Jak skutecznie poprawić stan cery naczynkowej? Przegląd zabiegów
Widoczne tuż pod powierzchnią skóry rozszerzone naczynka – tzw. pajączki, mogą być kłopotliwym problemem natury estetycznej. Najczęściej w takim przypadku mamy do czynienia ze skórą naczynkową. Czym się charakteryzuje i jakie są zasady jej pielęgnacji? Jakie zabiegi kosmetyczne można zastosować dla wyraźnej poprawy stanu cery naczynkowej?
Spis treści:
- Czym jest cera naczynkowa? Skóra naczynkowa i jej charakterystyka
- U kogo występuje cera naczynkowa?
- Jak pielęgnować cerę naczynkową?
- Zabiegi kosmetyczne zalecane dla poprawy stanu cery naczynkowej
Czym jest cera naczynkowa? Skóra naczynkowa i jej charakterystyka
Cera naczyniowa, inaczej naczynkowa występuje nie tylko w obrębie skóry twarzy, ale i szyi czy dekoltu. Cechą charakterystyczną w jej przypadku jest pojawienie się tzw. teleangiektazji, czyli trwałych lub przejściowych zmian rumieniowatych. Osoby z cerą naczynkową mają skłonność do zaczerwienienia pod wpływem wybranych czynników – zewnętrznych i wewnętrznych. Jest ona jednocześnie klasyfikowana jako skóra wrażliwa.
Stanowi rodzaj cery wrażliwej, która reaguje gwałtownie na czynniki fizyczne, chemiczne, czy uczulające. Jeśli u danej osoby występuje wzmożona reaktywność naczyniowa skóry, może być to jednym z pierwszych objawów rozwoju trądziku różowatego.
Najpierw rumień pojawiać się może od czasu do czasu, aby później przybrać postać trwałą. Ma on charakter widocznych pod skórą, trwale rozszerzonych, ale płytko umiejscowionych naczyń krwionośnych.
U kogo występuje cera naczynkowa?
Błędem jest postrzeganie problemu cery naczynkowej jedynie jako defektu dotykającego osoby starsze. Pierwsze popękane naczynka na twarzy wstąpić mogą już u nastolatków w okresie dojrzewania, a zaczynają się one utrwalać w okolicy dwudziestego roku życia.
Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Z uwagi na fakt, że cera naczynkowa jest jednocześnie wrażliwa, wymaga odpowiedniego podejścia w zakresie pielęgnacji na co dzień. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele preparatów do skóry naczyniowej. Mogą to być m.in. dermokosmetyki, które nie powodują występowania podrażnień po ich zastosowaniu u osób ze skórą naczyniową.
W produktach pielęgnacyjnych dla skóry wrażliwej, naczyniowej często stosowane są wyciągi roślinne o wielofunkcyjnym, dobroczynnym działaniu. Przy wyborze odpowiednich preparatów warto zwrócić uwagę na kremy, które mają najdłuższy kontakt ze skórą i są w stanie dobrze na nią oddziaływać. Prawidłowe kosmetyki dla skóry naczyniowej powinny zawierać składniki, które mają działanie:
-
wzmacniające naczynia krwionośne,
-
nawilżające,
-
regenerujące uszkodzoną barierę naskórkową,
-
chroniące przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Kremy mogą przy tym zawierać substancje biologicznie czynne, wody termalne o kojącym działaniu, łagodzące podrażnienia, jak i środki pochodzenia roślinnego. W szczególności wykorzystywane są przy tym:
-
wyciąg z kwiatów arniki,
-
ekstrakt z nasion kasztanowca zwyczajnego, zawierający escynę,
-
wyciąg z ruszczyka kolczastego z ruskogeniną,
-
rutozyd pozyskiwany z ziela gryki i perełkowca japońskiego,
-
bioflawonoidy, diosminę i heparynę z miąższu skóry i pestek owoców cytrusowych.
Składniki te wzbogacane są o ekstrakt z alg czy witaminy, np. witaminę C, zapobiegającą kruchości naczyń krwionośnych, uczestniczącą w syntezie kolagenu i wykazującą działanie antyoksydacyjne. Cenne są przy tym również:
-
witamina K – ma wpływ na krzepnięcie krwi i wpływa na białka uczestniczące w metabolizmie naczyń krwionośnych;
-
witamina E – chroniąca naczynia krwionośne przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i promieniowaniem ultrafioletowym;
-
D-pantenol – o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym, nawilżającym i wygładzającym.
Zabiegi kosmetyczne zalecane dla poprawy stanu cery naczynkowej
Oprócz stosowania w codziennej pielęgnacji kremów i innych kosmetyków dla skóry naczynkowej, warto również wzmacniać ich działanie zabiegami pielęgnacyjnymi realizowanymi w gabinetach kosmetycznych, w pierwszej kolejności o charakterze łagodząco-wyciszającym. Efektem ich zastosowania powinno być złagodzenie stanów zapalnych, wzmacnianie ściany naczyń krwionośnych i zmniejszenie rumienia. W celu poprawy stanu cery naczynkowej stosowane powinny być preparaty zawierające przeciwutleniacze, witaminy A, E i C, bisabolol, czy aloes, łagodzący podrażnienia skóry oraz zmniejszające widoczność naczynek krwionośnych.
Do polecanych dla cery naczynkowej zabiegów zdolnych do skutecznej poprawy jej stanu zalicza się:
-
Zabieg fizykoterapeutyczny galwanizacji – z wykorzystaniem prądu stałego; jeśli umieszczona zostanie anoda jako elektroda czynna, prowadzi to do reakcji uspokajającej i wyciszającej naczynia krwionośne, natomiast przy zastosowaniu katody jako elektrody czynnej zabieg działa pobudzająco, poprawiając krążenie i dotleniając tkanki.
-
Zabieg jonoforezy – z wykorzystaniem podobnie prądu stałego, ale za pomocą tej metody można wprowadzić do głębszych warstw skóry substancje lecznicze lub pielęgnacyjne, które ulegają dysocjacji. Możliwe jest ich przedostanie się przez zrogowaciałą warstwę naskórka. Jonoforeza pozwala na uszczelnienie naczyń krwionośnych, ale wymaga zastosowania nawet 10 zabiegów co pół roku, by zwężać i chronić przed powstawaniem nowych naczynek.
-
Naświetlanie lampą Sollux z filtrem niebieskim – zabieg ma działanie przeciwbólowe, łagodzące i zmniejszające przekrwienie czynne. Podobne efekty daje terapia światłem LED o odpowiedniej długości fali – do 50 nm. Światło przenikające przez warstwy skóry delikatnie je nagrzewa, a następnie jest absorbowane przez komórki, w których dochodzi do regeneracji.
-
Zabieg z zastosowaniem fali ultradźwiękowej – sonoforeza – mocno odżywiający skórę, ponieważ fale ultradźwiękowe powodują mikromasaż tkanek, co poprawia cyrkulację krwi i limfy oraz podwyższa poziom pH zakwaszonych tkanek.
-
Peeling kawitacyjny – ma działanie odświeżające i rozjaśniające, ponieważ prowadzi do odrywania się martwych komórek zrogowaciałego naskórka.
-
Masaż twarzy – pozwala na usuwanie zastojów limfatycznych oraz powstałych w teleangiektazjach. Może mieć postać drenażu limfatycznego, który poprawi koloryt skóry i poziom jej natlenienia.
Regularne stosowanie kremów i innych kosmetyków dla cery naczyniowej w połączeniu z wykorzystaniem zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych prowadzi do długofalowej poprawy stanu cery tego rodzaju.
Bibliografia:
https://web.archive.org/web/20200709101729id_/https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2019%2F1%2F03_OG_Dermokosmetyki.pdf
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-3.pdf
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!
Wulwodynia, czyli chroniczny ból miejsc intymnych. Sprawdź, czy można z nią skutecznie walczyć!
Wulwodynia to chroniczny ból miejsc intymnych, którego przyczyną często jest nadmierne napięcie mięśni. W jej leczeniu stosowana jest między innymi fizjoterapia.