Objawy tętniaka mózgu

Zdrowie

Niestety z reguły tętniak mózgu dopóki nie pęknie, nie daje wyraźnych objawów. Dowiedz się, jakie mogą być niepokojące sygnały wysyłane przez organizm i uniknij najgorszego.

Tętniak mózgu – co to takiego

Tętniak mózgu jest chorobą naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do mózgu. W wyniku odcinkowego osłabienia jednej z warstw tworzących ścianę tętnicy ulega ona uwypukleniu i z czasem przekształca się w tętniaka wewnątrzczaszkowego zwanego też tętniakiem naczyń mózgowych. Zmiana ta  może się powiększać i w konsekwencji może dojść do pęknięcia ściany tego naczynia – pęknięcia tętniaka.

Wśród przyczyn tętniaka mózgu wymienia się przede wszystkim predyspozycje wrodzone – genetycznie uwarunkowanie jakości i wytrzymałości ściany tętnic oraz miażdżycę a także nadciśnienie tętnicze.

Ze względu na budowę i kształt dzielimy tętniaki na: workowate (stanowiące 80 procent wszystkich zmian) oraz znacznie rzadziej występujące - wrzecionowate. Bez względu na rodzaj mechanizm powstawania tętniaków jest podobny – pod wpływem naporu krwi stale się powiększają aż w końcu pękają, doprowadzając do krwawienia lub krwotoku podpajęczynówkowego. Jest to wynaczynienie się krwi z pękniętego naczynia (tętniaka) do przestrzeni podpajęczynówkowej mózgowia i/lub rdzenia kręgowego. Nieleczone krwotoki podpajęczynówkowe są przyczyną wysokiej śmiertelności, dlatego tak ważne z punktu widzenia klinicznego jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objawy tętniaka mózgu

W początkowej fazie tętniak mózgu z reguły jest niemy klinicznie, czyli rzadko daje jakiekolwiek objawy. Jednak warto zwracać uwagę na sygnały alarmowe, do których zalicza się: bóle głowy, poszerzenie źrenicy ocznej i zaburzenia widzenia a w szczególności podwójne widzenie, pogorszenie ostrości wzroku oraz opadnięcie powieki. Do momentu wystąpienia krwawienia lub krwotoku podpajęczynówkowego tętniak może nie dawać o sobie żadnych znaków. Jak już wcześniej wspomniano do pęknięcia doprowadza, pojawiający się nagle, wzrost ciśnienia tętniczego. Wówczas najbardziej charakterystycznym objawem jest nagły, bardzo silny i jednostronny ból głowy. Pacjenci określają go jako najostrzejszy w życiu. Mogą mu towarzyszyć: sztywność karku, światłowstręt, nudności i wymioty.

Jeśli pęknięcie jest niewielkie, to krwawienie może trwać nawet przez kilka dni. Należy zaznaczyć, że bardziej charakterystyczne symptomy tętniaka będą uzależnione od jego lokalizacji.

Wyróżniamy trzy najczęstsze umiejscowienia tętniaków mózgu.

Najpowszechniej występującym tętniakiem jest ten zlokalizowany na tętnicy łączącej przedniej. W jego przypadku obserwuje się bardzo silny ból głowy, który nie reaguje na jakiekolwiek środki przeciwbólowe. Może mu towarzyszyć utrata przytomności, a czasem pojawiają się napady drgawek. Niepokojące są powikłania krwawienia z pękniętego tętniaka tętnicy łączącej przedniej, a zalicza się do nich: krwiaka, wodogłowie, obrzęk mózgu, niedowład połowiczny oraz zaburzenia poznawcze i psychoruchowe.

Drugą statystycznie najczęstszą lokalizacją tętniaka jest tętnica środkowa mózgu. Przy tym rodzaju mogą pojawić się niedowłady, krwiak śródmózgowy oraz nierzadko występują napady drgawkowe.

Można jeszcze wyróżnić tętniaki tętnic układu kręgowo-podstawnego mózgu, dające symptomy na skutek ucisku na nerwy czaszkowe. Obserwuje się wtedy bóle głowy, nudności, dezorientację, niedowłady oraz krótkotrwałe utraty świadomości, nasilające się przy większym krwotoku.

Podsumowując: podstawowymi symptomami tętniaka mózgu są trudne do zniesienia bóle głowy, którym nie pomagają żadne leki przeciwbólowe. Ból może rozprzestrzeniać się w kierunku oczu, karku oraz szyi. U części chorych może dochodzić do krótkotrwałej utraty świadomości, zaburzeń mowy, a w przypadku dużych i ciężkich krwawień nawet do śpiączki, czy śmierci. Zdarzają się niewielkie krwawienia, a ich objawy po krótkim czasie ustępują. Nie można ich lekceważyć i mimo wszystko należy się jak najszybciej zgłosić do szpitala, gdyż może wystąpić następne krwawienie zwiększające ryzyko.

W momencie pojawienia się powyższych symptomów powinniśmy natychmiast udać się do szpitala. Lekarze specjaliści przeprowadzą wywiad i zlecą wykonanie diagnostycznych badań obrazowych: angiografii tomografii komputerowej i angiografii rezonansu magnetycznego.

Za całkowite wyleczenie tętniaka mózgu uznaje się wyłączenie go z krążenia. Stosuje się do tego dwie metody: operacyjne założenie klipsa na szyjkę oraz embolizację.

 

 

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie