Pęknięte naczynko w oku. Jak reagować w takim przypadku?

Zdrowie

Jednym z częstych objawów, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza okulisty jest wylew podspojówkowy. Obecność świeżej krwi pod spojówką powoduje żywoczerwone zabarwienie powierzchni oka, co wzbudza niepokój u pacjentów. Na szczęście w większości przypadków jest to zjawisko bezbolesne, nie powoduje utraty widzenia i stopniowo ustępuje bez specjalnego leczenia - mówi okulista dr n. med. Marcin Jezierski z Enel-med. Dowiedz się, jakie są główne przyczyny pękającego naczynia oraz jakie istnieją sposoby przyspieszające leczenie.

dr n. med. Marcin Jezierski

Co oznacza pęknięte naczynko w oku?

Redakcja: Czym jest naczynie spojówki w oku?

dr n. med. Marcin Jezierski, enel-med: - Na powierzchni gałki ocznej mamy izolującą od środowiska zewnętrznego, dobrze unaczynioną błonę śluzową, nazywaną spojówką. Przykrywa ona głębiej położoną twardówkę. Pęknięcie naczynia spojówkowego powoduje wynaczynienie krwi do wolnej przestrzeni między spojówkę a twardówkę.

Co oznacza pęknięte naczynko w oku?

- Pęknięte naczynie spojówki należy do stosunkowo częstych przyczyn powodujących zgłoszenie się pacjenta do lekarza okulisty. Skutkuje ono wylewem podspojówkowym, czyli wynaczynieniem krwi do wolnej przestrzeni między spojówkę a twardówkę. Pęknięcie naczynia spojówki charakteryzuje się wystąpieniem żywoczerwonego wylewu na powierzchni oka, co wzbudza znaczny niepokój u pacjentów. Na szczęście zwykle jest bezbolesne i nie powoduje utraty widzenia. Pod względem klinicznym pęknięcie naczynia w spojówce nie jest groźne, ale stanowi problem estetyczny dla pacjenta. Z reguły wylew wchłania się w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Peknięte naczynko w oku - przyczyny

Jakie są przyczyny pęknięcia naczynka w oku?

- Najczęściej wylewy podspojówkowe występują samoistnie i trudno jest ustalić ich jednoznaczną przyczynę. Zjawisko na pewno może mieć związek z urazem mechanicznym, czasem być może ze zwykłym pocieraniem lub uciskiem oka. Nawracające wylewy podspojówkowe mogą towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym takim jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi czy też cukrzyca.  W sytuacji współwystępowania skłonności do tworzenia się sińców i częstych krwawień z nosa należy skonsultować się z lekarzem internistą. 

Jakie kroki należy podjąć, jeśli zaobserwujemy u siebie pęknięcie naczynka?

- Wylew podspojówkowy jest tylko jedną z wielu przyczyn stanu określanego mianem „czerwonego oka”. Za zaczerwienienie oka może odpowiadać również wiele innych, potencjalnie niebezpiecznych stanów chorobowych na powierzchni oka, jak i  w jego wnętrzu. Jeżeli zaczerwienieniu oka towarzyszy dodatkowo jakiś inny objaw taki jak na przykład ból, pieczenie, szczypanie, swędzenie, wydzielina w worku spojówkowym, czy też pogorszenie widzenia oka to prawdopodobnie przyczyną zaczerwienienia oka jest jakaś inna choroba oczu, a nie błahy wylew podspojówkowy. W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty.  

Pęknięte naczynko w oku - leczenie

Czy w przypadku pękniętego naczynka w oku trzeba zgłosić się do lekarza?

- Jeśli oko jest żywoczerwone i nie towarzyszą temu inne objawy, jak pogorszenie widzenia czy ból oka, to można uznać, że jest to jedynie pęknięcie naczynia spojówkowego. Jeżeli występują inne dolegliwości trzeba udać się do okulisty.

Jakie są sposoby leczenia pękniętego naczynka w oku?

- Przeważnie pęknięte naczynie w spojówce nie wymaga żadnego zaawansowanego leczenia. Wylew wchłania się samoistnie w ciągu 1-2 tygodni, oko stopniowo zmienia barwę na nieco żółtą, a nawet zielonkawą, ostatecznie wracając do pierwotnego koloru. Czynnikiem działającym jest tu czas. Niektórzy okuliści przepisują krople zawierające rutynę, składnik wzmacniający ściany drobnych naczyń i ograniczający ich przepuszczalność.

Jak zapobiegać wystąpieniu pęknięcia naczynka w oku?

- Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o zdrowe odżywianie, kondycję fizyczną i zapewniać organizmowi odpowiednią ilość odpoczynku. Dodatkowo warto regularnie wykonywać badania ogólne i kontrolować ciśnienie tętnicze. Jeśli ktoś ma skłonność do permanentnego pękania naczyń i wylewów krwi powinien zgłosić się do lekarza.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie