Miażdżyca tętnic. Zapobieganie i leczenie miażdżycy.
Brak aktywności fizycznej czy zła dieta, mogą przyczynić się do miażdżyc tętnic. Czym grozi ta choroba i jak zapobiec wystąpieniu miażdżycy? Poznaj najważniejsze fakty dotyczace miażdżycy.
Spis treści:
O miażdżycy rozmawiamy ze specjalistą kardiologii z warszawskiego oddziału Wilanów. Prof. Łukasz Małek odpowiada na najważniejsze pytania dotyczace tej choroby.
Czym jest miażdżyca tętnic?
Jest to przewlekły proces zapalny tętnic, w przebiegu którego pojawiają się blaszki miażdżycowe. W ścianie tętnic gromadzi się cholesterol, który z włóknikiem, komórkami mięśni gładkich i komórkami zapalnymi powodują, że dochodzi do zwężania tętnic Jeśli to zwężenie jest niewielkie to nie daje żadnych objawów. Kiedy zaczyna przekraczać 50% średnicy naczynia to wówczas zaczyna najczęściej dawać o sobie znać. Jeśli pęknie taka blaszka to objawy mogą wystąpić wcześniej. Te objawy wynikają z niedokrwienia, czyli zmniejszonego zaopatrzenia w tlen tych obszarów ciała, które są zaopatrywane przez zwężoną tętnice. Jeśli miażdżyca dotyczy serca to pojawiają się bóle w klatce piersiowej. Gdy choroba dotyczy nóg to odczuwalne będą bóle w trakcie chodzenia, głównie w okolicach łydek. Gdy miażdżyca tętnic będzie dotyczyć mózgu to pojawią się objawy neurologiczne.
Miażdżyce tętnic występują w różnych obszarach naszego ciała. Gdzie najczęściej?
Jest to choroba ogólnoustrojowa i rozwija się w niektórych obszarach bardziej, w innych mniej. Są osoby, których problem głównie dotyczy tętnic wieńcowych. U każdego chorego bardziej dominuje inny obszar. U osób młodszych z reguły choroba dotyczy mniejszych tętnic, głównie wieńcowych. U osób starszych po 70 roku życia miażdżyca obejmuje także tętnice kończyn dolnych lub tętnice domózgowe, a więc dotyczy większych tętnic.
Co wpływa na rozwój miażdżycy?
Do jej wystąpienia przyczynia się między innymi wysokie nadciśnienie i zbyt wysokie stężenie cholesterolu. Wpływ na ich rozwój może mieć cukrzyca, a także wysoka masa ciała chorego. Wśród powodów należy wymienią także palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy zła dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce.
Czym grozi nieleczona miażdżyca tętnic?
Do schorzeń, u podłoża których leży miażdżyca, zaliczamy zawał serca, udar mózgu czy niedokrwienie kończyn.
Jak zapobiec ich wystąpieniu?
Należy eliminować czynniki ryzyka, a jeśli już występują to trzeba stosować leki zmniejszające stężenie cholesterolu, który jest głównym składnikiem przyczyniającym się do powstania miażdżycy tętnic. Dodatkowo przyjmować leki, które będą zapobiegały krzepieniu się krwi, czyli przeciwpłytkowe jak aspiryna.
Jakie są formy leczenia?
Często stosowanym zabiegiem jest angioplastyka. Polega na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zwężone lub zamknięte w wyniku miażdżycy. Jest mało inwazyjną formą leczenia. W trakcie zabiegu wprowadza się stent poprzez tętnicę kończyny dolnej lub górnej, który na stałe zostaję w tętnicy wieńcowej, Innym sposobem jest leczenie chirurgiczne. Jeśli u chorego z różnych powodów nie można zastosować angioplastyki to wtedy stosuje się by-pasy.
Dr hab. Łukasz Małek - W latach 2007-2015 pracownik Instytutu Kardiologii w Warszawie, gdzie w latach 2013-2015 pełnił funkcję adiunkta naukowo-dydaktycznego w Klinice Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej. Był jedną z osób zakładających Pracownię Rezonansu Magnetycznego w Instytucie Kardiologii w 2008 roku. Pacjentów przyjmuje w Oddziale Wilanów enel-med, specjalizacje: echo serca, holter ciśnieniowy, holter ekg, kardiologia.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.
Badania genetyczne: choroby serca
Serce jak dzwon? O predyspozycjach do chorób serca decydują nasze geny. Nowoczesne badania genetyczne mogą uratować życie Tobie i Twoim bliskim.
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.