Polip w szyjce macicy – co to oznacza?

Zdrowie

Polipy są grupą łagodnych rozrostów, które mogą umiejscawiać się w różnych miejscach. Dowiedz się czym są polipy szyjki macicy i jakie są przyczyny ich powstawania. Czy polipy mogą utrudniać zajście w ciążę i zawsze trzeba je usuwać?

Dr n. med. Piotr Hincz
specjalista położnictwa i ginekologii specjalista perinatologii

Polip szyjki macicy - przyczyny powstania 

Polipy są grupą łagodnych zmian wywodzących się z błony śluzowej różnych narządów, jak zatoki przynosowe, jelita, żołądek czy macica. Szyjka macicy jest drugą najczęstszą lokalizacją tych zmian w narządach rodnych kobiety (po polipach endometrialnych) i powstają najczęściej na podłożu hiperplazji nabłonkowej. Najczęściej są to nieduże (1-2cm), wydłużone struktury o kolorze czerowono-purpurowym lub szaro-białym. Dokładna przyczyna powstawania polipów tego narządu nie jest zmiana, ale przypuszcza się, że jednym z czynników jest przewlekły stan zapalny szyjki macicy (obecnie nie jest znany związek między wirusem HPV a polipami). Kolejnym prawdopodobnym czynnikiem są zmiany hormonalne, związane z estrogenami.  Za tą hipotezą przemawiają obserwacje, że polipy szyjki macicy najczęściej dotykają kobiety powyżej 20 roku życia, które urodziły co najmniej jedno dziecko. Niektóre badania donoszą też o wrodzonej predyspozycji genetycznej, niezwiązanej z jednym genem (dziedziczenie wielogenowe). Niektóre czynniki takie jak: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, wiek czy status menopauzalny mogą sprzyjać aktywacji genów odpowiedzialnych za powstawanie polipów. 

Wyróżnia się dwa typy polipów szyjki macicy: polipy endocerwikalne (występujące częściej u kobiet przed menopauzą wywodzące się z komórek gruczołowych kanału szyjki macicy) i ektocerwikalne (częściej u kobiet po menopauzie, z komórek nabłonkowych kanału szyjki). Na szczycie polipów często tworzy się metaplazja płaskonabłonkowa na której podłożu rzadko mogą powstawać nowotwory złośliwe.

Szyjka macicy jest kluczowym narządem dla płodności kobiety. Kanał szyjki macicy jest „tunelem” przez który dostają się plemniki do jamy macicy i jajowodów, żeby zapłodnić podczas owulacji komórkę jajową. Ponadto, jest odpowiedzialna za utrzymanie ciąży, a jej dojrzewanie i skracanie jest pierwszym etapem porodu. Dlatego też polipy endocerwikalne mogą utrudniać zajście w wymarzoną ciążę, czy powodować inne przykre dolegliwości. 

Polip szyjki macicy – objawy

Polipy są stosunkowo delikatnymi strukturami nabłonkowymi, więc objawy będą głównie związane z nieprawidłowymi krwawieniami (uszkodzenie nabłonka). Polipy mogą też utrudniać zajście w ciążę poprzez pogorszenie drożność kanału szyjki macicy. 

Objawy choroby nie są specyficzne i mogą przypominać raka szyjki macicy. Do ginekologa należy się zgłosić w przypadku:

  • nieprawidłowych krwawień międzymiesiączkowych,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • krwawień kontaktowych (po stosunku),
  •  przedłużających się krwawień miesiączkowych, 
  • dużej ilości śluzowej wydzieliny.

Usunięcie polipa szyjki macicy - zalecenia po zabiegu

Usunięcie polipów szyjki macicy jest zabiegiem, który może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Jednak towarzystwa lekarskie zalecają usunięcie zmian w operacji histeroskopowej (w znieczuleniu ogólnym). Podczas operacji lekarz usuwa zmiany, które są następnie wysyłane do badania histopatologicznego. Czas rekonwalescencji po zabiegu trwa 2-4 tygodni. W tym okresie należy pamiętać, że może występować plamienie i krwawienie z dróg rodnych. Pacjentka w okresie pooperacyjnym nie powinna kąpać się w wannie (ciepłe kąpiele mogą rozszerzać naczynia krwionośne i nasilać krwawienie) i współżyć. Po operacji mogą utrzymywać się pobolewania w podbrzuszu, ale silne bóle szczególnie z towarzyszącą gorączką i nasilonym krwawieniem są powodem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Po 2-4 tygodniach zazwyczaj dostępny jest wynik badania histopatologicznego, który powinien przeanalizować lekarz ginekolog; ewentualne dalsze leczenie jest uzależnione od tego wyniku. 

Polip macicy – powikłania

Powikłania nieleczonych polipów szyjki macicy obejmują konsekwencje przykrych objawów. Przedłużające się krwawienia i krwawienia kontaktowe mogą prowadzić do anemii i w konsekwencji gorszego samopoczucia. Polipy blokujące kanał szyjki macicy mogą być przyczyną niepłodności. Polipy mogą też sprzyjać infekcjom narządów rodnych. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem polipów może być nowotwór rozwijające się na podłożu metaplazji nabłonkowej.

Źródła:

1. Tanos V, Berry KE, Seikkula J, Abi Raad E, Stavroulis A, Sleiman Z, Campo R, Gordts S. The management of polyps in female reproductive organs. Int J Surg.2017 Jul;43:7-16. doi: 10.1016/j.ijsu.2017.05.012. Epub 2017 May 5. Review. PubMed PMID: 28483662.
2. Tarney CM, Han J. Postcoital bleeding: a review on etiology, diagnosis, andmanagement. Obstet Gynecol Int. 2014;2014:192087. doi: 10.1155/2014/192087. Epub 2014 Jun 17. Review. PubMed PMID: 25045355; PubMed Central PMCID: PMC4086375.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Artykuły polecane dla Ciebie