jest nadmiar hormonu wzrostu, który wydzielany jest przez guzy przysadki. Bardzo istotne jest wczesne zdiagnozowanie choroby, aby wdrożyć proces leczenia.

lek. Małgorzata Smędek
specjalista endokrynologii i chorób wewnętrznych

Gigantyzm - przyczyny

Gigantyzm występuje bardzo rzadko, zaczyna się w wieku dziecięcym, czasami we wczesnym młodzieńczym, zawsze w okresie, gdy nasady kości nie są jeszcze w pełni zrośnięte oraz nie dochodzi do skostnienia chrząstek wzrostowych. Jest ściśle związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej odpowiedzialnej za produkcję hormonu wzrostu (somatotropiny). Przysadka mózgowa jest niewielkim gruczołem zlokalizowanym na podstawie czaszki, w części kości klinowej zwanej siodłem tureckim. Hormon wzrostu w ludzkim organizmie uwalniany jest pulsacyjnie, największe ilości w trakcie snu. Może działać bezpośrednio, łącząc się z receptorami na komórkach, częściej działa pośrednio - pobudzając wytwarzanie i uwalnianie przez tkanki insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). Nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu prowadzi do zaburzeń rozwoju kości u dzieci, obserwuje się nadmierny wzrost kości zarówno na długość jak i szerokość.

O gigantyzmie mówimy u chorych, których wysokość przekracza wartość 97 centyla dla danej populacji, płci i wieku. Należy podkreślić, że układem odniesienia muszą być aktualne siatki centylowe wysokości ciała dla danej populacji, oceniające rozwój fizyczny dziecka. Przy ich pomocy ocenia się wzrost, przybór masy ciała i powiększanie się obwodu głowy na tle np. mieszkańców danego kraju.

Nadmierny wzrost ze względu na przyczynę wywołującą chorobę można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • gigantyzm przysadkowy (ściśle związany z funkcjonowaniem przysadki mózgowej - nadmierna produkcja hormonu wzrostu);
  • gigantyzm eunuchoidalny (związany z niedoborem hormonów płciowych, objawiającym się opóźnionym kostnieniem chrząstek nasadowych oraz opóźnionym dojrzewaniem płciowym, czego efektem jest m.in. nadmierny wzrost).

Najczęstszą przyczyną gigantyzmu jest gruczolak przysadki - łagodny guz nowotworowy przysadki -  produkujący w nadmiarze hormon wzrostu, który głównie przez IGF-1, wpływa na rosnące kości. Nadmiar insulinopodobnego czynnika wzrostu sprawia, że wzrost kości jest równomierny, ale jednocześnie znacznie przyspieszony w stosunku do normy. Olbrzymi wzrost to najbardziej charakterystyczny objaw gigantyzmu. W przyspieszonym tempie rosną również mięśnie szkieletowe.

Istnieją także inne rzadkie choroby, które mogą wywołać stałe lub przejściowe zaburzenia wzrostu u dzieci, dlatego niezwykle ważna jest prawidłowa diagnoza. Wśród nich można wymienić:

  • zespół Marfana
  • zespół McCune’a-Albrighta
  • zespół mnogich nowotworów gruczołów dokrewnych typu 1 - MEN1&
  • zespół Klinefeltera 
  • nadczynność tarczycy

Objawy gigantyzmu

Najbardziej charakterystycznym objawem gigantyzmu jest olbrzymi wzrost. Dziecko staje się wyraźnie większe od swoich rówieśników ze względu na nadmierny wzrost i przyrost masy ciała. Spowodowane jest to nadmiarem IGF-1. Oprócz wzrostu przesadnie mogą rozrastać się inne części ciała. U chorych można zaobserwować: duże dłonie i stopy, grube palce u nóg i dłoni, wydatną szczękę i czoło, nadmiernie dużą głowę, pogrubione rysy twarzy. Poza tym mogą wystąpić:

  • opóźnione dojrzewanie płciowe;
  • nadmierna potliwość;
  • zaburzenia snu;
  • ogólne osłabienie;
  • nieregularne miesiączki;
  • bóle głowy, nudności i zaburzenia widzenia (spowodowane uciskiem gruczolaka na nerwy w mózgu).

Gigantyzm - leczenie

Chorobę można zdiagnozować oznaczając hormon wzrostu (GH) oraz insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1) we krwi. Wykonuje się też oznaczenia GH i IGF-1 po podaniu doustnym roztwór glukozy. W warunkach prawidłowych glukoza hamuje wydzielanie hormonu wzrostu i IGF-1. W gigantyzmie natomiast obserwuje się brak hamującego wpływu glukozy na stężenie hormonu wzrostu i IGF-1. W diagnostyce stosuje się też badania obrazowe: rezonans magnetyczny (MR) oraz tomografię komputerową (TK). Dzięki obrazowaniu potwierdza się obecność guza przysadki, a także sprawdza jego wielkość i lokalizację.

Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny choroby. Jeśli gigantyzm wywołany jest przez guza przysadki mózgowej, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest neurochirurgiczne usunięcie gruczolaka. Metoda operacyjna metoda prowadzi do całkowitego wyleczenia. W przypadku gdy leczenie chirurgiczne jest niemożliwe specjalista wprowadza leczenie farmakologiczne, mające na celu wyhamowanie produkcji hormonu wzrostu. Stosuje się analogi somatostatyny (oktreotyd lub lanreotyd), a jeśli te nie są skuteczne, dodatkowo podaje się leki dopaminergiczne. Formą leczenia uzupełniającego po nie przynoszącej efektu operacji i farmakoterapii jest radioterapia.

Powodzenie leczenia zależy m.in. od wielkości guza, im mniejszy guz, tym większa szansa usunięcia i całkowitego powrotu do zdrowia. Zastosowanie analogów somatostatyny przed operacją może zwiększyć jej skuteczność. Nie ma niestety gwarancji całkowitego wyleczenia wszystkich, ale zdecydowana większość osób z niewielkimi gruczolakami wraca do zdrowia.

Źródła:

  • Morski J.; Adrenoleukodystrofia sprzężona z chromosomem X. Objawy, diagnostyka i leczenie oraz opis przypadku, Neurologia Dziecięca 2012(12):43, 47-54;
  • Hilczer M., Walczak M.; Nadmierny wzrost u dzieci i młodzieży, Pediatria Po Dyplomie, 2014(01), 18(1):33-37

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie