Leczenie migreny

Zdrowie

Migrena nie musi być problemem, z którym zmagamy się przez całe życie. O migrenie i nowoczesnych metodach leczenia migreny mówi specjalista neurologii dr n. med. Magdalena Wysocka - Bąkowska. Sprawdź czym jest migrena i jak poradzić sobie z tą chorobą. Dziś, z migreną można skutecznie walczyć.  

Dr n. med. Maria Wysocka-Bąkowska
specjalista neurologii

Czym jest migrena?

Jednostronny, pulsujący ból głowy, przy jednoczesnej nadwrażliwości na dźwięki, światło czy zapachy, z towarzyszeniem nudności bądź wymiotów. Na całym świecie z migreną zmaga się, według szacunkowych danych, ponad 300 milionów ludzi. Ból głowy utrudnia życie, sprawia kłopoty w pracy, niespodziewanie potrafi zepsuć każdy moment i każda chwilę. Migrena to jednak znacznie więcej niż po prostu ból głowy. - Migrena to choroba całego mózgu, to inny sposób reagowania, nadwrażliwość na stymulacje i jednocześnie brak hamowania, czyli słaba adaptacja na nowe bodźce - mówi autorytet w dziedzinie leczenia migreny, dr n. med. Magdalena Wysocka-Bąkowska. Migrena, wśród dorosłych, w przeważającej liczbie dotyczy kobiet. Wśród dzieci częściej dotyczy chłopców, w okresie dojrzewania ta statystyka zmienia się w kierunku przewagi dziewczynek. - Od tego momentu migrena ma ścisły związek z hormonami, 50% ataków występuje tuż przed miesiączką, lub w trakcie miesiączki, z wiekiem migrena łagodnieje - zaznacza specjalista.

Kiedy z migreną do lekarza

Bóle głowy powinny zawsze sprawić, że wybierzemy się do lekarza, nieprawdą jest, że osoby cierpiące na migrenę są skazane na bóle głowy do końca życia. Przede wszystkim wizyta u specjalisty pozwoli dokładnie rozpoznać przyczynę bólów głowy, ustalić czy na pewno jest migreny, a nie np. napięciowe bóle głowy. - Jeżeli mamy jakiekolwiek inne objawy, jak zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi,  drętwienie ręki, ust czy języka, są to zdecydowanie wskazówki do szybkiej diagnostyki - podkreśla dr Wysocka - Bąkowska.

Leczenie migreny

W nowoczesnej medycynie podstawą jest leczenie dobrane indywidualne. - Najważniejsze jest leczenie przerywające atak, w zależności od stopnia, w jakim ataki męczą pacjenta prowadzone jest leczenie profilaktyczne - mówi specjalista enel-med. Według lekarza, leczeniem profilaktycznym powinno być objęte około 30% procent zmagających się z tą chorobą, zdecydowanie osoby, które ataki migreny przeżywają co najmniej 4 dni w miesiącu.

Metody leczenia migreny

W leczeniu migreny postawę stanowi leczenie farmakologiczne, nie jest to jednak jedyny sposób by wygrać walkę z bólem. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie toksyny botulinowej. - Toksyna botulinowa jest zalecana w częstych migrenach, pozwala też opanować nadużywanie leków, zmieniając reaktywność pacjenta - opisuje dr Wysocka - Bąkowska. - Mamy dokładnie wyznaczone punkty, w które podajemy toksynę botulinową, zlokalizowana na twarzy, w okolicach kręgosłupa szyjnego, aż do ramion, blokując w ten sposób rozgałęzienia nerwu trójdzielnego - wyjaśnia. To właśnie ten nerw jest odpowiedzialny za przepływ informacji, niejako „oszukując” organizm zmniejszając stymulację. 

Nie bój się migreny

Migrena nie musi wpływać na całe Twoje życie, zagrożenie nagłym atakiem nie musi być wyznacznikiem Twojego życia zawodowego, towarzyskiego czy intymnego. Warto, wspólnie ze specjalistą, podjąć walkę z migreną, nie czuć się osobą gorszą czy poszkodowaną i przede wszystkim wygrać z powracającym bólem. - Nie bójmy się migreny, ale tez szukajmy pomocy, trzeba dobrać odpowiednie leki przerywające atak, bardzo ważne jednak, by tych leków nie nadużywać na własną rękę - podkreśla lekarz. - Istotna jest wystarczająca ilość snu, odpowiednia ilość płynów i regularne posiłki - wylicza lekarz. Wśród produktów spożywczych, które często wymienia się jak te, których pacjenci z migreną powinni unikać, są choćby żółty ser czy alkohol. Poważną modyfikację diety zawsze warto jednak wprowadzić po dokładnej własnej obserwacji i konsultacji z lekarzem i dietetykiem. 

Zobacz wideo i dowiedz się więcej

Sprawdź jakie są skuteczne sposoby leczenia migreny i jak jeszcze można radzić sobie z tą chorobą. Czym jest migrena z aurą? Jakie są jej objawy?

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie