Kłucie i ból w lewym boku — co może oznaczać?

Zdrowie

Kłujący ból w lewym boku czy też ból brzucha zlokalizowany po lewej stronie i inne podobne przypadłości w tej okolicy to bez wątpienia dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują znaczny dyskomfort. Często takie odczucie to oznaka poważnych schorzeń narządów wewnętrznych, które powinny być jak najszybciej poddane diagnostyce i skonsultowane ze specjalistą. Choć przewlekłe kłucie w lewym boku może być efektem przewlekłego zażywania leków niesteroidowych lub błędów w stosowanej na co dzień diecie, takie dolegliwości mogą też być objawem zapalenia trzustki, a także innych, poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu żołądka, śledziony, nerek, jelit i innych struktur. Ból w lewym boku z tyłu pleców o charakterze pulsującym i promieniującym do krzyża może też świadczyć o występowaniu tętniaka aorty brzusznej. Co warto wiedzieć o dolegliwościach po lewej stronie i kiedy udać się do lekarza?

Ból i kłucie z lewej strony ciała — co może oznaczać?

Ból po lewej stronie brzucha może mieć różny charakter i wskazywać na wiele dolegliwości. Niekiedy przyczyną kłucia w lewym boku są naturalne procesy zachodzące w organizmie, takie jak np. wzdęcia lub chwilowe problemy trawienne. Wówczas może też pojawić się biegunka, a w przypadku zatrucia pokarmowego także wymioty. W takiej sytuacji ból mija zazwyczaj stosunkowo szybko lub ustępuje po zażyciu środków rozkurczowych. 

Niekiedy jednak odczuwalny jest wyjątkowo ostry ból, któremu dodatkowo towarzyszy gorączka. Może on świadczyć o toczącym się w organizmie zapaleniu w obrębie przewodu pokarmowego lub okolicznych układów. Taki objaw może także sugerować pęknięcie śledziony. Przyczyną dolegliwości po lewej stronie może być także kolka nerkowa. W przypadku, gdy ból ma charakter przewlekły i nie ustępuje po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania.

Ból w lewym boku brzucha — możliwe przyczyny

Ból w lewym boku w pasie często świadczy o problemach z jelitami, m.in. występowaniem uchyłków jelita grubego oraz innych chorobach jelita grubego. Niekiedy też takie symptomy świadczą o dolegliwościach ze strony żołądka i dwunastnicy oraz występowaniu dokuczliwych wrzodów. Takie objawy często dają również podrażnienia błony śluzowej w jamie brzusznej. Ból w lewym dolnym boku brzucha może niekiedy wskazywać też na zespół jelita drażliwego, niedrożność jelit lub niedokrwienie. Ból w lewym boku na dole o charakterze pulsującym może być oznaką tętniaka w podbrzuszu, co wymaga natychmiastowej interwencji lekarza w celu zoperowania przypadłości.

W przypadku bólu podbrzusza, zwłaszcza u dzieci, należy udać się do lekarza, ponieważ często taki objaw świadczy o zapaleniu wyrostka robaczkowego, które wymaga natychmiastowej interwencji. Pęknięcie struktury może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy nawet życia pacjenta.

Ból w lewym boku promieniujący do nerki zazwyczaj jest objawem kolki nerkowej i obecności złogów w drogach moczowych. Ból w lewym boku z tyłu może wskazywać na problemy z kręgosłupem. 

Ból w lewym boku pod żebrami

Ból odczuwany pod żebrami w lewym boku może wskazywać na wiele różnych dolegliwości. Może to być skutek zakażenia bakterią Helicobacter pylori, ale też efekt urazu i stłuczenia żeber. Ból w lewym boku pod żebrami występuje w przypadku pojawienia się torbieli na trzustce i w sytuacji, gdy powiększona jest śledziona. Dolegliwości tego typu mogą też wystąpić na skutek podrażnienia nerwów przebiegających w okolicy żeber. Wówczas występuje tzw. nerwoból międzyżebrowy. 

Ponadto ból w lewym podżebrzu może być wynikiem wielu chorób, spośród których do najczęstszych można zaliczyć cukrzycę, toczeń rumieniowaty czy mocznicę. Niekiedy też w tych okolicach pojawiające się dolegliwości są skutkiem przewiania lub pojawienia się różnego rodzaju zmian w kręgosłupie. Ból z lewej strony pod żebrami niekiedy pojawia się także po przebytym półpaścu. 

Ból z lewej strony klatki piersiowej

Chociaż ból i kłucie w lewym boku najczęściej kojarzone są z sercem, bardzo często świadczą o występowaniu problemów z płucami, a także stanami zapalnymi trzustki. W tym przypadku dolegliwość określana jest jako opasująca i najczęściej promieniuje do pleców. Takie odczucie może jednak wskazywać na problemy ze stawami mostkowo-żebrowymi i mostkowo-obojczykowymi. 

Odpowiedzią na pytanie, co oznacza ból w lewym boku na wysokości klatki piersiowej, są również choroby płuc, takie jak odma opłucnej, zapalenie opłucnej, zapalenie płuc czy rak płuc. W ostatnim przypadku charakterystyczny ból wynika z uciskania przez guz na sąsiadujące tkanki. Jeżeli silny ból w klatce piersiowej z lewej strony oznacza atak serca, będzie miał charakter palący i uciskający. Dodatkowo będzie też promieniował do lewej ręki oraz palców. Często dolegliwość jest odczuwana nad pępkiem oraz w nadbrzuszu. Ponadto ból w lewej części klatki piersiowej może wskazywać na zapalenie osierdzia lub mięśnia sercowego.

Możliwe przyczyny ginekologiczne bólu w lewym boku ciała

Ból w lewym boku na wysokości biodra lub tuż pod nim może mieć podłoże ginekologiczne. Jeżeli przybiera formę kłucia, może oznaczać m.in. zapalenie przydatków macicy. W tym przypadku zdarza się, że ból brzucha jest odczuwany po obu stronach. Dolegliwości z lewej strony mogą też świadczyć o dużej torbieli jajnika, jeżeli dana zmiana ulokowała się właśnie w tym miejscu. Niekiedy dolegliwości po lewej stronie brzucha na dole mogą świadczyć o nowotworze jajnika.  

Jeżeli dolegliwościom dodatkowo towarzyszą krwawienia z dróg rodnych lub wyciek niepokojącej treści, powinniśmy udać się do lekarza ginekologa. Warto też pamiętać, że kilkudniowe bóle brzucha są u wielu kobiet standardowym objawem owulacji i stanowią część naturalnego procesu zachodzącego w organizmie. 

Ból w lewym boku w ciąży

Niekiedy kobiety ciężarne zastanawiają się, o czym może świadczyć ból w lewym boku lub nadbrzuszu zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży. Zazwyczaj takie dolegliwości są związane z ruchami dziecka. Czasem jest ono na tyle ruchliwe, że fakt ten może wywoływać nawet bardzo intensywne kłucie u matki. Nie stanowi to jednak żadnego zagrożenia i zazwyczaj przechodzi po kilku chwilach, jak dziecko ułoży się w dogodnej dla niego pozycji. 

Inną przyczyną odczuwania dolegliwości w ciąży w postaci kłucia czy bólu w lewym boku mogą być też gromadzące się gazy w jelicie. Należy pamiętać, że zarówno żołądek, jak i inne narządy podczas ciąży są wyjątkowo ściśnięte, a ich funkcjonowanie bywa dość utrudnione. Jeżeli jednak dolegliwości są bardzo uciążliwe, intensywne i trwają długo, warto udać się do lekarza i skonsultować objawy.  

Kiedy udać się do lekarza w przypadku bólu lub kłucia w lewym boku?

Jeżeli ból brzucha w lewym boku występuje z nieznanych nam przyczyn i utrzymuje się przez dłuższy czas, warto ten fakt skonsultować z lekarzem. Dobrze jest wcześniej przeanalizować, czy nie wystąpiły czynniki, które mogłyby wywołać np. niestrawność i czy nie pojawiły się objawy, które wskazywałyby na ten stan, takie jak biegunka, wymioty czy bóle głowy. Jeżeli jednak ból w lewym boku się nasila i towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące symptomy, takie jak np. drętwienie lewej ręki czy wysoka gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Źródła:

  • Kaczka, Aleksandra, and Ewa Małecka-Panas. "Bóle brzucha." Pediatria i Medycyna Rodzinna 7.1 (2011): 9-16.

  • Roczniak, Patryk. "Ból brzucha jako stan zagrożenia życia-opis przypadku." (2018).

  • Kilian, Krzysztof, et al. "Ból brzucha w chorobach układu krążenia." Kardiologia w Praktyce 9.1 (2015): 18-23.

  • Radwan, Piotr. "Leczenie bólów brzucha w nieswoistych chorobach zapalnych jelit." Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 8.4 (2016): 113-118.

  • Chandraharan, Edwin, and Sabaratnam Arulkumaran. "Ostry brzuch i ból brzucha w cia̧ży." Położnictwo Ginekologia i Medycyna Rozrodu 3.1 (2009): 12-21.

  • Zbroja, Monika, et al. "Zapalenie wyrostka robaczkowego jako najczęstsza przyczyna ostrego bólu brzucha u dzieci. Diagnostyka ultrasonograficzna." Współczesne zastosowanie radiologii w medycynie (English title: Modern application of radiology in medicine): 90.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie