Plamienie przed okresem - możliwe przyczyny i metody leczenia

Zdrowie

Każda kobieta inaczej przechodzi swoje miesiączki – mogą jej towarzyszyć intensywne dolegliwości bólowe, nudności, zawroty głowy oraz wahania nastroju. W niektórych przypadkach zdarza się, że przed menstruacją pojawia się niewielkie krwawienie lub brązowe upławy. To zjawisko, nazywane plamieniem przed okresem, może budzić niepokój i wątpliwości. Czy słusznie? Jakie są możliwe przyczyny przedwczesnego krwawienia i jak można sobie z nim radzić? Kiedy warto udać się do ginekologa? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Upławy przed okresem – czy to niepokojący objaw?

Przyjęło się, że każde odbiegające od normy objawy związane z układem rozrodczym powinny być zgłoszone do ginekologa. Choć może się okazać, że kilka kropli krwi na bieliźnie, które pojawiły się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką, to zjawisko zupełnie fizjologiczne, warto wykluczyć ewentualne groźne dla zdrowia choroby lub infekcje. Na szczególną uwagę zasługują upławy, które pojawiają się na więcej niż 4 dni przed okresem lub nigdy wcześniej nie występowały.

Jeśli plamienie przed okresem jest obfite, trwa dłużej niż kilka dni, towarzyszy mu silny ból brzucha lub inne nieprawidłowe objawy, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie przyczyn takiego zjawiska i wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla utrzymania zdrowia ginekologicznego i zapobieżenia poważniejszym schorzeniom.

Fizjologiczne przyczyny plamienia przed okresem – owulacja

Jednym z niegroźnych powodów niewielkiego krwawienia w środkowym momencie cyklu jest owulacja. Tzw. plamienie śródowulacyjne jest zupełnie normalne, towarzyszy wielu kobietom i nie powinno być powodem do obaw. Uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pękniętego pęcherzyka jajnikowego w czasie owulacji może powodować drobne uszkodzenia naczyń krwionośnych, a w konsekwencji skąpe plamienie. Ma ono najczęściej charakter krwistego śluzu lub niewielkich plamek krwi obserwowanych na bieliźnie lub papierze toaletowym.

W większości przypadków plamienie śródowulacyjne jest krótkotrwałe i ustępuje samoistnie. Zalicza się do naturalnych objawów cyklu menstruacyjnego, które nie wymagają leczenia. Jednak w sytuacji, gdy plamienie jest obfite, trwa dłużej niż kilka dni, towarzyszy mu silny ból lub inne, niepokojące objawy, zaleca się skonsultowanie się z ginekologiem.

Plamienie implantacyjne jako objaw ciąży

Kolejnym fizjologicznym zjawiskiem jest tzw. plamienie implantacyjne, świadczące o zapłodnieniu komórki jajowej. Zazwyczaj pojawia się kilka dni po zakończeniu owulacji i może być mylnie uznane za skąpą miesiączkę. Plamienie implantacyjne to niewielkie, łagodne krwawienie, które różni się od typowej menstruacji. Zazwyczaj to niewielka ilość krwi o różowym lub brązowym kolorze. Czas trwania takiego plamienia jest krótszy niż typowy okres — trwa zazwyczaj od kilku godzin do 3 dni i nie jest powodem do niepokoju.

Plamienie związane z implantacją pojawia się u niektórych kobiet we wczesnym stadium ciąży, gdy zapłodnione jajeczko musi zagnieździć się w ścianie macicy. Ten proces prowadzi do drobnych uszkodzeń naczyń krwionośnych w tkankach i może skutkować wystąpieniem krwawienia. Oznacza ono, że rozpoczyna się proces rozwoju zarodka w macicy. Aby potwierdzić obecność nowego życia, warto odczekać chwilę od wystąpienia plamienia i wykonać test ciążowy kilka dni po spodziewanym terminie miesiączki.

Krwawienia przed okresem a zaburzenia hormonalne

Każde plamienie przed okresem może zwiastować zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Estrogen, prolaktyna i progesteron odgrywają kluczową rolę w regulacji cyklu menstruacyjnego i przygotowaniu endometrium oraz macicy na przyjęcie zarodka w przypadku zapłodnienia. Gdy z różnych przyczyn ich stężenie zostaje zachwiane, mogą pojawiać się niepokojące objawy.

Nieprawidłowe działanie gospodarki hormonalnej może prowadzić do chorób, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy choroby tarczycy, co będzie miało wpływ na regularność cyklu menstruacyjnego i występowanie plamień. Zmiany hormonalne są także związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego - PMS. To zespół objawów fizycznych, emocjonalnych i behawioralnych, które dotyczą części kobiet przed menstruacją. W przypadku PMS wahania hormonalne zachodzące w organizmie, zwłaszcza wzrost poziomu estrogenów i spadek progesteronu, wpływają na zmiany w wyściółce macicy, prowadząc do niewielkich krwawień przed samym okresem. Zazwyczaj mają łagodny charakter, nie są intensywne i trwają krótko.

Z kolei o zbyt niskim poziomie progesteronu będą świadczyły krwiste lub brązowe plamienia przed okresem pojawiające się u kobiet, które do tej pory nie miały problemów z regularnością cykli. Jest to związane z niewydolnością ciałka żółtego, tzw. niedomogi lutealnej, czyli stanu, w którym ciałko żółte — struktura powstająca po owulacji w jajniku - nie funkcjonuje prawidłowo. To właśnie ona pełni ważną rolę w produkcji hormonów, zwłaszcza progesteronu niezbędnego dla utrzymania ciąży. Kobiety cierpiące na niewydolność ciałka żółtego zaczynają też doświadczać zbyt długich lub zbyt krótkich cykli miesiączkowych.

Plamienia pojawiające się u kobiet po 40. roku życia mogą być wynikiem spadku stężenia progesteronu związanego z pierwszym stadium klimakterium.

Na rozregulowanie gospodarki hormonalnej oraz występowanie krwawień przed menstruacją duży wpływ ma antykoncepcja hormonalna. W przypadku rozpoczęcia nowej metody antykoncepcji organizm może potrzebować czasu na dostosowanie się do aplikowanych substancji. W tym okresie mogą występować nieregularne plamienia, które powinny same ustąpić. Czasami podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, plastrów czy wkładek domacicznych mogą pojawić się różowe lub brązowe upławy, związane z wahaniami poziomu hormonów płciowych.

Plamienia przed miesiączką a mięśniaki macicy

Przyczynami krwawienia przed miesiączką mogą być również mięśniaki macicy, czyli łagodne guzki występujące w mięśniach macicy. Mięśniaki mogą wpływać na regularność cyklu menstruacyjnego i prowadzić do różnych objawów, w tym plamień przed spodziewanym okresem.

Guzki prowadzą do nieregularnego złuszczania błony śluzowej macicy, co wiąże się z niewielkim krwawieniem na kilka dni przed miesiączką. Jeśli mięśniak znajduje się blisko szyjki macicy, będzie powodować jej podrażnienie lub nadmierny ucisk. To także może skutkować pojawieniem się brązowego plamienia.

Metody leczenia brązowego plamienia z pochwy

Leczenie plamienia przed okresem zależy od przyczyny jego występowania. Pierwszym krokiem jest dokładna diagnostyka, przeprowadzona przez lekarza ginekologa, m.in. na podstawie wywiadu z Pacjentką oraz aktualnych wyników badań. W ustaleniu przyczyn krwawień pomocne będzie regularne prowadzenie dzienniczka menstruacyjnego, w którym rejestruje się daty i intensywność krwawień przedmiesiączkowych, obserwuje śluz oraz zapisuje pomiary temperatury.

Jeśli krwawienia z pochwy są spowodowane nieprawidłowościami hormonalnymi, lekarz może zalecić odpowiednio dopasowaną terapię hormonalną. Może mieć formę doustnych środków antykoncepcyjnych, które regulują poziom hormonów płciowych i stabilizują cykl menstruacyjny. Lub - w przypadku kobiet w okresie menopauzalnym - hormonalnej terapii zastępczej.

W niektórych przypadkach, gdy plamienia wiążą się z aktywnymi stanami zapalnymi, urazami lub infekcjami dróg rodnych, lekarz może przepisać leki przeciwzapalne, antybiotyki lub inne środki służące złagodzeniu objawów i zwalczające infekcję. Gdy przyczyną plamień z pochwy jest nadżerka, konieczne może być jej wymrożenie.

Jeśli zostaną rozpoznane polipy szyjki macicy, mięśniaki lub inne nieprawidłowości anatomiczne w budowie macicy, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Usunięcie nieprawidłowości zredukuje niepokojące objawy i zminimalizuje plamienia.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Artykuły polecane dla Ciebie